şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başta avustralya olmak üzere ingiltere, yeni zelanda , irlanda vb. ülkelerde çalışmak isteyen sağlık sektörü (doktor, hemşire, ebe...) çalışanlarına yönelik mesleki ingilizce sınavıdır. ingiltere'deki recognitionı geçen hafta itibariyle bangır bangır duyurulmuştur. ielts, toefl vb. sınavlara göre üstünlüğü tamamen bu sektörün çalışanlarının alanlarından soru çıkmasıdır yani jargona hakimiyet söz konusudur.

  sınav 4 dil becerisini ölçmekte ve speaking bölümleri face to face yapılmaktaymış. pahaca ikame sınavlarına göre biraz fazla olmakla beraber örneğin avustralya'da iş garantisi vermesi gibi güzellikleri varmış.

  başvuru vb. bütün detaylara aşağıdaki websitesinden ulaşılabiliyor;

  https://www.occupationalenglishtest.org/
 • meslek odaları tarafından geniş kabul görmesine rağmen üniversite ve politekniklere girişte ielts'e göre daha az tercih edilen mesleki ingilizce sınavı.
 • plub'a girmeye çalışıp ielts barajına takılan doktorların zorlanmadan geçtiği sınav. fiyat olarak ielts'den daha pahalı olması bir dezavantajmış ancak ielts writing'den 6.5'u aşamayanlar için iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

  sınava türkiyeden girilebiliyor, fiyatı şuanda 587 aud yani mevcut kurla 2590 liraya denk geliyor.