şükela:  tümü | bugün
 • fda onayı alan yeni ms ilacı.
 • sgk'nın bugün itibarıyla geri ödeme listesine aldığı ilaçtır. ihtiyacı olanlara şifa olması ümit ederim.

  (bkz: http://www.resmigazete.gov.tr/…r/20180510m1-1-1.pdf) 71. sayfa
 • ocrelizumab etken maddeli multipl skleroz ilacı. fda tarafından onaylanan tek ms ilacıdır. humanized monoclonal antikorudur.

  türkiyede şuan için bazı üniversite hastanelerinde kullanılmaktadır. 300mg 15 gün arayla 2 defa verilir. 6 ay sonra, 6 ayda bir 600mg alacak şekilde uygulanmaktadır.

  ilaç hazır flakon şeklindedir. mayi içinde uygulanır. hastaya ocrevus öncesinde, oluşabilecek yan etkileri engellemek amacıyla avil+dekort, düşük dozda prednol ve parol flakon verilir. hasta bir saat dinlendirilir. daha sonra 30cc/satten 250cc mayi içinde ocrevus başlanır. yarım saatte bir 30cc/h artırırlır. son hız 180cc/sattir. hasta serum bittikten sonra 1 saat yan etkiler açısından izlenir.

  6 ay sonraki alınacak 600mglık dozda ise tek fark 500cc mayi içinde 40cc/h başlanıp 200c/h ile sonlandırılmasıdır.

  (kullanacak insanların veya kullanan yakınları için kaygı ve merakları gidermek amaçlı yazılmıştır. tıbbi bir tavsiye, hüküm içermez.)
 • bugün ilk ocrevus uygulamam tıp fakültesinde yapıldı. öncesinde prednol serum, mide koruyucu ve avil uygulandı damar yolundan. yarim saat kadar sonra serum içinde octevus bi makine yardımıyla verilmeye başlandı. 15 dakika kadar sonra boğazda ve kulaklarımda hafif bir yanma ama saçlarımın altıdaki deride müthiş bir kaşıntı başladı başka yerde değil sadece saç derimde. bi miktar avil verilip 1 saat sonra octevus devam etti kaşinma ve yanma geçti. 2 saat kadar sonra serum bitince 1 saat daha kontrol amaclı kaldım ama bir sıkıntı olmadi çıktım hastaneden. korkulacak bi durum yok yani, en azından bende bu şekilde oldu sevgili ms kardeşlerim olursa (umarım olmaz ) editlerim
 • ikinci dozu ocak ayında alan kardeşim üzerinde hiçbir etki göstermemiş ppms düzeyi hastalara uygulanan ilaç . umarım diğerlerinize olumlu etkileri olur.
 • ilk dozunu (300mg) bugün hacettepe'de aldığım ilaç. hafif bir mide yanmasından muzdaribim. bu mide yanmasının sebebi prednol de olabilir tabii onu bilemiyorun. dikkatimi çeken başka bir etkisi olmadı.
 • 2. 300mg lık dzu aldıktan kısa süre sonra güzel şeyler olacağına inandırmıştır.
 • bende bu kervana dün itibari ile katıldım. ilk doz sırasında mideyi yaksada bende daha serum bitmeden yanma hissi gecti.