şükela:  tümü | bugün
  • din törenlerinde kıymık kıymık yakılan, güzel koku veren ağaçtır ödağacı...
    ayrıca tespih yapımı için de aranan bir ağaçtır...
  • sarisabir veya aloe verde olarak da bilinen öd ağaci
  • kurak bölgelerde yetisen, çok yillik, yapraklari dikenli, bal özkulu (sukulent) bitkiler. öd agaci, sari sabir olarak da bilinir. daha çok afrika, suriye, arabistan ve güney avrupa’da yayilis gösterir. buna karsilik iliman bölgelerde, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetistirilir. memleketimizin güneybati kesiminde de romalilar döneminde kültürden kalmis, yabanilesmis a. vera türü yetismektedir. bitkinin yapraklari birer rozet görünümünde, topraktan yayvan bir sekille çikarak yukari dogru bükülürler. çiçek durumu dik ve sik bir salkimdir. çiçekleri sari veya kirmizidir.
  • dulaptal otugillerdendir. ticari değeri oldukça yüksektir. bir öd ağacının ortalama fiyatı 100 bin dolar civarıdır.
  • dünyanın en güzel kokusuna sahip ağac. şöyle bir parfümü de var.
  • dogrusu agarwood (aloeswood, jinkoh) olan agactan elde edilen yagin ismidir. yani oud bir yagdir bu agactan elde edilen. cok degerlidir cunku 100 yillik agaclar cop oluyor bu yuzden. en degerlisi kambocya ve malezyada yetişmiştir, yetişir bu agaclarin. bu agaclarin yagi icin teror saldirilari dahi olmaktadir gunumuzde. askeriye korumaktadir bu tur agaclari benzer ulkelerde.. agacin bir kokusu yok iken bir enfeksiyon enjekte ederler agaca, agac da kendini savunmaya almak icin aloes, agar, gaharu, jinko, oud veya ud denilen yagi salgilar ve bu enteresan koku ortaya cikar. distilasyon yontemiyle bunun esansı alinir ve oldukça pahaliya satilir. en ucuzunun kilosu 3000€ ilen 30 milyon dolara kadar cikabilir. manevi olarak da cok deger verilen bir kokudur. strese iyi geldigi soylenir. araplar genelde agacini yakmayi tercih ederler. en net koku yakildiginda alinan kokudur diye hatirliyorum. gunumuz parfümlerinde fiksatif madde olarak da kullaniliyor. yani parfümün genel kaliciligini da artiriyor bu bilesim. kokuyu tarif edecek olursak kısaca sinek ilaci kokusuyla, haci yagi kokusu arasinda bir yerdedir. tek basina degil fakat karisim yaglarla birlikte guzel sonuclar alinabiliyor.
  • (bkz: ud)’un adı bu ağaçtan gelmektedir.
  • oldukça güzel ve pahalı kokuların yapımında kullanılan bir ağaçtır. öd ağacı sağlıklı halde iken hoş kokmaz. ona o hoş havayı veren bünyesine nüfuz eden bir tür mantardır. mantarın enfekte etmesi ile hoş kokuya bürünen bu mucizevi ağaç, gövdesindeki enfeksiyon olgunlaştıkça daha da tatlı kokmaya başlar. kısaca; en makbul olanı, en uzun süre dinlendirilmiş olanıdır. bazılarına göre de öd ağacından güzel koku elde etmek için öd ağacı kesildikten sonra bir sene bo-yunca toprağa gömmek gerekir. toprakta faydasız kı-sımları yok olur. fakat güzel kokulu kısmı kalır. bu kısma toprak bir şey yapmaz. uluslar arası literatürde agarwood veya aloeswood olarak da geçer. en kaliteli öd ağaçları kamboçya, hindistan, laos, tayland ve vietnam'da yetişir.