şükela:  tümü | bugün
 • gerçek fazlasından kırpılıp fantazi nesnesi haline sokulan, küçük arzu parçacıkları. tadına doyum olmaz.
 • ulaşılmaz arzu nesnesidir, yerine ne koyarsak koyalım ona ulaşmanın tek yolu onu öldürmektir.
 • henüz dile geçmeden; toplumsallık, din, kadın, erkek kavramlarının dünyasına girmeden önce, anneyle birlikte olduğun bütünlük halinin bitimiyle kaybettiğin şey. objet petit a dilde henüz olmadığın zaman sahip olduğun bir şeydir. daha sonra, onu kaybedip dilin/temsilin dünyasına geçtiğin vakit onu sonsuza kadar kaybedersin, ve tüm hayatın onun yerine büyük a'lar koymakla geçer. hiçbiri onun yerini tutmaz. sonsuza kadar ertelenmiş bir şeydir objet petit a. işte bu yüzden hep arzulanandır, hep boşluğu doldurulmaya çalışılıp hep başarısızlığa uğratandır. imkansızdır.
 • lacan *a göre aynadaki benliğin tarifi,
  aynada görülen bedensel bir bütünlük, tamlık yanılsaması yaratan öteki, ben’in temelidir. bu ilk, “öteki”, lacan’a göre “küçük” öteki’dir küçük “a” ile autre olarak yazılmaktadır. zamanla çocuk başka küçük öteki’ler de algıladığında; bu algılar bedensel tamlık yanılsamasını bozar, parçalanmaya, eksik’e saldırganlık tepkisiyle karşılık verir. ancak tüm bu öteki’ler imgesel düzeyde varolurlar. büyük “a” ile yazılan öteki , simgesel düzendir. subje küçük öteki ile imgesel düzende karşılaşıp bir ben inşa etmeye başladıktan sonra, kelimenin psişik ve gramatik anlamında bir “özne” olabilmesi için, simgesel düzende de büyük öteki ile karşılaşmak zorundadır. büyük öteki, oradan dışarıdan biryerden kendimize bakarak, kendimizi olmak istediğimiz gibi gördüğümüz konumdur.

  küçük öteki, bir tür "ayna ayna söyle bana benden güzel var mı dünyada? " sorusunu sorduğumuz yer ve zaman
  büyük öteki ise " kendimize toz kondurmadığımız " yerdir,zamandır,hayaldir.

  agresyon masal da olsa mevcut. kraliçe aynayı kırar. ayna kırılması uğursuzluk getirir. uğursuzluklar ölene dek ardarda devam eder. benlik gücenir, küser, konuşmaz, sonra konuşur,açılır, sorar, iyice burnu sürtülür, traşlanır.

  öteki ismi üzerinde öte içerdiğinden. ötelenir.ötelenemeyen küçük ötekisinde kalır. agresyonda kalır, büyük ötekisinde kalır. ötesine geçmek, ötelenmek ,aynaları kırmamak, kendine çok düşmemek yeğdir.
  (bkz: kime göre neye göre)
  (bkz: jacques lacan)
  (bkz: zizek)
  (bkz: panoptik)
  (bkz: bakış)
  (bkz: autre)
  (bkz: öteki)
  (bkz: anamorfoz)
  (bkz: benlik hesaplaşması)
 • (bkz: kid a)
 • ona ulaşmanın tek yolunun onu öldürmek olduğu bir arzu nesnesidir objet petit a, bu önermeye göre bir narsistin ancak intihar yoluyla ulaşabileceği nesnedir kendisi.
 • bir insanı hayatını değiştirmeye iten, aldatıcı sahteliktir. esasında kopuştan sonra hiçbir şey değişmemiştir fakat objet petit a sayesinde bu kopuş yine de zahmete değmiştir.
 • şimdiye kadar yazmış olduğu 39 adet entry ile; ateist-dindar, solcu-sağcı [benim çocukluğumda da vardı bunlar!], gs-fb [derby bahane, futbol üzerine yazmak şâhâne!], sözlük zirveleri ya da amdan götten tespitler dışında da, zaman ayırıp okunmaya değecek bir şeyler olduğunu kanıtlayan onuncu nesil sabırtaşı yazar.

  tanımam etmem ama jean baudrillard'dan hoşlanıyormuş ve jimi the kewl'ın izmir şubesiymiş gibi geldi bana.