şükela:  tümü | bugün
 • bilgiyi tekelinde tutanlarin, bu gucu ellerinden kacirmamak icin geri kalanlarin bilgiye erisimini zorlastirmak veya imkansiz kilmaya yonelik cabalarina, bilginin anlasilmasini zorlastirmalarina verilen ad.
  meshur orneklerinden biri ortacag avrupasinda dini ve entellektuel sahada olu bir dil olan latincenin kullanilmasi. boylelikle eski yunan ve roma'dan miras kalan bilgi, katolik kilisesinin tekelinde kalmistir, ronesans'a kadar.
  cemil meric'in cok sik ustunde durdugu bir konudur.
 • fransızca karanlık anlamına gelen obscurité kelimesinden gelir.
 • aydınlanmanın karşıtıdır, insanın bilinçlenmesini engelleyen fikirlerin savunusu anlamına gelir. *
 • aratmaya inananların felsefesidir. ne bilgi ne de bilgiye ulaşmak o kadar da ucuz olmamlı derler.
  (bkz: aratmaya inanmak)
 • türkiye'deki en güzel örneklerini, anayasa, son yillarda dili güncellestirilen medeni kanun, nisan'da yürürlüge girecek yeni türk ceza kanunu ve yeni cikarilanlar haric, ülkemizde gecerli hemen her önemli kanunun olusturdugu kavram. hayir, millet anlamasin da suc islesin, kanun nedir bilmesin diye yazilmislar sanki; yok, bilimsel bir emek verilerek yazilmis olsalar, anlasilmazligi konusunun karmasikligindan ileri gelse gene bir dereceye kadar anlayacagim, ama anlasilmayan her seyden önce dili ve zaten hemen hepsi cesitli avrupa ülkelerinin yasa kitaplarindan neredeyse birebir ceviri. e, o zaman bir zahmet vakti zamaninda tercüme edilen bu kitaplari günümüz türkcesine uyarlasalar da, artik osmanlica degil de türkce konusan yurttaslar bu devletin kanunlarinin en azindan dilini anlayabilseler. bakin, halen yürürlükte olan (eski) türk ceza kanunu'ndan kücük bir alinti ne demek istedigimi ne güzel anlatiyor:

  madde 587
  elyevm meri olup cinayet, cünha ve kabahat taksimatına müstenit ahkamı havi bulunan kanunlarda münderiç (mücazatı terhibiye)ve (cinayet) tabirleri badema ceza kanununda muharrer müebbet veya muvakkat ağır hapis ve beş seneden fazla hapis ve hidematı ammeden müebbeden memnuiyet ve müebbet sürgün cezaları ile bunları müstelzim cürümlere, (mücazatı tedibiye) ve (cünha) tabirleri beş sene ve beş sene kadar hapis ve muvakkat sürgün ve ağır cezayı nakdi ile bunları müstelzim cürümlere ve (mücazatı tekdiriye) tabiri de hafif hapis ve hafif cezayı nakdi ve meslek ve sanatın tatili cezalariyle bunları müstelzim fiillere, masruf olacaktır.
 • osmanlıca'ya "zulmeti cehli iltizam" olarak girmiş bir terimdir bilmesinlercilik. bu terim ilk olarak 1789 devriminden yayılan düşüncelere karşı koyanların tutumuna isim olarak verilmiştir.
 • obskurantiyenin rahlesi dardır, gerçek o kadar yücedir ki biz kapağı attık kontenjan doldu, daha gelmeyin isteseniz de gelemezsiniz, aha kapıyı kapatıyoruz, siktirin gidin, biz girdik kolumuzda altın bileziğimiz oldu, herkese vermezler, verseler kıymeti kalmaz, tarihçi mi olacaksın 46 dil bilmen lazım, 23 tane öğrendiysen anca koyun olursun git mele, otla diyince boyunlar bükülür evde cips yenip televizyon izlenir, ara ara mastürbasyon yapılır.
 • dogmalarla yoğrulmuş balkabaklarının oyulmamış suratlarından bir cadılar bayramı "cee"sidir ilk planda. ama film daha yeni başladı!
 • alev alatlının aydın despotizmi isimli kitabında bolca kullanılan sözcük. alatlı bu eserinde yalçın küçükü, olayları çarpıtarak gerçeği göstermeyi engellemekle suçlamaktadır.

  (bkz: küfür romanları)
  (bkz: latife tekin)
  (bkz: gece dersleri)
 • michel foucault'ya göre, jacques derrida'nın içinde bulunduğu eylem. hatta bir adım ileri gidip ona terörist benzetmesi yapmıştır. tam tabir, "obscurantisme terroriste" dir:

  "he writes so obscurely you can't tell what he's saying, that's the obscurantism part, and then when you criticize him, he can always say, 'you didn't understand me; you're an idiot.' that's the terrorism part"

hesabın var mı? giriş yap