şükela:  tümü | bugün
  • ben şubatta hayatımın en ağır hastalığını geçirdim 5 gün ateş test sonucu influenza b çıktı bilemedim altan

o tarihlerde bir başlığa yaşadıklarımı sıcağı sıcağına yazmıştım. sonrasında ciğerlerim 2 ay ağrıdı. ciddi sekresyon sorunu yaşadım ki sigara içmem, içenin yanından dahi geçmem.

sağlık personeliyim. ve onca temasa rağmen henüz covid19 olmadım.
  • hayatımda ilk defa bu kış grip bile olmadım. her kış yaşadığım muhtemelen sigaranın da etkisiyle yoğun öksürüklü hastalıklar bu kış hiç uğramadı. var bir şeyler ama anlamadım.
  • ocak ayında annem bir hastalık geçirdi ve akabinde de zatürre oldu. bana anlattığı kadarıyla semptomları durmayan ve giderek artan öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğüydü. hatta telefonda bana nefes alamıyorum dediğini hatırlıyorum. o vakitlerde domuz gribi salgını bilinen bir şey olduğu için ben de kendi çapımda öyle düşünüyordum ama elbette uzman olmadığımız için sadece yorum yapabiliyoruz.
  • dayım kendisi günde 20 km yürüyen bir insan.
    hayatındaki en kötü nefes darlığını mart'ın başında geçirmiş. 45 yaşlarındadır. acile düşecek kadar nefes darlığı çekmiş, doktor 5-6 gün evden çıkma demiş, 3 tane ilaç yazmış göndermiş.
  • biri de benim. 2 hafta hastalıktan kurtulamadım. 14 şubat gecesi bir bastırdı "oh be bitti sonunda" dediğimde aylardan mart olmasına 2-3 gün kalmıştı.
  • bunu iddia eden arkadaşlara katılıyorum. babam da ocak’ta benzer ağır bir grip geçirdiğini, corona olabileceğini düşünüyor. benim asıl şaşırdığım bu kadar net tarihleri nasıl hatırlayabiliyorsunuz arkadaşlar? adam 20 ocakta ateşim çıktı, 23 ocakta tat ve koku alamadım, 3 gün yattım, 26 ocakta iyileştim diyor. ben dün ne yediğimi bile 15-20 saniye düşündükten sonra hatırlayabiliyorum.
  • hayatımda geçirdiğim en ağır ''grip"i o dönem geçirdim, kemik ağrısından yerde falan yatıyordum surekli, içimden de "bu nasıl grip yareppim" şeklinde haykiriyordum. ateşim dinmek bilmedi. ev arkadaşım 1 hafta kalkamadı yataktan. aşırı hızlı bir şekilde anneme de bulastirdim, grip sonrası annemde astım oluşmuş, hala nefes darlığı çekiyor. bunlarin hepsi "influenza salgini" olduğu dönemde yaşandı. corona idi ya da değildi ama kesinlikle bir garipti...

edit: o dönem ki salgını hayır! h1n1 virusuydu o, antikor testleri de negatif çıktı diye babasının malı gibi savunanlara şaşırıyorum, bunlar asla bilemeyecegimiz olasılıklar olabilir, gayet de muhtemel ki salgın çok daha erken başlamış olabilir.
  • ben her sene 2 defa çok ağır grip olurum.bir ayağım çukurda misali.normalde 4 gun agir gecer gider.ancak 10 ocak sonrası,tam 2 haftalık bir süreç yaşadım.ve kesinlikle yerimden kalkamadım.2 hafta sonunda kontrole gittiğimde ilaçların hiç bir etkisi olmamıştı.ciger 2 hafta önceden kotu durumdaydı.2 adet ciğere çekilen tozlardan kullandım.onlara rağmen baya uzundu.

korona mıdır bilmem,ama baya kinlenmis bir virüstü.
  • ki zaten ocaktan marta kadar zatürre teşhisi ile ölenlerin yüzde 90 o coviddi bence aralıkta ben çok şiddetli rahatsızlık geçirdim önce bana zatürre teşhisi koydular sonra akciğer enfeksiyonu olmuş dediler bir türlü çözemediler iki üç hafta sonra kendime geldim bu süre boyunca yakın bir arkadaşımda aynı şeyleri geçirdi süre boyunca tomografi akciğer grafisine gire gire radyasyon manyağı olmuştjm antibiyotik verdiler 2 hafta boyunca dinlendim dışarı çıkamadım ama kesinlikle covid oldum diyebilirim çünkü doktorlar kesin birşey demediler 4 doktora gittim farklı şeyler dediler