şükela:  tümü | bugün
  • urla'da yeni açılan bir restaurant.
    görsel olarak çok başarılı, tadları da en kısa zamanda tatmak için sabırsızlanıyor insan.

http://odurla.com/

(bkz: osman sezener)
  • kendi toprağının hediyeleri , yakın köylerin el emekleri ve osman sezener in büyülü seçimlerinin müthiş birleşimi. ortamı ayrıca cok etkileyici; doğa içindesiniz, etraf yemyeşil ama içerisi mat siyah bir sanayi sanki. bir tablo gibi...kocaman bir bar düşünün mutfağı çevreleyen, çekici bir ortam. ilk menudeki nar karamelli tatlı efsaneydi, hic olmadı venedik pizza menusune eklesek? ..tebrikler olağanüstü bir deneyim, kıskançlık uyandıranlardan ! yeni menuleri 4 gözle bekliyoruz...
  • zeytin ağaçları içerisinde fine dining türünde hizmet veren başarılı bulduğum restoran. tadım mönüsü de bulunmakta birlikte başlangıç/sıcak öncesi/sonrası/tatlı kategorileriyle a la carte menüsü de bulunuyor. porsiyonları fine dining restoranlara göre bence gayet iyi ve siparişinizi verirken dikkate almanızı öneririm. benim beğendiğim ve önerebileceğim başlangıç olarak çilekli semiz otu salatası ve ana yemek olarak dana kaburgayı söyleyebilirim. servis üst seviyede ve sipariş ettiğiniz her yemek için özellikle bilgi vermeleri ayrıca hoş ve değerli. fikir vermesi açısından yazıyorum ortalama birer kadeh şarap ile iki kişi 400-500 tl civarına çıkabilirsiniz. çeşme/alaçatı civarında sıradan balıkçı/restoranları düşünürseniz parasının hakkını veren f/p oranı yüksek mutlaka denenmesi gereken bir yer
  • atmosfer, servis ve lezzet bakımından gayet başarılı. fiyat-performans oranı çok iyi. tadım menüsü kocaman. menülerini belirli aralıklarla yeniliyorlar. fiyat olarak da rakı balıktan bir tık fazla. keyifli bir yemek için gidilir.
  • 2020 yılında ve ilk senesinde incili gastronomi rehberine 5 inci alarak girerek tüm dikkatleri üzerine çeken mekan. havasından geçilmeyen istanbul mekanlarına net bir şekilde meydan okumuştur.
  • herkesin gitmesi gereken, yemeğin hayatta kalmak için değil zevk için sürdürülmesi gereken bir sanat oldugunu kanıtlar. urla'nın süt pınarı bölümündedir ve arabasız gitmek inkansızdır. urla merkezden taksiyle gidilebilir, yollar dar ve taşlıdır. doğanın ortasında bir yere gidiyorsunuz, her ürün kendi bahçelerinden ve taptaze.
    dizayn, dekorlar, ambians, yemek için kullanılan ince düşünülmüş ve özel üretilen tabaklar. kısacası işiyle ilgili yurt dışında eğitim görüp gelmiş ve alsancak'ın en eski ve lezzetli pizzacısının( pizza venedik ) sahibinin oğlunun eseri, osman sezener.
    mekânı tanıtmak için yüksek takipçili kim var kim yoksa gidip o fiyatlara rağmen övdürtmeyi başarabilmişlerdir. yediğiniz yemek ile fiyat karşılaştırması yapılırsa gerçekten solda sıfır kalıyor.
    genç ve hevesli bir kadro ile size getirilen aperatifler ve yemek içerikleri masaya konduktan sonra anlatılmaya başlanıyor.
    her şeyin taze olması ve lezzetli olması yeterli tabii ki.
    10/10
  • inin cinin top attığı bir dönemde eşim ve bebeğimiz ile gitmeye niyetlendik. o gün açık olup olmadıklarını öğrenmek için cep telefonumla aradım. antipatik bir kızcağızın “saat kaçta gelirsiniz? yer ayırtmanız lazım. sizi kaça yazayım? ama tam olarak kaç?” benzeri ısrarları karşısında önce telefonda sıkıldım.

yahu burası istanbul değil, urla. belli ki şık, hoş bir yer yapmaya niyetlenmişsin; biz de lezzetli yemekler yiyelim hayaliyle sana gelelim istemişiz, telefonla arıyoruz. içeride bir iki masan ya dolacak ya dolmayacak öyle bir zaman, bu plaza zihniyeti ısrarlar, kasıntı randevulaşmalar neden?

telefonda bebeğimiz ile birlikte geleceğimizi söylediğimde de, “bebekler şu saate kadar girebilir, sonra yasak.” çerçevelerinden de bebek dostu bir işletme olmadıkları anlaşıldı. bebeğe bu şekilde yaklaşan bu işletmenin de bizim dünyamıza uygun olmadığına karar verdik, ayrılan yeri iptal ettik.

sadece bir kere aylar önce bu şekilde temas ettiğim bu işletme, geçtiğimiz hafta iki kere whatsup’tan cep telefonuma mesaj göndererek “değerli misafirlerimiz...” ile başlayan paragraflarca yazısıyla bana kendini anlatmış, reklamını yapmış.

şimdi güzel kardeşim, benim tecrübemde sen sana gelmiş insanı içeri alamadın bir; seninle ilgilenmeyen insana korsan reklamla gel gel yapıyorsun iki. burada bir(den fazla) yanlış var gibi görünüyor.
  • türkiye gastronomi tarihi için harika, insanlık için felaket bir yer.

içerden çıkıp gelmiş bir insan olarak söyleyebilirim ki 12-13 saat mesai (fazlası tabi ki ödenmiyor) bir insan için biraz fazla oluyor, hatta çoğu zaman personele verilen tek öğün yemek ile (bu yemekler müşteriye giden yemekler gibi leziz değil tabi pişmemiş pilav, birbirine yapışmış makarna gibi şeyler) felaket haline geliyor. mekan yükselişte olduğu için tabi, durum bu ister çalış ister çalışma diyor adamlar. haliyle 3-5 ayda bir personel değişir burada. od urla’ya çalışmaya geldiği için heyecanlananların heyecanı bi yerlerinde patlar maalesef.

saatlerce orada ücretsiz bir şekilde köle gibi çalıştırılan mutfak stajyerleri sayesinde o mutfak çok daha güzel yerlere gelecektir bundan eminim.

ah şu patronlar, ah şu müdürler.
  • 2 temmuz akşamı od urla şefi osman sezener ve arpege patisserie şefi metin saruhanlı ikilisi od urla’da harikalar yaratabilir.