• kapiyi kilitledim mi diye kontol ede ede kapiyi kirmaktir.
  • yolda yürürken görüp gözlerine kestirdikleri kurumus bir yapraga basmadiklari takdirde baslarina çok kötü seyler gelecegine inanabilen insanlara konulan psikolojik tani. bu kimseler genellikle yakin çevrelerinde asiri pimpirikli ve titiz olarak bilinirler. yalniz bu kisiler bu karakter özelliklerine sahip olan diger* insanlarin aksine bu özelliklerinin hayatlarini yönlendirmesine engel olamazlar. örnegin minibüste arkada oturan adam gürültülü bir sekilde hapsirdiginda "simdi camlar da kapali, adam mikrop saçiyor, tam da sinav öncesi hasta olacagim" diye düsünmek pimpirikli bir insanin aklindan geçebilir. ama bir obsesif kompulsif ayni durumda rahatça söyle düsünebilir: "igrenç adam, allah bilir eliyle agzini da kapatmamistir hapsirirken, mikroplar tüm minibüse yayildi, saçlarim pislik içinde kaldi, sadece saçlarim degil tüm ceketim, hatta saçim yüzüme degdigi için yüzüm bile les gibi oldu. hemen eve gidip üstümdeki her seyi yikamaliyim." bu durumda söz konusu kisiyi eve gidip temizlenmekten hiçbir sey* kolay kolay alikoyamayacaktir. hatta bazen yikanmak için eve giden obsesif kompulsif, "kirli" elleriyle dokundugu kapi kollarini, anahtarlari bile defalarca yikayip silebilir. sürekli akildan kötü seyler geçirme, her yerin ve her seyin kirli oldugunu düsünme ve asiri kontrolcü ve denetleyici tavirlar tipik özellikleridir.
  • örnek: bir kez bir maille ilgili sorun çıktığı için yazılan her mailin tekrar tekrar okuyup, başkalarına da okutulup onaylanması, tatmin olmayıp 15646 kez daha okuyup ondan sonra ancak gönderilmesi ve tedirginliğin bitmemesi durumu.
  • insanın kendine köpek gibi davranması gerekiyor bu illetten kurtulması için. köpeklere fısıldayan adam gibi kararlı durmak gerek el her kapı koluna tekrar dokunmak istediğinde. çünkü beyin diyormuş ki biz tekrar o kapı koluna dokunmak istediğimizde; "şimdi ikinci kez o kola dokun ve sıkıntından kurtul." eğer o obsesyonu bu şekilde beslemezsek ve bu işi inat edip uzun süre devam ettirirsek bir süre sonra o tekrarları yapma gereği de ortadan kalkıyormuş. hatta uzun bir süre sonra bu obsesyonlar tekrarlamıyor ve yavaş yavaş kayboluyormuş. sıkıntı-->rahatlama dengesini iyi kurabilmek lazım. örneğin, bu kapı koluna ikinci kez dokunmazsam evim başıma yıkılacak düşüncesinin boş olduğunu gören beyin bu saplantının defalarca boş olduğunu gördükten sonra artık bir daha o takıntıyı tekrar etme gereği duymuyormuş. muş muş diye anlatıyorum ama yirmi beş yıllık obsesif kompülsiflikten altı aydan uzun süredir kurtulmuş olmanın tecrübesiyle anlatıyorum. hayat boyu geri gelme riski var ancak her geri geldiğinde "boş işler bunlar coni" diye teskin ettikçe beyni beyin de teslimiyetçi zihin yapısına geçiyor ve artık koltuklarınızı tırmalamıyor*
  • obsessive-compulsive'in fransızca okunuşu. ancak birçok başka terim gibi türkçe olmayan tıp terimleri de ülkemizde fransızcadan köken aldığından "televijın" değil televizyon, "masturbeyşın" değil mastürbasyon ve hatta "treyn" değil tren diyoruz. o kadar da farketmez "kompalsiv" ya da "kompülsiv" denmesi, ama ne denecekse herkes tarafından aynı şekilde* denmeli di mi ama.
  • obsesyon ve/veya kompulsiyonlar tabloya egemen oldugu ruhsal bozukluk.
    obsesyon-saplanti-kisinin rahatsiz edici buldugu,sikinti veren yineleyici durtu ve dusuncelerdir.
    kompulsiyon-zorlanti-obsesyona tepki olarak yapilan motor veya mental eylemdir.
  • yaşamayan anlamaz, anlayamaz... kapı kulplarına dokunamamak(özellikle tuvaletinkilere), ortak kullanılan tuzluk, mayonez şişesi vs.'yi parmaklarla zar zor tutup tiksintili bir ifade ile çabucak kullanıp bırakmak, umumi tuvaletlere gidememek, * *, bayramda el öpme işkencesi, wc'de geçirilen uzun dakikalar vs. vs..

edit: ey bu entry'yi okuyan takıntılı arkadaşım, seni o kadar iyi anlıyorum ki! eğer sözlüğün altına girip bu başlığın altındakileri okuyorsan, büyük ihtimalle derdine çare arıyor ya da bu menem şeyin sadece sende olmadığını görmek, okumak istiyorsun ama hiç merak etme inan yalnız değilsin.. önceleri lavaboya girip 30 dakika -evet yanlış duymadın her seferinde tam 30 dakika!- kalan biri olarak sana tavsiyem, o takıntılı beyninin sana emrettiği şeyi bir kez, sadece bir kez olsun yapma! evet sana yaptırdıklarının saçma olduğunu sen de biliyorsun zaten, ellerini sırasıyla 5 kere yıkamana ya da benzeri şeyleri içinden sayarak yapmana hiç gerek yok! inan bana sadece 1 kez... şu anda 5 dk içinde çıkıyorum lavabodan yani normal insan statüsüne kavuştum sayılır, bunu nasıl başardım! sadece bir kez, evet bir kez olsun yapmam gerektiğini sandığım şeyleri yapmadım! ne oldu öldüm mü mikroptan? koca bir hayır! sadece 1 kez dene, yapmak için yanıp tutuşacaksın, beyninden atamayacaksın, belki çok zorlanacaksın ama başarılmayacak bir yanı yok!! gerçekten yapabilirsin.. dua, sabır ve 1 kerecik deneme.. tabi bir de "lustral" vs süper olabilir :) * * *
  • obsesif kompülsif bozukluğa edebiyattaki en eski örneklerden biri, shakespeare'in macbeth oyunundaki lady macbeth'in, eşini öldürdükten sonra, ellerindeki kanların bir türlü temizlenmediği düşüncesi ile devamlı ellerini yıkamasıdır...
  • insanın kendisini tekerlek içinde dönen hamster gibi hissetmesine neden olan ruhsal bozukluk. hastalığın septomları, hayatın akışı içerisinde kişiyi hiç bi noktaya vardırmaz. kendisinin bile anlamsız bulduğu bi ton ritüeli gün içerisinde defalarca tekrarlar. 5. kattaki evinden çıkar, merdivenleri iner, bina kapısına geldiğinde geri çıkar, kapıyı kitleyip kitlemediğini kontrol eder, 'aaa kitlemişim diyip, 5 katı tekrar iner, tam bina kapısında, 'hmm yoksa???' diyip gene çıkar, gene iner. falan.
  • "obsessive-compulsive"in okunu$u ki buna halk arasinda "obsesif kompalsif dizordir" da derler.
hesabın var mı? giriş yap