şükela:  tümü | bugün
 • uykuda sık sık tekrarlayan nefes durmaları (bkz: uyku apnesi), şiddetli horlama ve bunların yol açtığı bazı belirtilerdir. gece bu yüzden sürekli uyanan hasta bunun farkına varmaz ve uykusunu alamaz. bu yüzden gün içinde sürekli kısa süreli uykulara dalar.
 • kısaca "osas" (obstructive sleep apnea syndrome) olarak kullanılan hastalık.
  pharynx'te yani boğazda şişmanlık ve boynun geniş olması ya da anatomik yapı (örn. mikrognati) gibi nedenlere bağlı olan darlık sonucu gece hastanın periyodlar halinde nefesinin en az 10 sn üzerinde durması ile karakterize bir hastalıktır. hastaların uyku kalitesi düşer sık uyanmaları olabilir. uyku rem oranı düşer ve nonrem uykunun 3. ve 4. evresi olan derin uykuda azalma ortaya çıkar. nonrem 2. evre uyku ön plana geçer. hasta yorgun uyanır, gün boyu uyuklar, sinirli ve huysuz olabilir. gece idrara çıkma sık görülür bunun sebebi ise hocamın dediğine göre nefes alma çabasına bağlı gece intratorasik negatif basıncın sürekli artmasıyla kalbe olan venöz dönüş artar ve kalpten atrial natriüretik peptid(anp) salınımına bağlıdır. kesin tanı uyku labratuarında hastanın polisomnografiye bağlanması ile konur. ahi yani apnea/hipopnea index'in 5 ve üzeri olması bize apneayi gösterir. tedavisi cpap(continuous positive airway pressure) veya bipap(bilevel positive airway pressure) takılması veya sınırlı olmakla birlikte cerrahidir.özellikle uzun yol şoförlerinin yolda uyuklamaları ve kaza yapmalarının nedeni bu hastalık yüzünden olmaktadır.
 • özellikle hipognati bulunan kişilerde %80 oranında görülür. koah'lı yani uzun yıllar sigara içen kişilerde de oluşabilir.
 • tıbbın ilerlemediğini tüm insanlığa somut şekilde anlatan bir tedaviye, daha doğrusu semptomatik tedaviye sahip sorun.

  arkadaş yıl olmuş 2016, halen daha kalın bir maske, kalın bir hortum ve ups cihazı kadar bir makineyle insanlar uyumaya zorlanıyor. elektrik kesildiğinde alet çalışmıyor.

  alet elektrik süpürgesinin ters mantığı ile çalışıyor. basınçlı havayı etrafından çekip, hortuma veriyor. o arada ortam tozluysa akciğer enfeksiyonu ortaya çıkıyor. sürekli bir üfleme olduğu için ciğerlerinizi üşütüyorsunuz. bunun için filtreli ve ısıtılmış hava üfleme aksesuarları var. sgk ödemiyor bu aksesuarları ve tutarı bin lira civarı. burnunuzda kalın hortum ve maske ile sağa sola dönemiyorsunuz. eviniz sessizse alet ne denirse densiz uykuya dalmanızı zorlaştırıyor. veya sizi uyuyrsunuz ama eşiniz uyuyamıyor. zaten tedavi edici özelliği yok. basıyor hortumdan havayı, ciğeriniz havayla doluyor, apne ve horlama büyük ölçüde yada tamamen kesiliyor. ama çözüm bu olmamalı.

  bence ideal kilonuz inin. yine de apneniz varsa bilmiyorum ne yapılacak. ultrason dalgaları göndererek geçici tedavi yapılıyordu ondan falan yaptırın. çok uyku düşkünü veya yastığa 5 kala uykuya dalamıyorsanız, işiniz biraz zor.
 • çok yakın bir zamanda daha rahat bir çözümü olabilecek rahatsızlık.
 • tedavizinde kullanılan cihaz "basıyor ciğere havayı" diye tarif edilmemeli. gözlük gibi düşünün, nefes almada bir sorun var, onu tamamlıyor. burnunuzun (veya ağzınızın, her neyse) içindeki havanın basıncını artırarak nefes almanızı kolaylaştırıyor. nasıl gözlük gözünüze ışık göndermiyorsa bu da ciğerinize "hava basmıyor".

  maske ve hortum çok rahat görünmese de kullanan için rahat: gözlük gibi. cihaza sgk 702 tl geri ödeme yapıyor, bu paraya bulabiliyorsunuz. ısıtıcı nemlendircisi de 150 liraya bulabiliyorsunuz. ısıtıcı ve nemlendirici işini gayet iyi yapıyor. ayrıca cihazın kendi filtresi var, ekstra filtreye gerek yok. yani ortamdaki havadan daha temiz bir hava alıyorsunuz aslında. cihaz sessiz çalışıyor. basınç çok yüksekse aparatlardan geçen hava ses yapıyor, maskede kaçak yoksa hiç de rahatız edici bir ses oluşmuyor. oluşacak herhangi bir ses de yanınızdaki için horlamadan daha kötü olamaz. hele apne sonucu olan horlamadan.

  uyku apnesi, kanınızdaki oksijen oranının uyku süresince düşük kalmasına sebep olan ciddi bir hastalık. günlük hayatınızı etkiliyor ve her uyuduğunuzda ölüm riski yaratıyor. kiloyla semptomlar artsa da kilodan kaynaklanmıyor çoğunlukla. hastaya "zayıfla" diyerek bir tedavi önerisinde bulunuş olmuyorsunuz. (sadece kilodan kaynaklandığını düşünelim, buna sebep olacak kadar kilo aldıysanız bunu 2-4 yıldan önce veremezsiniz, zaten apneniz varsa kilo da veremezsiniz.) o yüzden cihazın olumsuzluklarına odaklanmamak, hasta için kullanımını zorlaştırmamak ve tedavi motivasyonu kırmamak gerek.
 • erektil disfonksiyonun( penisin dikleşmesinde sorun olması) major nedenlerinden biri !!!
  tanı sonrasında , cpap yada bipap veya apap ile tedavi sonu buda düzeliyor !! ilgililere duyurulur .:))
 • (bkz: oniris)
 • obstrüktif uyku apne sendromu demek için saatte 5 kere apne atakları, en az 10 saniye durması lazım solunumun ve oksijen satürasyonu en az 3 puan düşmelidir.

  tedavide gold standart yöntem cpap takmaktır uyurken.

  edit: tedavisini ekledim.
 • (bkz: osas)
hesabın var mı? giriş yap