şükela:  tümü | bugün
  • zevkler ve renkler tartışılmaz . gerilim filmlerini sevmem ama bence iyiydi.
    sonuç geriyo mu geriyo 1,5 saatin nasıl geçtiğini anladım mı hayır ha ben karen gillan için izledim orası ayrı.
    izle geç tatava yapma.
  • farklı kurgusu ile öne çıkan 2013 yapımı korku-gerilim filmi...

flashback'ler, daha doğrusu geçmişin tamamı gerçek zaman ile birlikte işlenmiş, anımsama ve gerçekler soru işaretleri yaratmada oldukça etkili olmuş...

genelde bir taşınmazın insanı-insanları ele geçirdiği temalı filmlerde olduğu gibi burada da bir aynanın insanlar üzerinde etkisi ve yaptırdıkları konu edinmiş...

amityville horror, the shinning benzeri bir temaya sahip... kontrolden çıkma ve kontrol edilme...

ama ayna dedin mi prince of darkness diyip orada duracaksınız babalar !

--- spoiler ---

gerçek ve hayal iyice birbirine girdikten sonra nişanlı abi'nin ölümünü son ana kadar hayal olarak kabul ettim... çünkü filmin finalinde aynayı yok edip,güzel günleri göreceklerini düşündüm çocukların...nişanlı ölse izahı olmaz açık mert korkusuz... yemişim kamerasını da aynasını da...anlat anlatabilirsen...

o değil de harbiden öldü lan o adam ?

--- spoiler ---

ayrıca;

filmin yönetmeni mike flanagan 'ın 2006 yapımı oculus: chapter 3 - the man with the plan isimli bir kısa filmi var...

kısa filmdeki karakterler;

tim russel ve alan russel yani 2013 yapımı filmdeki baba ve oğul...

hatta filmde babanın söylediği;

- şeyanlarımla tanıştım çok fazlalardı, şeytanı gördüm, benim... sözleri bu kısa filmin fragmanında da görülüyor...

bu 2006 yapımı kısa film, bizim filmin babası... eğer bu filmin devamı çekilecekse ki öyle de duruyor, belki de devam filminin uzun metrajı olabilir...
  • aynaların başrolde olduğu gerilim filmleri maça 1-0 önde başlıyor. çünkü aynalar çok aşina olduğumuz ve hemen oyucularla empati kurabileceğimiz nesneler. bu anlamda film sürükleyicilik kazanıyor ve bu sürükleyicilik eve kurulan, aynadaki kötülüğü ortaya çıkarmaya yönelik teknolojik düzenekler ile artıp zevkle izleniyor da.

onun dışında içi kof bir senaryo var karşımızda. hikaye yüzeysel. ne oldu, neden oldu, nasıl oldu ile ilgili anlatmaya değer bir şeyler bulamamış film yapımcıları. lanetli ayna klişesine etrafında bir ailenin 2 farklı zaman dilimindeki hikayesi ile yetinmişler. tabi asıl cevapları ikinci filme saklayacak kadar kurnaz da olabilirler. gideri var diyorum.
  • film güzeldi en azından diğer korku filmlerinin aksine bir konuya sahipti ve korkutmaktan ziyade hep merak ettirdi

ama bence sonu böyle bitmemeliydi.

------spoiler!!!------

filmin sonunda olaylar aslında paranormal değil timin yanılsamaları çıksın diye bekledim. çocuğun psikolojik sorunlarla birilerini öldürüp paranormal bir gerçekliğe inanan bir şizofren olmasına bağlasınlar diye beklemiştim. sonunda da bunu aslında olanlar diye psikopatça bitirseler ve çocuğun beyninde olaylar bu şekilde kalsa kültleşebilirdi zannımca. deli bir katilin gözünden nasıl cinayetler işleyebildiğini görmek ekstra korkutucu olabilirdi. tam bir psikolojik gerilim olurdu

---------spoiler--------

o sebeple sonunu beğenmedim. bence saçmaydı zaten etkileyebilme yeteneği olan bir aynaya kafa tutmak.
  • battlestar galactica'nın kara thrace'i ,nam-ı diyar starbuck'ını,doctor who'nun amy williamsını ,bekarlığı amy pond, kapan bir film olmasını geçtim dilesem gerçekleşmeyecek bir konuya sahip film.

--- spoiler ---

pek çok kişi yorumlarında aynanın gerçeği farklı yorumlattırdığını ve bir nevi "hilekar" olduğunu dile getiriyor.benim düşüncem çok daha farklı.bence ayna bir çeşit uzay-zaman anormalisine sebep oluyor.
    geçmiş ile geleceğin bu kadar iç içe geçtiği final sahneleri ve karen gillan'ın finalde başına gelenler de bu fikri gözümde daha sağlamlaştırdı.film bir bilim-kurgu dan çok gerilim-korku filmi olduğu için ortada bir gizem var ve tabi ki emin olamıyorum ama bu cast beni yanıltmaz diye düşünüyorum.

--- spoiler ---
  • yarıya kadar inanılmaz yavaş ilerleyen resmen sürünen film.
  • bir kere daha amerikalilarin basina gelen tum kotu seylerin kaynaginin kocaman bir ev oldugunu gormemizi saglayan film. ustelik korkunc da degil :/
  • 2014 yılında izlediğim en kaliteli korku filmlerinden biriydi.psikolojik gerilimi çok iyi vermişler.senaryosu iyidi, çok güzel bir şekilde kafa karıştırmışlar , insanın gerçek hayatta başına gelse delirebilir. filmin gerilim müziği de çok iyidi.doctor who'dan tanıdığımız karen gillan'ın iyi oyunculuğu filme artı değer sağlamış.özetle filmi çok beğendim , böyle farklı korku filmlerinin yapılması hoşuma gidiyor. evet mükemmel değildi ama korku severlerin asla kaçırmaması gerektiği bir film olduğunu düşünüyorum.
  • klasik sonlardan uzak izlenesi bir gerilim filmi.

--- spoiler ---
    geçmiş ve şimdinin sürekli birbirine karışması gayet başarılı bir anlatım ve izleyenlerin kafasını karıştırması açısından başarılı olmuş.

sonunda sadece kız değil oğlan da ölseydi daha iyi bir son olabileceğini düşünüyorum. hem bu sayede aynanın olayını anlayan kimse kalmamış olurdu.

daha önce de söylendiği gibi elma yeme sahnesi müthişti.
    --- spoiler ---
  • ultra tırışka film.
    amerikan korku sinemasının ne hallerde olduğunu gözler önüne sermiş ve bırak korkutmayı en ufak bir duygu patlaması yaşatmamıştır.
    (bkz: hitchcock) nereden nereye yav