• aynı zamanda bir ülkenin işgal halinde oldugunu belirtmek içinde kullanılabilir.
  • ing. yaptigin, mesgul oldugun is,
  • aynı zamanda bir battlestar galactica bölümü.
  • ingilizce meslek.

peki bunun yine meslek olarak dilimize çevirilebilen job kelimesinden farkı nedir?

occupation daha geniş bir tabirdir, kişinin o meslekteki spesifik alt grubunu veya o meslekteki hiyerarşik konumunu karşılamaz.

mesela ben tıp doktoruyum dediğin zaman burada doktorluk mesleğini occupation sözcüğü ile anlatırız. uzmanlığı ya da ünvanı belli değil, direkt doktorluk.

ama ben iç hastalıkları uzmanıyım dediğin zaman bunu job kelimesi ile tasvir etmiş oluyorsun.

bir de profession kavramı vardır ki bu terim mesleğimizdeki pozisyonumuzu daha da spesifikleştirir.
    mesela iç hastalıkları uzmanlığının üzerine bir de nefroloji yandalı yapmış olup nefroloji uzmanı hekim ünvanını almış birisini düşünelim, doktorun bu durumunu en iyi karşılayacak terim profession sözcüğüdür.

profession demek uzamış eğitim, paradan daha çok mesleki tatmin amacıyla sarfedilmiş bir ekstra çaba ve entelektüel birikim demektir.
  • aynı zamanda terra nova birinci sezon on ikinci bölümünün adı.
  • "bu filmi duymadım bakayım sözlükte ne yazmışlar" diye gelip bu entrye ulaşan sevgili okur.

yapma.

119 dakika dile kolay.

yapma.

ben yandım sen yanma..

şu an 96. dakikadan yazıyorum.

yapma!
  • aynı zamanda 2018 avusturalya yapımı bir film
  • üstteki arkadaş çok geç kalmış kapatmakta... ben 30 dk civarı dayanabildim..
    bunu sakın yapmayın!

ayemdibi

--- spoiler ---

uzaylı(!) istilasından kaçan insanların aynı gecenin sabahında kıyafetlerini değiştirebildiği skimsonik bilim kurgu filmi.
    --- spoiler ---
  • türkçede yerleşik olarak kullanılan karşılığı, arapçadan geçme iştigal meşgale gibi kelimelerdir. kağıt işlerinde meslek kısmında bu sorulur.
hesabın var mı? giriş yap