şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fantastic beasts and where to find them'de görülen, harry potter evreninde bulunan; büyücü/cadılar'ın büyüsünün psikolojik veya fiziksel yöntemle baskılanması nedeniyle gelişen parazit ve karanlık sihirli güce sahip büyücü/cadılar.

  jk rowling 'in diğer sallamasyon kelimelerinin kökleri gibi fransızca obscurité*'den gelmektedir. ayrıca bilumum entel ve dantelin habersiz olduğu obscurantism'e de atıf vardır.
 • ilk defa tanımı fantastic beasts and where to find them filminde yapılan, film yeni çıktığı için spoiler içerisinde anlatacağım büyücü ve cadılar.

  --- spoiler ---

  obscurial'ler, obscurus (bkz: #64237246) olarak bilinen karanlık, sihirli ve parazit yapıdaki gücü ortaya çıkaran genç büyücü ve cadılardır. bu gücün ortaya çıkma sebebi, büyücü ve cadıların, büyü gücüne sahip olması sebebiyle muggle'lar tarafından fiziksel ya da psikolojik baskı altında kalmasıdır. muggle'lar tarafından zulmedilme korkusuyla bastırılan büyü gücü böyle bir gücün doğmasına sebep olmaktadır.

  eğer bir obscurial duygusal ve akli olarak kırılma noktasına erişirse, kontrolünü kaybedebilir ve obscurus'unu görünmez (ya da neredeyse görünmez) bir şekilde, yıkıcı bir rüzgar halinde serbest bırakabilir. ya da kendi fiziksel varlığı obscurus'a dönüşebilir. obscurial'lar içlerindeki obscurus'u serbest bıraktıklarında gözleri saf beyaza döner.

  bir obscurus tarafından ele geçirilen bir çocuk, genellikle 10. yaş gününden önce ölmektedir. fakat credence barebone isminde bir büyücü, muazzam bilinmeyen/gizli gücü sayesinde daha uzun yaşayabilmiştir. çocuklar öldüğünde, obscurus'ları da onlarla birlikte yok olur. fakat newton scamander, taşıyıcısı öldüğü halde bir obscurus'u başarılı bir şekilde hayatta tutmayı başarmıştır.

  not: kaynak
  --- spoiler ---

  edit: imlâ
 • (bkz: ariana dumbledore) diye tespit kasmaya gelmiştim fakat önce davranılmış.

  evet herkesin hogwarts'ta gitmediği için hakkında "kofti" olduğuna dair dedikodular ürettiği, dumledore'un kız kardeşi ariana da son kitaptan anladığımız kadarıyla bir obscurial.

  ariana, 6 yaşındayken 3 muggle tarafından büyü yaparken görülüyor ve saldırıya uğruyor. bu saldırıdan sonra ariana dumledore sihir yapmayı/kullanmayı bırakıyor ama sihir onu bırakmıyor tabii..sihir gücü içe dönüyor ve kendini kontrol edemediği zamanlarda patlıyor. bu durum öyle tehlikeli ki ariana'nın yaşadığı öfke nöbetlerinden birinde annesini öldürmesine neden oluyor.
  ariana ise abileri aberforth ve albus ile grindelwald arasında çıkan bir tartışma sırasında ölüyor.

  tanım: bir şekilde sihir gücünü kullanamayan büyücülerin/cadıların, sihrin kendi içlerine dönüp, kontrol edilemez bir hale gelmesiyle tehlikeli kişiliklere bürünmesi diyebiliriz.