şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinin karanlık karakterlerinden biri.
 • nam-ı değer red viper.
 • prince of dorne. aynı zamanda doran martell'in kendisine göre çok daha delikanlı olan kardeşi.
 • --- spoiler ---
  --- spoiler asoiaf ilk 3 kitap ve sonrasından ağır spoiler içerir.---

  öncelikle red viper oberyn martell kardeşimiz , joanna lannister öldüğü için şükretmeli. yoksa onu kızı cercei lannister ile evlendireceklerdi ki westeros'da başınıza gelebilecek daha kötü ne var. kız kardeşi de jaime ile evlenicekti ama karısı ölünc tywin lannister , jaime yerine tyrion 'u önermiştir vs...

  böylece lannister'lardan kurtuldu oberyn martellimiz. kız kardeşini de targaryen heiri ile evlendirirler güzel güzel ilerler işler.

  ama sonra targaryen'lar savaşı kazanamazlar, kings landingde katliamlar olur kız kardeşi elia lannister köpeği mountain tarafından öldürülür.

  işte burada oberyn martell sağda solda gezip fahişelerle yatıp piç basıyor gibi gözükse de işin aslı öyle değil. daha büyük planları vardı. denizi geçti. bravaosa gitti. oralarda targaryen'ların geri dönüşü için kulisler yaptı, zehir iliminde ilerledi.

  prince rhaegar targaryen ve ser barristan selmy 'le yaptıkları hariç harici hiçbir turnuvada hiçbir dövüşü kaybetmemiştir ta ki joffrey piçini imp mi öldürdü diye yapılan trial by combata kadar .

  burada kardeşi ve yeğenlerinin intikamı uğruna sikip attığı mountain'a çok yaklaşmış, bileğinin hakkıyla kazanacağı düelloyu aklı yüzünden kaybetmiştir.

  huzur içinde uyu.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  mal gibi bok yoluna giden dorne prensi. kazandığı düelloyu aptal hislerine sahip çıkamadığı için kardeşinin yanına aynı adam tarafından kafası patlatılarak yollanmıştır. bir de kızıl kobra olacak sözde yılan dediğin buz gibi soğukkanlı olur. bu kadar umut verici bir karakteri harcayan george rr martin yine şaşırtmadın aferim sana ibne.
  --- spoiler ---
 • adamin molekulu, atomu.

  --- spoiler ---

  her kitaba asmis karakter furyasini jaqen h'ghar dan devralan bu deliganli, storm of swords daki en tasakli karakter olup, mountain ile kapismistir, kiz kardesinin ocunu almak icin. ama duygularina yenilip malesef, herkesi kusturacak bicimde can vermistir. fakat ocunu mountain'e soktugu mizraktaki manticore zehriyle almistir. gregor clegane in cigliklari butun red keep'i inletmistir ayrica.
  --- spoiler ---
 • 3 kilo tassaklari varmis ayricana bu red viper of dorne'un.

  --- spoiler ---

  vakti zamaninda kaydigi fahisenin cocugunu dogurmasi uzere, kendisini ziyarete gider. kizi istese de fahise, senden sonra binlerce adamla yattim nerden biliyon diye atarlaninca yere mizragini atar, fahiseye elinin tersiyle bir tane vurur ve fahise yani obara'nin annesi aglamaya baslar.

  kizini tutan oberyn reyis, silahini sec, mizrak mi yoksa bir kadinin goz yaslari mi diye sordugunda, kizi oberyn'den oldugunu mizragi secerek gosterir. annesi ise ayni yil icinde alkole vurur kendisini ve olur

  --- spoiler ---
 • kızlarına sand snakes denir ki aynı babaları gibi her biri birbirinden tehlikelidir.

  --- spoiler ---

  ilk gözüktüğü andan sona ana kadar aşırı karizma bir abimiz olmasına rağmen abisinin sabrından yoksundur ki bu da ölümüne sebep olmuştur.
  nasılsa ölecek diye hiçbir karaktere bağlanamıyorum yahu. adam çatır çatır öldürüyor lan herkesi. tam manyak.
  --- spoiler ---
 • tam adı oberyn nymeros martell'dir.
 • kendisi bir turnuvada rhaegar targaryen'a kaybetmiştir. ayrıca sir barristan'a da yenilmişliği vardır abimizin fakat bu yenilgiler gözümüzdeki değerini düşürmez. westeros'un kralı , paşası , padişahıdır her daim bizim için.