• berkeley'de yaz icin ev bulmadan once 1-2 gunlugune burada bir hostel ayarlamistim. bugun hostele gittim, su an berkeley'de bir inn'de kaliyorum, korkuyorum, hostelin sahibi hala beni ariyor, korkuyorum.

(bkz: gitmeyin)
    (bkz: sen bu mektubu okurken)
  • belki black panther party'nin faaliyet merkezi olduğundan, belki sly and the family stone gibi bi grubun çıkış noktası olduğundan belki de siyahi insanların üzerine yapışmış "çeteci, gangster" etiketi ve şehrin arka sokaklarında ağır çete faaliyetlerinin dönmesinden dolayı hep siyahilerin çoğunlukta olduğu bir bölge olarak düşünülür burası. fakat çok dengeli bir etnik dağılıma sahiptir, şehirdeki tüm etnik grupların (asyalı-latin-siyahi ve beyaz) yüzde 25'e çok yakın bir oranla yer tuttuğu hesaplanmıştır. ayrıca pembe günbatımları, ılıman iklimi ve oakland coliseum'u paylaşan iki efsane takımı ile ölmeden önce gidilmesi gereken mekanlardan biridir oakland.
  • pittsburgh'da daha cok ogrencilerin yasadigi, carnegie mellon ve university of pittsburgh'a ev sahipligi eden semt. icinde birkac tane turk pizzaci ve turkish doner kebab house isimli felaket bir kebapci barindirir. center avenue'nun kuzey tarafi gece pek guvenli sayilmaz fakat center'dan forbes'a kadar olan bolge hostur. ev kiralari da kuzeyden guneye dogru artar. en populer bolgeleri upitt'in konumlandigi muhit ve south craig street'tir.
  • san francisco ile arasi neredeyse besiktas-kadikoy mesafesi kadar olmasina ragmen bambaska bir dunyadaymis gibi farkli, garip bir amerikan sehri. bay area'nin uvey evladi.
    3 kez kisa sureli gezme firsati buldum, ev kiralari genel olarak san francisco'ya gore oldukca uygun ancak sehrin belirli bolgeleri haricinde guvenli bir yer degil oakland, evi tutmadan once iyice bir arastirmakta fayda var.
  • pek sakat bir kaliforniya şehri.

uzun ıssız sokakları, parmaklıklı evleri, çok sık göreceğiniz evsizler ve gta dan çıkmış gibi görünen sokak çeteleri ile adrenalin yaşatır.
    bir bayanın bart çıkışında bir evsiz tarafından öldürülmesi sonrası gönüllü birkaç insan bart çıkışından insanları karşılayarak daha güvenli yerlere kadar eşlik ediyordu en son.

macera dolu amerika.
  • martin edengilin semt. lakin martin bir bayaz idi. ne vakıt garardı oralar bilinmiyor.
  • büyük evler ve bahçeleri dışında bir haltı olmayan yer. san francisco'dan sonra oldukça sıradan, sıkıcı geldiğini söylemek mümkün. ancak büyük bir ev almak, içine iki kedi atmak, roof kısmına da devasa bir trambolin koymak gibi fantazileriniz varsa ve bütün bunlara rağmen sf'ya yakın olmaya da devam etmek istiyorsanız, west oakland size uygun olabilir. komşuları yakından tanımanız, yaşadığınız mahallede böyle bir mahalle havası oluşumu filan bunlar da bonusu. sevene.
  • caucasian olanlarin atm olarak goruldugu sehir
  • gotu kollamaniz gereken bir bay area sehri. oakland coliseuma giderken uber sagolsun hayatimdaki en ghetto mahalleri gezdirdi bana , yolda yanmis arabami ararsin gang bandanali zencilermi ararsin, her tarafi parmakli evler mi ararsin ne ararsan var.
  • "tehlikeli" oluşuyla ünlüdür ama aslında garip bir şehirdir. bir köşesinde görülebilecek en kötü kenar mahalleden bile daha beter bir görüntü sergilerken, diğer bir köşesinde harika canlı müzik şovları, galeri açılışları, barlar, lüks restoranlar görülebeilir. kısacası nereye gideceğinizi bilmiyorsanız kendinizi gettonun ortasında yürüyen tek insan olarak bulabilirseniz… buna rağmen, siyahilerden oluşan gettoda hayatta kalmış bir dişi olarak, gecenin bir yarısı yürüyüşe çıkmak gibi planlarınız yoksa, hayatta kalma şansınız var diyebilirim. ayrıca "kötü" bölgelerinde şöyle bir ayrım da söz konusudur: bazı bölgeleri aşırı derecede fakir, devletten aldığı parayla hayatlarını idame ettiren ailelerin yaşadığı bölge olduğu için tehlikeli izlenimi vermektedir ama aslında çok da tehlikeli değildir. bazı bölgeleri ise, fakir ve para için her şeyi yapacak, tehlikeli insanların olduğu bölgelerdir. etrafınızda gördüğünüz evlerin etrafında demirlikler varsa, muhtemelen ikinci bölgedesiniz; fakat evler yıkık dökük ama demirliksizse, sadece fakir bölgedesiniz.

öğrenci olarak bay area’da yaşayan biri için fiyat açısından karşılanabilir fazla seçenek olmadığından yaşanabilecek birkaç yerden biridir (bir diğeri için (bkz: san leandro)). şu sıralar iyi bölgeleri (uptown oakland) hipsterlerin ana mekanı olmuştur ve bu yüzden kiralar artmaktadır ((bkz: kill a hipster) save your hood). fakir öğrenciler içinse son seçenek, oakland'ın tehlikeli sayılan bölgelerine göç etmek ve "welcome to the hood" tadı yaşamak ya da başka şehirlerde yeni kenar mahalleler bulmaktır... genelde ikincisi tercih edilir tabii.

kendinizi oakland semalarında bulursanız, lake merritt etrafında yürüşe çıkın. redwood regional park’ı ziyaret edin. fox theater’da iyi bir konser yakalayabilirsiniz… chabot space & science center’a gidin. jack london square’de biralanın. raiders maçı varsa kaçırmayın, oakland’lılarla birlikte izleyin. the trappist’te milyon çeşit bira bulunur, faydalanın. üzerinize bağırarak gelen birini gördüğünüzde korkmayın, kaçmayın…hatta siz en iyisi mümkün mertebe şehrin güneyinden uzak durun. ne de olsa, daha bir sene önce, detroit’in ardından amerika’nın en tehlikeli ikinci şehri olarak seçilmiş bir şehirdesiniz (http://mic.com/…0-deadliest-american-cities-in-2013) (bu sene listede dördüncü sırada.) fakat her şeye rağmen, güzel şehirdir, ilginç şehirdir. son olarak, gözlemlerime göre, metalhead nüfusu şehir merkezinde baya fazladır ve şehirde bolca metal konseri olur.
hesabın var mı? giriş yap