şükela:  tümü | bugün
  • harika renkli gemilere ve konteynerlere sahip japon denizcilik firması.

geçenlerde italya'nın adriyatik kıyısındaki bir limanına yanaşırken rıhtımda duran bu pembe konteynerleri gördüğüm zaman baya şaşırmakla beraber muhtemelen ufak bir konteyner leasing firmasınındır diyip geçiştirmiştim altından çıkacak devasa üç firmadan bihaber şekilde. sonrasında aklıma düşüp isimlerini aratmamla beraber şu güzelliği görüp sonrasında interneti biraz eşeledim.

one veya ocean network express giderlerin ve rekabetin artmasına rağmen navlun fiyatlarının düştüğü konteyner taşımacılığı piyasasında hanjin'in üzücü sonundan sonra mitsui osaka shosen kaisha lines (bkz: mol), kawasaki kisen kaisha limited (bkz: k line) ve nippon yusen kaisha (bkz: nyk) firmalarının karlılıklarını sürdürerek hayatta kalabilmek için buldukları çözümün adı olmuş. 2016 yılında temelleri atılan bu birleşme 1 nisan 2018 itibariyle tüm gerçekliği ile hayata geçmiş ve 1.4 milyon teu kapasite ile dünyanın en büyük 6. konteyner filosu haline gelmiş. bununla da yetinmeyip yang ming ve hapag-lloyd ile güçlerini birleştirip "the alliance" adı altında bir ittifak kurmuşlar.

japonya'nın meşhur sakuralarından aldıkları pembe renkleriyle, “as one, we can”, “all routes lead to one” ve “we are one” gibi sloganlarıyla sektöre genç, dinamik ve enerjik bir hava getirerek denizciliğin geleneksel, değişimden hoşlanmayan soğuk havasını kırmış gibi gözüküyorlar. yavaş yavaş tersaneden çıkaracakları pembe renkli gemilerinin ve işletecekleri hatların artmasıyla tanınırlıkları da artacaktır. biraz vakit geçsin eğer türk personel alıyorlarsa ben de o pembe kızlara dışarıdan değil köprüüstünden bakmak için başvuru yapmayı düşünebilirim =)

internet siteleri
    youtube kanalları
  • izmir'deki terminal hizmeti, karayolu konteyner taşımacıları için şimdilik biraz sıkıntılıdır. 40'lık boş konteynerler ışıkkent'teki arslan nakliyat deposuna, 20'lik boş konteynerler aliağa'daki öztürk deposuna teslim edilebilmektedir.

bunun haricinde pembe - beyaz renkleriyle japonların ne kadar kawaileşebileceklerini gözler önüne sermektedirler.