şükela:  tümü | bugün
  • en kaba tanımıyla ustanın ölümünü beklerken vicdan azabı çekendir. usta burda fallik annedir. bu ölümü bekleme sürecinde bütün kötücüllüğü kendine mal eder.
  • obsesyonel nevroz'da anal döneme takılma vardır ve çatışma da daha çok altbenlik ve üstbenlik arasındadır. babasına çok düşkün bir kız, annesinin ölümünden kendini sorumlu hissedebilir. babama bu kadar düşkün olmam annemin ölümünü istememe sebep olabilir mi diye düşünebilirler. sürekli bir düşünme durmu ve bundan tatmin sağlama vardır.
  • obsesyonun kişiyi düzene sokan bir yanı vardır. cüzdan alma, derse vaktinde gitme, vs obsesif eylemlerdir. ancak kişi bu kendini disipline eden bu alışkanlıkları günde 30 kez diş fırçalama, dakika tutarak elleri soyulana kadar yıkama vs gibi mastürbatif bir duruma getiriyorsa, obsesyonel nevrozdan söz edilir.

    obsesif, paranoyakça, gerçeklikle alakasız bir düşünce sisteminde değildir. o, gerçeklikle çok yoğun ilgisi olan bir düşünce yoğunluğunun pençesindedir. işini şansa bırakmaz; "her şeyin önlemi alınabilir", hiç esnekliği olmayan katı bir yapılanma geliştirmiştir. bu duruma, çocukluktaki çok katı terbiye çabalarının yol açtığı düşünülebilir.
  • genel görüngü semptomlariyla pek alakası olmayan özne konumu. obsesyonel nevroz genel de yapması gerekeni yapmaz fakat yapmaması gerekeni çok iyi bir şekilde yapar. yeter ki ötekinin arzu sorusuyla karşılaşmasın. talep düzeyinde kalmak için müthiş bir mücadele verir.

hesabın var mı? giriş yap