*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her model arabanın hata kodlarını içeren bir dosya hazırlamış hayırsever bir arkadaş. açıkçası ben arabamla ilgili bir bilgiyi ararken buradan ulaştım. benim işime yaradı, ben de insalığın hayrına paylaşmak istedim:

  http://www.mp3car.com/…-2-0-now-touch-friendly.html
 • internetten yaklaşık 10 dolara sipariş edebileceğiniz bir bağlantı cihazı ve bir laptop aracılığı ile aracınızın beynine bağlanıp, aracınızın tüm dertlerini dinleyebileceğiniz güzel bir bağlantı çeşidi.
 • ebaydan sipariş verip, andorid telefonunuza torque programını kuruyorsunuz. aracınızın ecusune bu aldığınız cihazı takıp bluetooth vasıtasıyla ecuden okunan tüm bilgileri telefonunuzdan takip edebiliyorsunuz. hatta aracınızın verdiği arızaları okuyabiliyor silebiliyorsunuz. süper bir olay.
 • on board diagnostic aracın kendi hataları algılaması kaydetmesi ve raporlamasını sağlayan standart bir sistem, modern araçların hepsinde sürücü kısmına yakın, kapağı varsa el ile rahatça açılabilecek bir konumda olması gerekiyor bunun portunun.

  bu aralar elm327 chip sayesinde baya yayılmış bir hacat, aracınız aracınızın her türlü verisini anlık olarak izleyebiliyorsunuz cep telefonuyla, hatalara bakıp silebiliyorsunuz.
 • bluetooth elm327 ve dashcommand ile beraber kullanıldığında gayet güzel çalışan sistem.
 • (bkz: can bus)
 • uzun zamandır kullanıyoırum. arabanın ikaz ışığı yandığında sorunun kodunu doğru bir şekilde verebildiğini gördüm.

  ancak, sorunun sadece kodunu ve kısa açıklamasını veriyor. neden olduğunu, nasıl çözebileceğinizi internetten araştırmanız gerek. bu her zaman mümkün olmayabiliyor.
 • can bus yaninda sae j1850 ve iso 9141-2 (k-line) gibi arayuzlerle de calisabilen standarttir. osi layer'lari dusunulecek olursa can bus 1. layer ise bu 2. layerdir.
 • 2000 model ve üzeri neredeyse tüm arabalarda standart olarak gelmektedir. aracınız hakkında anlık veriler verir. bu verileri bluetooth üzerinden sunan adaptörler ve android veya ios uygulamaları ile (store'da onlarca var) aracın verdiği hata kodlarını, motorun anlık verilerini (hız, motor devri, anlık yakıt tüketimi vs gibi) izleyebilirsiniz.

  bir adet içerisinde android kurulu (kodlama bilgisi gerektirmediği için) raspberry pi ve dokunmatik ekran ile kendi araç bilgisayarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. android'e kurulan navigasyon programları ile navigasyonunuz da olur (tabii bunun için raspberry pi'a gps modülünü de eklemeniz gerekmekte), bir de aux girişine bağladınız mı müziklerinizi de buradan yönetirsiniz.
  eğer kodlama bilgisine sahipseniz de yakıt tüketim verilerini loglayabilir, hızınızı loglayabilir, gittiğiniz yolların gps koordinatlarını da loglayarak güzel şeyler yapılabilir.
 • 2000 model lada vega'nın protokolünü bilen varsa yeşillendirsin. iki versiyon obd ile bağlanamayınca rusya'daki distribütöre meşaz attım, hala dönmedi allahsızlar. bağlanan 30 saniyede bağlanıp hata siler. olmayınca olmaz amk. evet...