şükela:  tümü | bugün
 • hayatımda ilk defa şubat ayında zaturre oldum. bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü o zaman?
 • coronanin bir gecede ortaya ciktigina inananlar icin inandirici degildir.

  not : bir salgin hastaligin toplumda tespit edilmeden once de var olabilecegini dusunmek siyasi bir yaklasim degildir. lutfen mallasmayalim.
 • hadi ben ve benim gibi düşünen herkes halisünasyon görüyor diyelim. peki şubat ayında koronavirüs belirtileri ile ilgili paylaşım yaptıktan birkaç gün sonra ölen hemşire de mi yalan? ki türkiyede ilk vakanın açıklandığı günden neredeyse 10-15 gün öncesine ait o paylaşılanlar. ilk vakanın açıklandığı gün emekli bir paşa ve eşi de hayatını kaybediyor, hem de koronavirüs yüzünden. virüsün 11 martta yurda giriş yaptığını düşünen net aptaldır. keşke bir antikor testi yapılabilse de, memleketin kaçta kaçı hastalığı geçirmiş ortaya çıksa. ama nerde...

  gelen mesajlara istinaden zorunlu edit : arkadaşlar, antikor testinin yapılmaya başlandığını ben de biliyorum. benim kastettiğim şey gerçekten güvenilir bir testin yapılması. uzmanlar bile şu an yapılan testlerin güvenilir olmadığını söylüyor. hadi antikor üretemedi vücudumuz, ya da testlerde de çıkmadı diyelim, bu onca insanın korona olduğu gerçegini değiştirecek mi? diyecek başka sözüm yoktur :)
 • çevremde ne kadar bunu iddia eden insan varsa hepsinin antikor testi negatif çıktı.
  ben subatın 10'da ateş öksürük sırt agrısı 10 gün yatak dösek yattım.
  ama haziranda covıd oldum. yo dostum yoooo subattaki hastalık bile değilmiş.
 • sizi üzmek istemem ama bu ara bir çok hastane ve işyeri antikor testine başladı ve pozitif oranı yüzde 1'in altında. ben de geçirdim diyenler negatif çıkıyor, genelde hiç tahmin etmeyenler pozitif bulunuyor ve neden böyle diye anlamaya çalışıyor.

  antikor zamanla yok oluyormuş diyenler çıkabilir, o konuda söyleyecek birşeyim yok.

  edit: antikor pozitif hastalığı geçirmiş ve bağışıklık gelişmiş demek, covid pozitif demek değil.

  edit2: bakanlığın açıkladığı verilerden bahsetmiyoruz. hala güvenmiyorum diyenler var. özel hastaneler test yapıyor herkese. iş yerleri toplu test yaptırıyor çalışanlara. testler bildiğim kadarıyla 200-300 tl civarında.

  edit3: yeni bir bilgi olarak antikorlar dışında da bağışıklık hücreleri olduğu, test negatif çıksa bile bunların da bağışıklık sağlıyor olabileceği bilgisini iletti bazı arkadaşlar. kendilerine teşekkür ederim. o zaman insan sormadan edemiyor, bu testler neden yapılıyor?
 • sadece devletin açıkladığı verilere inanan tayfa için yok hükmündedirler.

  meseleye iddia edenleri küçümseyerek bakanlar tüik'in enflasyon rakamlarına da inanıyorlardır. çok acayip zekiler.
 • 20 ocak tarihinde 4 gün süreyle 41-42 derece ateş ile ve ateş düşürücü ilaçlardan hiçbir fayda göremeden, ancak serumlar ile hayata tutunarak yattım, 3 farklı hastaneye gittim, en son bakteriyel pnömani dendi.

  neyse; son 1 ayda iş çevremde çıkan covid19 pozitifler sebebiyle 2 kere antikor ( img/a/m) testi oldum, sonucun ocak ayındaki rahatsızlığım sebebiyle kesinlikle + çıkacağını düşünüyordum, ve yukarıda söylenenlere benzer şekilde çevreme de hava yapıyordum ( ben geçirdim zor valla vb. yorumlar) neyse konu uzadı, geçirmemişim.

  ondan dolayı çok da güvenmeyiniz efendim.
 • daha da erken görüldüğü söylentileri var.

  bbc
 • çalıştığım labaratuvarda bu aylarda solunum yolu paneli bakılan hasta örneklerinden influenza pozitif veren hastaların sakladığımız örneklerine kovit testi baktık. pozitif çıkan hasta olmadı. kısıtlı örnekle yapılan bir çalışmaydı ama bu fikri doğrular nitelikte bir sonuç çıkmadı.
 • bunu iddia eden herkesi antkor testi yaptırmaya davet ediyorum. hastahane ve özel lablar yapıyor artık. varsa büzüğünüz yaptırın geçirdiyseniz ona göre takılırsınız artık. yoksa nezle olup ben ocakta coronayı geçirdim ya demesi kolay