şükela:  tümü | bugün
 • yeni şafak isimli yandaş çıkartının ekibinden hasan öztürk adlı köşe yazarının 17/05/2019 tarihli köşesinde dile getirdiği hüzünbaz, güvercin tedirginliği taşıyan isyan... "öcalan iyi de çevresi kötü" neviinden analar ağlamasın 2019 versiyonu...

  https://www.yenisafak.com/…ya-gommek-istedi-2050397 (tıklamak elzem değil, yazıyı girinin en altına kopyaladım )

  bu arkadaşı, türk ordu ve donanmasının subay/astsubay potansiyelinin 1/3'ünü yok eden ve gelecek 50 yılını çalan fethullahçı kumpaslarının medya ayağında, ülke tv'de sinir krizi geçirerek izlenen yüzlerce kumpas propaganda programının sunuculuk ve yapımcılığından hepimiz hatırlarız. bir bölümü firari, çoğu müebbetlik konuk ve sunucuları ile müthiş bir güven ve neşe içerisinde bop şövalyeliğine devam ederdi...

  15 temmuz sonrası sesi soluğu çıkmıyordu ki, emir yine büyük yerden gelmiş galiba.

  o değil, de nato harbiden reis'in biletini bu sefer temelli kesmişe benziyor. fetö ekibinin iplerini salmışlar... zira aksi halde bu kadar aymazlık, rte tipi üst düzey kandırılmışlığın da ötesinde hara-kiri anlamına geliyor!..

  (bkz: devlet ile öcalan arasında bir kapı aralanıyor)

  (bkz: reis'i harcayacaklar matmazel)

  "
  kandil öcalan’ı bir kez daha imralı’ya gömmek istedi

  hepimiz yüksek seçim kurulu’nun (ysk) istanbul seçimlerini yenilenme kararına odaklanmışken sessiz sedasız bir gelişme yaşanıyor fark ettiniz mi?

  kimine göre, “seçimlerle doğrudan ilişkili” olarak görülse de bana göre daha çok suriye ve suriye’nin kuzeyinin akıbetiyle doğrudan ilişkili olarak gördüğüm bir gelişme bu.

  ocak ayında kardeşi ile görüştürülen imralı sakini pkk ele başı abdullah öcalan geçtiğimiz hafta da özel izinle avukatlarıyla görüştürüldü.

  dün de avukatlarıyla görüşmesinin önündeki yasak şimdilik kaldırıldı.

  önce kısa bir hatırlatma…

  ocak’ta “sağlığım yerinde. gördün işte git” demişti

  12 ocak 2019’da öcalan imralı’da kardeşi mehmet öcalan ile görüştü.

  o görüşmede siyasi mesaj bekleyenler avucunu yaladı. öcalan’ın sağlığıyla ilgili tezvirat yapanlar o görüşmede “sağlığım yerinde” mesajı verilmesi üzerine suskunluğa gömüldü.

  o dönem bu köşede yazdığımız yazıda şunları söylemiştik, “ankara’da bu işleri takip eden önemli bir siyasetçinin söylediğini size aktarayım, öcalan karşısında mehmet öcalan’ı görünce ‘ben seninle ne görüşeceğim. seni istemiyorum. sağlığım yerinde işte gördün. git artık’ demiş.

  (…) 2018’in kasım ayında bir grup hdp’li, ‘öcalan’a tecrit’ bahanesiyle açlık grevine başlamıştı. mehmet öcalan’ın cumartesi günü imralı’ya çağrılması bu eylemin sona erdirmesine dönük mü bilmiyoruz. ama şunu biliyoruz, terör örgütü ele başı abdullah öcalan’ı canlı canlı imralı’ya gömenler pkk terör örgütü ve uzantısının ta kendisidir.

  öcalan’ı savunuyormuş gibi yapan pkk ve uzantıları ‘çözüm süreci’ni baltalamak ve akamete uğratmak için her türlü provokasyonu yaptı. böylece ‘liderimiz’ dedikleri elebaşlarını canlı canlı imralı’ya gömdüler.” (18.01.2019 yeni şafak)

  bize göre öcalan’a imralı’da bir tecrit varsa onun müsebbibi pkk ve uzantılarıdır. yine öcalan imralı’ya canlı canlı gömülmüşse bunun tek sorumlusu pkk ve uzantılarıdır.

  neyse…

  işte bu görüşmeden 4 ay sonra bu kez 2 mayıs 2019’da öcalan’ın avukatlarıyla görüştüğü haberini öğrendik.

  ve o görüşmede öcalan’ın avukatlarına kamuoyuna açıklanması için bir mektup verdiği de ortaya çıktı.

  o mektup, avukatlar tarafından açıklandı.

  nizamettin taş: kandil öcalan’ın mesajlarının yayınlanmasını istemedi

  mektubun ayrıntılarından söz edeceğim ama o günlerde pkk terör örgütünün eski üst düzey yöneticilerinden nizamettin taş’ın açıklamalarını aktarmak istiyorum.

  nizamettin taş, kürtçe yayın yapan bir televizyon kanalına konuştu. o konuşmada, öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin ayrıntılarının kandil tarafından açıklanmamasının istendiğini öne sürdü. taş, “pkk tarihinde ilk kez kandil, öcalan’ın imralı’dan gönderdiği mesajlarının yayınlanmasını istemedi” dedi.

  nizamettin taş’ın “ilk kez” dediği olay bize göre birçok kez yaşandı. hatta “çözüm süreci” sabote edilirken de kandil ve pkk, öcalan’ı sürekli taca attı, boşa düşürdü.

  peki öcalan’ın son mektubunda dikkat çekenler nelerdi?

  öcalan, türkiye’ye rağmen suriye’de bir şey yapılamayacağını görmüş

  burada birinci dikkat çeken unsur, suriye’nin kuzeyini işgal eden pyd/ypg-pkk’ya yönelik tavrıdır. diyor ki öcalan, “inanıyoruz ki suriye demokratik güçleri (sdg) kapsamında suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. bu bağlamda türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.”

  suriye’de finalin yaklaştığını biliyoruz. ve bu haliyle pyd/ypg-pkk’nın suriye’nin kuzeyinde türkiye’ye rağmen kalıcı olma şansının olmadığını da. bunu fark eden öcalan’ın pkk unsurlarına türkiye’nin hassasiyetlerine duyarlı olmaya çağırması amerika ve müttefikleri tarafından nasıl okunacak merak ediyorum.

  öcalan’ın diğer bir muhatabı cezaevlerindeki açlık grevlerindekiler. bu konuda da diyor ki, “(…) direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz.”

  öcalan’ın bu yaklaşımı yeni değil. daha önce de aynı açlık grevlerini yine aynı açıklamalarla sonlandırmıştı. böylece örgüt üzerindeki etkisinin devam ettiği izlenimini vermişti. yine öyle olacak diye düşünüyorum.

  ve öcalan kendisinin pkk tarafından imralı’ya canlı canlı gömülmesinin miladını da hatırlatıyor mektubunda.

  “bizlerin imralı’daki duruşu, 2013 newroz bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır” diyerek.

  ‘artık silahlı unsurlar sınır ötesine çekilsin’ diyen kimdi?

  eğer hatırlarsanız 2013 nevruz’unda öcalan, “artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” demişti.

  ne var ki pkk’nın hasan cemal gibi akıl hocaları ve amerika gibi sahipleri bu çekilmenin önüne geçmişti ve çatışmaların yeniden başlama sürece yaşanmıştı.

  bu yüzden tekrar ediyorum. öcalan’ı imralı’ya canlı canlı gömenler pkk ve uzantılarıdır.

  dikkat ederseniz hdp, öcalan’ın mektubuyla ilgili cılız bir açıklamanın ötesine geçemedi. kandil’se sessizliğini korumakta.

  önümüzdeki günlerde kandi, imralı, hdp arasındaki mücadelenin şiddetleneceğini tahmin ediyoruz.

  yanılıyor muyum?"
  hasan öztürk