1. kompalsif şekilde obsesyon geliştirmiş
 2. köpeklerin sürekli topla oynamak istemeleri bu davranışa bir örnektir.
 3. "obsessive-compulsive"in okunu$u ki buna halk arasinda "obsesif kompalsif dizordir" da derler.
 4. obsesyon ve/veya kompulsiyonlar tabloya egemen oldugu ruhsal bozukluk.
  obsesyon-saplanti-kisinin rahatsiz edici buldugu,sikinti veren yineleyici durtu ve dusuncelerdir.
  kompulsiyon-zorlanti-obsesyona tepki olarak yapilan motor veya mental eylemdir.
 5. obsessive-compulsive'in fransızca okunuşu. ancak birçok başka terim gibi türkçe olmayan tıp terimleri de ülkemizde fransızcadan köken aldığından "televijın" değil televizyon, "masturbeyşın" değil mastürbasyon ve hatta "treyn" değil tren diyoruz. o kadar da farketmez "kompalsiv" ya da "kompülsiv" denmesi, ama ne denecekse herkes tarafından aynı şekilde* denmeli di mi ama.
 6. mike portnoy'un resmi sitesinde "obsessive compulsive idiot like me!" cumlesini gorunce gulumsememe neden olan kelimeler obegi..
 7. obsesif-kompulsif kisilerin dusunceleri genelde akilci ve islevsel ozelliklerden uzaktir. bazi otomatik dusunceler : bu is mukkemmel olmali, bu isi kendim yapmaliyim yoksa dogru ve tam olmaz,bir kisi yanlis davrandi ise cezalandirilmali,bu eski* labmayi saklamaliyim bir gun lazim olabilir hede hodo diye devam eder... daha cok bati kulturunde ve ozelliklede erkeklerde gorulur.ayrintilara dikkat ederler cok disiplinlidirler, duygularini kontrol ederler vs....
 8. tecimsel kaygilar, olgu ve obsesif kompulsif aynı cümle içinde kullanıldığında, karşıdakinin bişey anlamamasını takiben "haa, e tabi bilio adam" diye düşünüp konuşan kişiyi bi bok sanması da güzel bişiydir.

obsesif kompülsif hakkında bilgi verin