şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sağlık bakanı fahrettin koca'nın açıkladığı gelişme. isteyen yine olacakmış ama devlet karşılamayacakmış.

  --- spoiler ---

  sağlık bakanı fahrettin koca, son 4 yılda 44 bin 453 kişinin obezite ameliyatı olduğunu belirterek, “bundan böyle bu ameliyatlar kurallara bağlanacak. hangi merkezde ve hangi doktorun obezite ameliyatı yapacağına obezite merkezleri karar verecek” dedi.

  benzer bir yaklaşımın sezaryen ameliyatları için de çalışıldığını açıklayan koca şunları söyledi: “sadece 2018’de 15 bin 800 obezitecerrahisi ameliyatı yapıldı. obezite cerrahisi bahsedildiği gibi çok masum, herkesin yapabileceği bir ameliyat şekli değil. artık bu ameliyatı kimlerin yapması gerektiğiyle ilgili kuralları belirliyoruz. obezite ameliyatı yapacak doktora tecrübe şartı getiriyoruz.
  --- spoiler ---
 • keşke operasyona sınır getirmek yerine obeziteye zemin hazırlayan paketli/işlenmiş/hazır ve katkı maddeli kısacası insan sağlığının ve gelecek nesillerin amına koyan besinlerin üretimine yönelik girişimlerde bulunsanız.
 • bir zahmet gelsin. 20-21 yaşındaki öğrencilerim obezite cerrahisi/mide kelepçesi/mide botoxu adı altında ileride çok ciddi sıkıntılar yaratabilecek operasyonlar yaptırıyorlar. kimse kontrendike mi vb. diye bakmayıp yükleniyor ameliyata. yahu spor yapın ve az yiyin. bu yaşta ne operasyonu, biz dişimize kanal yaptırırken bile günlerce düşünürdük. ne hale geldiniz evladım?
 • tüp mide ameliyatından sonra yaşanan komplikasyonların bir nebze önüne geçilebilir umarım bu uygulamayla.
  yukarıdaki yazara da katılıyorum. sigara için bile yasak uygulanıyorsa, zararı tütün maddelerini aratmayan paketli gıdalara da bir önlem alınsın.