şükela:  tümü | bugün soru sor
 • brandon sanderson'in yazmakta oldugu stormlight archive serisinin 14 kasim 2017'de cikmasi planlanan ucuncu kitabi. agirlikli olarak dalinar'in gozunden anlatilacak hikaye.

  --- spoiler ---

  ikinci kitapta parshendilerin yarattiklari everstorm'un surekli roshar'in uzerinde dondugu ve tum parshmenlerin yavas yavas donusmeye basladigi bir duzen olacakmis. highstormlar yetmiyordu bir de artik everstormla bogusmak zorundalar.

  --- spoiler ---
 • ilk 3 chapter'i surdan okunabiliyor. romanin cikacagi 14 kasim'a kadar yayinevi tor boyle ufaktan bazi chapterlari verecekmis sayfasindan.

  https://www.tor.com/…brandon-sanderson-chapter-1-3/
 • reyizin serideki üçüncü kitabı. goodreads fantasy grupları sabırsızlıktan çıldırmış vaziyette. bu kitabı okumadan önce novella edgedancer'ı da mutlaka aradan çıkartın derim.
 • the stormlight archive serisinin üçüncü kitabı. ilk kitapta kaladin'e, ikinci kitapta ise shallan'a odaklanmıştı brandon sanderson. üçüncü kitapta daha adından da belli olduğu üzere sac ayağının son üyesi dalinar kholin merkeze oturuyor; diğer iki kitaptakine benzer şekilde karakterin oluşum sürecini öğreniyor, onu bugüne taşıyan kişisel geçmişindeki dönüm noktalarına şahit oluyoruz. aynı zamanda roshar'a dair görgümüz bilgimiz artıyor, gezegenin mitolojik, dinsel, kültürel altyapısı hakkında malumat elde ediyoruz.

  the stormlight archive'ın on cilt olmasını planlanıyor yazar. o nedenle de bu cildi, hikayenin serim aşamasının son cildi olarak düşünmek makul görünüyor.
  görünüyordu.
  romanın özellikle ilk iki bölümünü okurken "evet, evet taşlar yerine oturuyor" diye düşünüyorsunuz. roshar haritası biraz daha netleşti diyorsunuz; roshar'ın, yazarın cosmere evreni içindeki yeri belirginleşti, cosmere hakkında da, elantris, warbreaker romanlarının, mistborn üçlemesinin (ve sonrasının) geçtiği dünyalar hakkında da pek çok şey öğrendik diye heyecanlanıyorsunuz. yalnız üçüncü bölümle beraber sanderson tempoyu öyle yükseltiyor ki ancak o zaman bu cildin serim aşaması için fazla olduğunu fark ediyorsunuz. dördüncü bölümdeki göreli soluklanmanın ardından ise bir sonraki sayfayı çevirmeniz için kendi kendinize şiddet uygulamanıza sebep olan final geliyor.
  ana karakterlerin tamamının da sağlam sallandığı, cosmere evreninin gizemlerine yönelik enformasyon bombardımanına tutulduğumuz üçüncü bölüm, sanderson'ın - şimdilik kaydıyla- bu serideki tepe noktası muhtemelen.
  beşinci bölüm ise aksiyon severlerin, - yazarın çok da gizlemediği, bilakis ipuçlarını biraz fazla belli ettiği - ters köşe tutkunlarının hoşuna gidecek şekilde yazılmış.
  sırasıyla gidersem, romanın ilk bölümü karakterlerin "yeni" roshar'daki yeni konumlarını hazmetmesi ve seçilmişlerin hem kendilerini hem de birbirlerini tanıması üzerinden ilerliyor. ayrıca özellikle merkezdeki üç karakterin zayıf noktalarını da fark ediyorsunuz okuyucu olarak ve bu noktalardan yiyecekleri saldırıları da beklemeye başlıyorsunuz. shallan'ın handikabını ilk başta onun gücü olarak algılarken kademe kademe seyrini takip ediyorsunuz ki üçüncü ve dördüncü bölümde yol açtığı soruna rağmen bu ayrıntıyı sevdiğimi söyleyebilirim.
  ikinci bölüm ise güç sahiplerinin klasik yanılgısına ayrılmış sanki. önce kendi ülkelerini, sonra bütün roşar'ı beklenen büyük savaşa hazırlamaya çalışan seçkinlerin kağıt üzerinde iyi duran planlarının nasıl çöpe dönüştüğünü görmek ise üçüncü bölümün konusu.
  her biri duvara toslayan, neyle mücadele ettiklerini acı bir şekilde fark eden kahramanlarımızın toparlanma ve ayağa kalma mücadelesine de dördüncü bölümde şahit oluyoruz. hiç de kolay olmuyor. (pek çok okuyucunun bu bölümde sıkılacağını düşünüyorum, sanderson tekrara çok düşmüş ve olayları biraz sündürmüş).
  final bölümü ise dediğim gibi aksiyon ağırlıklı. hareket aşığı olmayan bir okuyucu olarak kendi adıma, çoğunu beklediğim son dakika sürprizlerini daha çok sevdim. müstakbel savaşa dair safların kabaca belirlenmiş olması da cabası. (gerçi yazarın ömrü vefa ederse kütük gibi yedi kitap daha var ve köprünün altından akacak su çok. yine de çatı belirlendi büyük ihtimalle).
  bir başka yazıda bu cildi temel kahramanlar üzerinden ele almayı, kitapta cosmere evreni hakkında verilen malumat kırıntıları, sürpriz ve/veya gizemli yan karakterler hakkında - bol spoiler'lı- laflamayı istiyorum. şimdilik bu yetsin.