şükela:  tümü | bugün
 • okul derslerine asılmanın yegane nedeni. ne kadar yüksek olursa o kadar çok puan gelmesine neden olur.
 • eski sisteme göre okul birincisi dışındakiler de 80 alabilir*. ama bunun için okul ortalamasının oldukça düşük olması gerekmekte. bence haksız bi uygulama. her nekadar 3500 kişiyi geçmemi sağladıysa da herkese eşit şartlarda girmeli.
 • 3.73 gibi türkiye ortalamasının çok üstünde bir notla mezun olmama karşılık terbiyesiz okulumdaki* ortalama 4.13 olduğu için kuş gibi getirdiğim puan.
 • net 84 sayısal / 70 civarı sözel yapmanıza rağmen okulunuzun* ortalaması altındaysanız ytü* elektrik müh. e ancak girmenize neden olabilecek ve yıllarınıza patlayabilecek iğrenç uygulama *
 • durum şu: 99'da istanbul üniversitesi hukuk fakültesine giriyorum. obp 33 gibi birşey.
  bir türlü çıkamıyorum. sonra, ulan sınava gireyim dilden, çözeyim soruları, en cici yerlere kaydımı yaptırayım planları kuruyorum. fakat gel gör ki; bir eşit ağırlıkçı olarak, dilden sınava girersem bu obp denilen puan, sikle çarpılıp kuşa çevriliyor.
  şimdi sormak istiyorum, ne alakası var amına koyayım?
  ben on yıl önce seçmişim eşit ağırlığı, hala niye sikiyosun katsayıyı? şimdi ben iki sene türkçe matematik sınıfında okudum diye hayatımın sonuna kadar eşit ağırlıkçı mı olucam? hem eşit ne ağırlık ne, onu da anlamadım ki ben. ulan gece gece ne obp'si ya. deli gibi. orta öğretim başarı puanı.
 • üstün zekalı milli eğitim bakanlığı çalışanlarının, "ulan! eğitim s.ki tuttu, ne yapsak da şu itleri okulda tutsak?" sorunsalına getirdiği dahiyane çözüm...

  `örn:` ham puan sıralamasında türkiye dörtbinküsürüncüsü olan adam, okulda başarısız kabul edildiğinden oöbp eklenip sıralamamya girdiğinde onüçbinküsürüncü olabiliyor. neden? dedik ya adam başarısız, kaydırmışta almıştır o puanı, it ya...

  (bkz: amina kodumun rockci gotveren pust ibnesi seni)
 • en adeletsiz durumlardan biridir. okulların ve havadan verilen notların bilinirliği ortadayken hala kullanılması çok saçma sistem. madem bir puanlama yapacaksınız bari yapılan net üzerinden puan verin hiç olmazsa yaptığınız sınav daha fazla anlam kazansın, ayrıca zeki ama çalışmıyor denilen öğrenciler de iyi yerleri kazanabilsin.
 • 2013'den itibaren yeniden uygulamaya girecek sistem. böylelikle, anadolu ve fen liselerininde ipini çekmiş oldular. geçmiş olsun. iyi liseler için; okulun son aylarında geleneksel okul deştrime şenlikleri başlasın !
 • bu seneki sınavlar için konuşuyorum, neden direkt notun %60ını almıyorlar onu anlamıyorum bir türlü. 5le çarpıp sonra farklı bi ad altında saklayıp sonra %12sini almak neyin kafasıdır?

  http://gundem.milliyet.com.tr/…/1566319/default.htm