şükela:  tümü | bugün
  • obp(ortaöğretim başarı puanı), öğretimde fırsat eşitliğini en çok zedeleyen kavramlardan birisi. özellikle bu sene olduğu gibi soruların basit ve puanların yığılma yaptığı sınav senelerinde birçok insanın hakkının yenmesine sebep oluyor.

bir örnekle, en zor fen liselerinden birinden 60 puanla mezun olup üniversite sınavında 5 bine giren öğrenci ile özel berkecan kolejinden 98 puanla mezun olup 25 bine giren öğrenci gün sonunda aynı sıralamayı yapmış sayılıyor. halbuki bu iki öğrenci profili arasında dağlara taşlara bir fark varken birinin tek suçu zor bir okulda kaliteli bir eğitim almış olmak.

#obpkaldırılsın
  • sonuna kadar desteklediğim öneri. sırf bu yüzden son sınıfta özel okula geçenler oluyor iyi lisedeki öğrencilerden. özeldeki notlandırmalar denetlensin diyeceğim de hangi birini denetleyeceksin ki.

edit: bu arada şu geçiş işini yapanlardan biri de benim arkadaşımdı. çocuğun bizim lisedeyken ortalaması 75'ti, geçtiği özel lisede 99.
  • zamaninda beni 240 kisi geri atmisti bak 8 sene once ama hala acisi icimde durur.
    saglam lisede okuyanlar her dersten yuz alamaz, obp de 82,85 vs olur ve geriye atar seni sistem.

t: hakli kampanya.
  • günümüzde önemi anlaşılmış gerekliliktir.

1. bazı devlet liselerinde kaprisli/egolu öğretmenlerin öğrencilere verdikleri notlarla öğrenciler okuldan 60-65 arası puan alabiliyor.

2. bazı özel liselerde okuyan çocuklara yüksek yüksek notlar basılıyor. ondan sonra fen lisesi öğrencilerinin yerleşeceği kontenjanlara başka öğrenciler yerleşiyor.

3. fen lisesi öğrencisi tıp okuyacakken onun kontenjanını özel okul bebeleri doldurduğu için; dandirik eğitim fakültesi, mühendislik veya iibf bölümlerinde heba olup gidiyor.
  • +1 ile desteklediğim kampanya
  • kesinlikle katılıyorum. sınav zamanı 410 yapan benim obp 67 iken özel okula giden ve 250 puan yapan arkadaşımın obpsi 93 geliyor. tamamen adaletsizlik.

edit: obp yanlış olmuş, diploma puanından bahsediyorum.
  • gençlerin önünü kapatan bu haksızlığa dikkat çekmek için yazmış olduğum entrydir.
  • destekliyorum.
  • tıp okuyacakken eğitim fakültesinde harcanan fen liseli mi hahahahahahhahaha. tıpla eğitim fak karşılaştırmış adamın oğlu ya.

neyse öhöm konumuza dönecek olursak bi de şu yönden bakın sevgili süper über zeka arkadaşlar ; başarılı bir çocuk okul hayatı boyunca düzenli çalışarak ortalama ya da yüksek bir okul puanı yaparak hayatını o 2-3 saatlik sınavlara bağlamamış oluyor. nitekim birçok dünya ülkesi bikaç saatlik sınavlarla çocuğun kaderini belirlemek üzerine değil de genel okul başarısı ve çabaya yönelik bu sistemi oturtmaya çalışıyor.

yani özet olarak bu başlığı açan düşük obp'li arkadaş, savunduğun şey içi boş ve adaletsizliğe daha çok yol açacak bir şey. eğer 4 sene boyunca kötü bir lisede yatarak sadece sınıf geçmiş şimdi de iyi üniversite derdine düştüysen adam akıllı çalış 1 sene daha zaten istediğin okula gidersin. he iyi lisede hocalar bize zor sordu bilmem ne diyip de ağlayacaksan eğer, puanın o düşük giriş puanlı yüksek not veren okullara zaten yetiyordu gidip orda okuyup okul birincisi olarak mezun olsaydın.

kendimden örnek vermem gerekirse 10. sınıfta burs kazanarak biraz züppe takımının gittiği bir özel okula gittim ve hocalar notlarımızı şişirmiyordu, kendi emeğimle okul birincisi olarak mezun oldum. he okul birinciliği kontenjanımı kullanabildim mi hayır ama böyle okulların açık kapısı her zaman olur başarılıysanız. sistemin açığı olarak görüyorsan bunu bu açığı kullanmak yine senin elinde.

(bkz: edit)onlarca küfürlü mesaja o küfürleri geri iade ediyorum ve saygıyla yazan fikirlerini anlatan insanlara da teşekkür ediyorum. bu kadar büyük bir tartışmaya dönüştüreceğinizi hiç düşünmemiştim.

öncelikle demek istediğim şeyi çok çok yanlış anlamış bazıları. ben iyi ki de şişirmişler notları vb. bir şey demedim. sadece bi yerde bi sıkıntı var şu anki sistemde evet ama bu 3 saatlik sınavda %90.

ki her sene bu soruların bir şekilde birilerinin eline geçtiğini görüyoruz duyuyoruz. ama millet bunun peşine düşmek yerine kalkmış 4 sene boyunca emek gösterilen lise öğretiminin başarı puanın etkisinden bahsediyor. bakın ben size söyleyeyim bugün obp kaldırılsa o bahsettiğiniz özel okullar yine benzeri başarıları elde ederler. çünkü başarılı çocukların üzerine özel ilgiyle düşerek güzel şeyler başarmasını sağlıyorlar. benim özel okulum yok, ben işçi bir babanın binbir emekle okuttuğu 2 kızından biriyim. dediğim gibi benim şansım oldu burs kazandım gittim özel bir okula. herkesin bu şansa sahip olamayacağının da farkındayım. ve sizin sandığınız gibi yaşım büyük falan değil tam bu sistemin içinden geliyorum. okul birincisi olduğum obp 94.6 küsurlu bi şeylerdi. umarım bazı şeyleri açıklayabilmişimdir. ezber yaparak notumu yüksek tuttuğumdan bahseden mi dersin, öğretmenlerimi yaladığımdan mı neler neler yazdılar. sizi sadece kınıyorum terbiyesiz insanlar bakın o kadar diyorum ki eğer haksız yere bir not aldıysam gelin ahirette yakama yapışın.

ama çözüm obp'nin kaldırılması değil ben bunu söylemekten vazgeçmeyeceğim. çomar yazan bile oldu ya la. benim gerçekten bu tarz işlerle hiç işim olmaz. eğitimden de süper anladığımı falan söylemedim. ama eğer illa bi şeyler söylemek gerekiyorsa bi çoğunuzun girmek için kıçını yırttığı tıp fakülteleri var ya hani bazıları yeni kuruldu. onların hangi şartlara göre öğrenci aldığını gidin bi araştırın bakalım o şehirde :) ama bak baştan söyleyeyim duyacaklarınız pek hoşunuza gitmeyecek. yenen bir hak varsa obp'ye gelene kadar çok şey var. hadi öptüm sizi şekerler. umarım her şeye rağmen küfür eden vatandaşlar bile emeğinin karşılığını alır.
  • katsayı farkı uygulamasının ne kadar adaletli olduğunu gösteriyor bu obp denilen saçmalık.

ben öğretmen lisesi mezunuyum... düz lise mezunu adamla nasıl aynı sayılır benim sınavım anlamış değilim. adamlar sırf geçsin de bela olmasın diye hocalar soruları veriyordu, bizi de ellerinden gelse öldürecekti hocalar nerdeyse.

ha bir de özel okullar var. onların durumu hiç kötü.burada hocalar değil maalesef okul müdürü suçlu. çocuklara 50-60 puanlar verildiği anda hoca aşağıya çağırılır ve aç kalmak istemiyorsan o notu düzelt denir. eee bu sistemi de o gariban hoca düzeltemez.

obp kalkmalı ve kat sayı farkı geri gelmeli. 440 puanla girdiğim lisedeki sınavların zorluğu, güvenirliği ile düz-meslek-özel okullardaki sınavların zorluğu ve güvenirliği aynı değil.