• obp(ortaöğretim başarı puanı), öğretimde fırsat eşitliğini en çok zedeleyen kavramlardan birisi. özellikle bu sene olduğu gibi soruların basit ve puanların yığılma yaptığı sınav senelerinde birçok insanın hakkının yenmesine sebep oluyor.

bir örnekle, en zor fen liselerinden birinden 60 puanla mezun olup üniversite sınavında 5 bine giren öğrenci ile özel berkecan kolejinden 98 puanla mezun olup 25 bine giren öğrenci gün sonunda aynı sıralamayı yapmış sayılıyor. halbuki bu iki öğrenci profili arasında dağlara taşlara bir fark varken birinin tek suçu zor bir okulda kaliteli bir eğitim almış olmak.

#obpkaldırılsın
  • sonuna kadar desteklediğim öneri. sırf bu yüzden son sınıfta özel okula geçenler oluyor iyi lisedeki öğrencilerden. özeldeki notlandırmalar denetlensin diyeceğim de hangi birini denetleyeceksin ki.

edit: bu arada şu geçiş işini yapanlardan biri de benim arkadaşımdı. çocuğun bizim lisedeyken ortalaması 75'ti, geçtiği özel lisede 99.
  • zamaninda beni 240 kisi geri atmisti bak 8 sene once ama hala acisi icimde durur.
    saglam lisede okuyanlar her dersten yuz alamaz, obp de 82,85 vs olur ve geriye atar seni sistem.

t: hakli kampanya.
  • +1 ile desteklediğim kampanya
  • kesinlikle katılıyorum. sınav zamanı 410 yapan benim obp 67 iken özel okula giden ve 250 puan yapan arkadaşımın obpsi 93 geliyor. tamamen adaletsizlik.

edit: obp yanlış olmuş, diploma puanından bahsediyorum.
  • kaldırılması gereken obp değil, özeldeki şişirme notlardır.
  • destekliyorum.
  • kesinlikle doğru
  • okul birincisi biri olarak desteklediğim istek.
  • obp neredeyse okulun en düşüğü olması sebebiyle ham puanımı heder eden durum. aynı karakterde öğretmenler ve aynı düzen olsa tamam bir eşitlik var diyeceğim lakin kimi öğretmenler öğrencinin canına okur iken bazı okullarda kimileri de üniversiteye rahatça hazırlansınlar diye ders yapmayıp sorularını verdiği sınavlar yapıyor hal böyle olunca eşitlik kavramı ortadan kalkıyor. aynı bölümü düşündüğüm kişi benden belki 10 puan fazla alıyor. benim de sınavda ona yetişmek için kat ve kat fazla doğru yapmam gerekiyor. oysa ki obp olmasa hak eden hak ettiği yere girecek.

obp olmasa idi bambaşka bir şehirde okumuş olabilirdim , neyse ki bana kardeşler kazandırdı okuduğum okul, kaldığım şehir yine de hala aklımdadır o malum şehir.

not: keşke sadece obp değil hiç üniversite giriş sınavı olmasa da gençler stressiz rahat bir hayat sürseler.
291 entry daha
hesabın var mı? giriş yap