aynı isimdeki diğer başlıklar:
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
652 entry daha
  • ne kadar kötü dizi olduğu ve neden böyle olduğu ile ilgili hasan yalçın abimizin çektiği video bir kaynak niteliğinde.

kendisi benim de aklımdan geçenleri dile getirmiş ve kathleen kennedy'nin star wars çatısı altındaki rezalet karar ve işlerinden de bahsetmiş.
  • depresyon hırkamı sırtıma geçirdim, cenin pozisyonda ağlayarak bitirmeye çalışıyorum. dolar yakan dayı gibi protesto amaçlı evimdeki star wars figürlerini yakasım var.
  • benim için tek güzel tarafının, obi wan’ı oynayan ewan mcgregorın dizideki sakallı halinin eski sevgilime aşırı benzemesi olan dizi. suratına bakmayı severdim keratanın, özlem giderdim.
    onun dışında çok tırt olmuş. ama yoklukta gideri var. bak bu yönü de eski sevgilime benziyor.*
  • --- spoiler ---

koca bir on yılın ardından eline ilk defa lightsaber değen obi-wan prime vader'ı nasıl yeniyor?
    --- spoiler ---

tamam kendisi de müthiş bir düellocu ama vader'ın gücü de bu kadar kısıtlı olmamalı. yanmış haliyle bile imparatora yakın hatta belki daha fazla midi-chloriana sahip ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan bir darth vader'dan bahsediyoruz. obi-wan çölde kertenkele yakalayıp pişirirken bu adam yıllardır jedi avlamıyor mu?
  • diziye kötü diyoruz hayal kırıklığı diyoruz ama anlamadığımız bir şey var. mando ve boba hariç bütün star wars evreni ürünleri ki buna oyunlar da dahil, kolaycıdır. mühim olan senaryo akışıdır ve yapılacak şeyin zorluğu tamamen sahne için ayrılmış süreye bağlıdır. ilk filmin ilk sahneside çöl insanlarının "ben" kayaya çıkıp heyuyu heyuyu yapmasıyla korkup kaçmasından başlar bu kolaycılık. zor sahne yoktur, daha uzun sürmesi planlanmış sahne vardır. kısa zaman ayrılmış şey anında oluverir. o kadar devasa bir şey o kadar kısa sürede olur ki iki sahne sonra unutmuş olursun.

biz bu sahneleri mazi romantizmiyle seviyoruz ve toz konduramıyoruz. gediğini aramıyoruz. ama yeni yapımlardan mando kalitesi bekliyoruz. ama ama ama star wars o değil ki. star wars tam da obi-wan kenobi dizisidir.

özür editi: rogue one farklı bir kategoride sayılabilir.
  • iyi bir yapim cikarmak isterken olusan kotu bir yapim degil zira bilerek ve isteyerek, kötü olması için uğraşılmış bir yapım.

anlayamıyorum; ortalama bir hayran(fan veya geek demiyorum dikkat ederseniz) grubuna senaryo işini verseydiniz bundan kat ve kat daha iyi bir senaryo yapacaklarına eminim fakat buna rağmen böyle garabet bir hakareti(hayranlara ve takipçilerine) nasıl yayınladınız?

sadece sw de degil; harry potter olsun, matrix olsun, yüzüklerin efendisi olsun nasıl böyle berbat edebiliyorlar? kimse de demiyor mu aga bu nedir?

(bkz: şirketlerdeki yarak gibi olmuş diyen adam eksiği)***
  • star wars hiçbir zaman kompleks bir senaryoya sahip olmadı, işin içine biraz siyaset girince insanlar kompleks sandı o kadar.

yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ''kolay'' senaryolardı.

fakat kolay demek insan aklına hakaret etmek demek olmamalı.

büyük silahların açamadığı kapıyı reva'nın kılıç ile açması, reva'yı ölüme gönderden kenobi'nin, evrene zulmeden vader'ı öldürmemesi, kenobi'nin vader'dan ilk bölümlerde ufak bir yangınla kaçması...

bunlar kolay senaryo değil, beceriksizlik. tembellik.

lakin bunların hepsini görmezden gelip, bi oturuşta 6 bölüm, biraz vader, biraz epik sahne göreyim yeter derseniz keyif alırsınız.
  • son bölümünü bu akşam izledim. aslında düşünüyorum da sadece obi-wan vs darth anakin karşılaşması için hiçbir beklenti olmadan sadece fangirl olarak izlemiş olsaydım aslında fena dizi değildi ama o kadar iyi cast'ı bir araya getirince vasatın üstünde hatta iyi bir dizi olmasını isterdim. o yüzden beklentilerin bazılarını karışılasa da iyi bir dizi olamadı.

--- spoiler ---
    yine de yapımcılara bu bölümden tek beklentim olan "hello there" meme'ni canlandırıp* bitiş olarak da qui-gon ve obi-wan konuşmasını koydukları için teşekkür ederim.
    --- spoiler ---
  • binbir tutarsızlık, mantık dışılık.

kötü senaryo, prodüksiyon ve oyunculuklar.

ilk duyduğumda ne heyecanlanmıştım oysa ki...

yazık olmuş ewan mcgregor'a ve obi-wan kenobi efsanesine...

tanım: hayal kırıklığı ve gereksiz üzüntü yaratan, bünyeyi yoran disney+ mini dizisi.
  • --- spoiler ---

tabi comic book vs. materyalde senarist kimi isterse onu ön plana cikarir; ama darth vader'in obi wan'a yenilmesinin nedeni hala ustasi olmasi. aslinda bu dizide darth vader'in karakter olarak ne kadar toy ve tirt oldugu bir kez daha görülüyor. dizi senaryosu yazarken dikkatli davranin abi diye uyarmislar ama "i'm what you made me" ile "i killed anakin." aslinda darth vader'in ne kadar kafasi karisik kaldigini betimliyor orada. obi wan'sa zaten padme'nin sözünü bildigi icin ("there's still good in him") kapistiktan sonra birakiyor.

--- spoiler ---
9 entry daha

hesabın var mı? giriş yap