şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire serisinin karanlık karakterlerinden biri.
 • nam-ı değer red viper.
 • prince of dorne. aynı zamanda doran martell'in kendisine göre çok daha delikanlı olan kardeşi.
 • --- spoiler ---
  --- spoiler asoiaf ilk 3 kitap ve sonrasından ağır spoiler içerir.---

  öncelikle red viper oberyn martell kardeşimiz , joanna lannister öldüğü için şükretmeli. yoksa onu kızı cercei lannister ile evlendireceklerdi ki westeros'da başınıza gelebilecek daha kötü ne var. kız kardeşi de jaime ile evlenicekti ama karısı ölünc tywin lannister , jaime yerine tyrion 'u önermiştir vs...

  böylece lannister'lardan kurtuldu oberyn martellimiz. kız kardeşini de targaryen heiri ile evlendirirler güzel güzel ilerler işler.

  ama sonra targaryen'lar savaşı kazanamazlar, kings landingde katliamlar olur kız kardeşi elia lannister köpeği mountain tarafından öldürülür.

  işte burada oberyn martell sağda solda gezip fahişelerle yatıp piç basıyor gibi gözükse de işin aslı öyle değil. daha büyük planları vardı. denizi geçti. bravaosa gitti. oralarda targaryen'ların geri dönüşü için kulisler yaptı, zehir iliminde ilerledi.

  prince rhaegar targaryen ve ser barristan selmy 'le yaptıkları hariç harici hiçbir turnuvada hiçbir dövüşü kaybetmemiştir ta ki joffrey piçini imp mi öldürdü diye yapılan trial by combata kadar .

  burada kardeşi ve yeğenlerinin intikamı uğruna sikip attığı mountain'a çok yaklaşmış, bileğinin hakkıyla kazanacağı düelloyu aklı yüzünden kaybetmiştir.

  huzur içinde uyu.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • kızlarına sand snakes denir ki aynı babaları gibi her biri birbirinden tehlikelidir.

  --- spoiler ---

  ilk gözüktüğü andan sona ana kadar aşırı karizma bir abimiz olmasına rağmen abisinin sabrından yoksundur ki bu da ölümüne sebep olmuştur.
  nasılsa ölecek diye hiçbir karaktere bağlanamıyorum yahu. adam çatır çatır öldürüyor lan herkesi. tam manyak.
  --- spoiler ---
 • tam adı oberyn nymeros martell'dir.
 • kendisi bir turnuvada rhaegar targaryen'a kaybetmiştir. ayrıca sir barristan'a da yenilmişliği vardır abimizin fakat bu yenilgiler gözümüzdeki değerini düşürmez. westeros'un kralı , paşası , padişahıdır her daim bizim için.
 • --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  aslında kazandığı dövüş sırasında çok konuşmaktan dolayı ölen kim bilir kaçıncı babayiğittir kendisi.

  halbuse ne der ünlü replik: if you have to shoot, shoot; don't talk

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  büyük adam tyrion'la çok iyi işler yapma potansiyeli vardı. keşke intikam hırsından gözü kör olmasaydı.

  --- spoiler ---
 • alemcidir.

  tasarruf adamıdır.

  uzatmalı yavuklusu ellaria sand ve cercei ile treesome yapıp king's landingde treesome için fahişeye para vermemeyi planlamıştır, lakin bi şekilde makus talihine yenilmiştir.

  bir de kendi deyimiyle tanrı ya da tanrıların acımasının kanıtıdır kendisi. çünkü abisinden dolayı dorne varisi olamamış ve kan gövdeyi götürmemiştir.

  ---alıntı---

  he smiled. “an old septon once claimed i was living proof of the goodness of the gods. do you know why that is, imp?”
  “no,” tyrion admitted warily.
  “why, if the gods were cruel, they would have made me my mother’s firstborn, and doran her third. i am a bloodthirsty man, you see. and it is me you must contend with now, not my patient, prudent, and gouty brother.”

  ---alıntı---
hesabın var mı? giriş yap