*

şükela:  tümü | bugün
  • şurada görülebilecek doğa olayı. enteresan.

edit: sek açıklaması geldi.
  • korkutucu bir durum.

ne yiyor ne içiyoruz biz!

kimyagerler, gıdacılar ya da ateistler lütfen içinizden biri açıklasın bunu.
  • sek sütü karalama kampanyası. ben yıllardır kullanıyorum hiç patlama olmadı. bir de bu tarz hedef gösterme videolarının altından hep hile hurda çıktığı için firma dava açsa sıçtılar. özellikle 3 kere denemişler hepsinde de patlamış vs mahkemeye verse tekrar patlat dese yapamazlar. kesin içine patlayıcı başka bir şeyler koydular.
  • nerede o eski sokak arası sütçüleri dedittiren hadise.
  • başlangıçta ürkütücü, açıklaması gelince olağan görünen patlama.

gönderi altındaki yorumlardan:

' bu patlama aşırı ısınma (overheating) sebebiyle olur. cevzeye bir kaşık/çatal vb koyarak ısıtırsanız böyle bir sorun olmayacaktır.
    sütün bozuk olması ile ilgili bir durum yok ortada. hatta bozuk süt bu şekilde patlayamaz.
    merkalısına fiziksel açıklama:
    kaynama için sıvının buhar basıncının (sıcaklıkla artar) dış basınç (açık hava basıncı, kabaca 1 atm.) ile sıvının yüzey gerilimi toplamına eşit olması gerekir. kaynatma kabının yüzeyindeki pürüzler ve sıvıların içindeki partiküller bu gerilimi düşürdüğü için pratikte yüzey gerilimi yokmuş gibi düşünülür.
    ancak örnekte olduğu gibi, sütün sıcaklığının kaynama noktasını (yaklaşık 100 derece) aştığı halde içinde bulunduğu kabın yüzeyinin aşırı düzgün / pürüzsüz olması buhar basıncının yüzey gerilimini aşamamasına ve böylece kaynayamamasına sebep olur. bu durum çok uzun sürmez ve patlama gerçekleşir.
    aşağıdaki linkte mythbusters programındaki deneye ulaşabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=1_oxm4mr_i0
    buraya kadar sabırla okuyan tüm bilim meraklılarını 20 - 23 eylül’de türkiye’nin en büyük teknoloji festivali #teknofest ‘e davet ediyorum.
    takip etmeyi unutmayın: @teknofestist
    online kayıt için:
    https://www.teknofestistanbul.org/ '
  • oha dediğim ve uplamak için entry girdiğim hadise. kim.bilir neler yedik neler içtik bugüne kadar. kaypakları ile meşhur bir ülkede yaşıyoruz.
  • şeker attıysa patlaması normaldir.
  • olayın sütle değil gayet suyla da olabileceğini biliyor muydunuz? 5 dakika öncesine kadar ben de bilmiyordum;

bakın buradan öğrendim.

bilim ya, canım benim...
  • sek süt bu videoya ve bu videoyu yayanlara dava açsa bir senelik karı kadar para kazanır.
    o ne lan öyle karpit atılmış gibi patlayan süt mü olur amk.
  • süt resmen "aaa kikikiki pezevenk pezeveenk pezeveeenk" diyerek patlamıştır.

(bkz: efsanevi teamspeak kavgası)