şükela:  tümü | bugün
 • modern yapılarda sıkça karşımıza çıkmaya başlayan bir cihaz bu. ne yapar, kombi ile haberleşir ve kombinin sizin set ettiğiniz değere göre çalışmasını kontrol eder. yani siz kombi üzerindeki sıcaklık ayarını 50 yapıp oda termostatı üzerindeki sıcaklık ayarını da 23 yaparsanız kombiniz termostatın bulunduğu odanın sıcaklığı 23 derece olana kadar tesisat suyunu 50 derecede sabit tutmaya çalışacak, oda sıcaklığı 23 olunca da çalışmayı durduracaktır. oda sıcaklığı 23'ün altına düşünce de tekrar çalışmaya başlayacaktır.

  teoride süper bir alet yani, oh ne güzel. ama pratikte her şey bu kadar güzel değil. bir kere bunların çoğu mekanik termostattır ve hassasiyeti düşüktür. bu termostatların kontak geçişlerini düğmeyi çevirirken duyabilirsiniz. sıcaklık ayar düğmesini pozitif yönde hareket ettirirken 23'te pozisyon değiştiren kontak, negatif yönde hareket ettirirken 20'de pozisyon değiştirir. yani siz "odam 22 dereceden yukarı çıkmasın" deyip termostatı 22'ye set edersiniz ama oda 23 olur kombi çalışır, 20 olur kombi çalışmaz. dolayısıyla bu temostatların birçoğu asli görevini oda içinden kombi açıp kapatma düğmesi olarak devam ettirir.

  sonuç: oda termostatının hassasiyeti düşükse bir bokuma yaramaz. alırken dikkat ediniz.
 • kablolusu, kablosuzu, on-off olanı ve modülasyonlusu olan minik ev aleti.

  on-off diye tabir edilenler, kombiye açma/kapama sinyali gönderilmesini sağlıyor. modülasyonlu olanlar ise kombiyi 'kısma' yeteneğine sahip olanlar, konu uzmanı olmayan biri olarak anladığım kadarıyla; yemeğin altını aç-kapa yapmaktansa kısarak pişirilmesi gibi modülasyonlu olanlar daha mantıklı (ve enerji tasarruflu) cihazlar.

  kombiniz ile fazlasıyla uyumlu bir termostat alarak ortam sıcaklığı bir yana, sıcak su fonksiyonunun ekonomi ya da hızlı sıcak su modunda olduğu saatleri bile ayarlamak mümkün olabiliyor. (bkz: opentherm) öte yandan karışık termostat demek, üzerinde oynanması gereken daha fazla parametre demek. radyatör sıcaklığı veya compensation curve ayarlayarak enerji tasarrufu yapabilmek için makina mühendisi olmak gerekiyor olabilir.

  son olarak, oldukça geniş bir fiyat spektrumunda satılıyor bu termostat denen nane. termostat alma sürecimde gördüğüm kadarıyla 45-546 tl gibi bir fiyat aralığı var.

  üç haftalık kombi kullanımı sonrası edit: ilk ayardan sonra kombiyi yüksek güçle -neredeyse on/off gibi- çalıştırıyor, ancak sistem "oturunca" vücut sıcaklığından soğuk peteklerle evi kabul edilebilir seviyede ısıttı; bunu iki-üç defa termostatı tekrar konfigüre edince gördüm. yamuk pvc pencerelerin usta elinden geçmesi gibi diğer izolasyon tedbirleriyle kombine faydası, geçen yıl aynı soğukluktaki havada* bir ayda 170 metreküp doğalgaz yakmışım, iki-üç gün sonra gelecek fatura 110 metreküp civarında olacak.

  kablosuz termostat iyi hoş birşey, masada istediğin yerde durabiliyor... ancak herhangi bir termostat çok oynamaya gelmiyor, zira siz oynarken elinizin sıcaklığıyla değer hemen değişiyor.

  2-3 yıl sonrasının editi: aldığım termostat, ohannesburg liralık maliyetine rağmen ilk kış kendisini amorti etmiş oldu. kombinin varlığını unutturabiliyor, serin bir mayıs günü kombi çalışınca "yaw bunu kış modunda unutmuşuz" söylemleri duyulabiliyor.

  kablosuz ünitenin pilini geçen yıl değiştirdim, onun dışında çok bir değişiklik yok. bir metreküp doğalgazın bir lirayı çoktan geçtiği bir evrende kaç paraysa alınasıdır. başka diyecek sözüm yok.

  yıllar sonrasının editi: gaz firması "bacalı kombi mi olur lan" diyip tesisatı mühürleyerek beni hermetik kombiye zorlayınca ve kombici seçimim nedeniyle opentherm olmayan kombi alınca öğrenmiş oldum, alman üreticiler**** opentherm olmayan markaya özel ems-bus, km-bus vs. arayüzler kullanıyorlar imiş. bu şekilde bir kalorifer kazanı n termostat vs enterprise edition özelliklerini sunabiliyorlar.
 • ısı yalıtımı olan bir evde doğru kullanımla ciddi tasarruf sağlar. bu aletler belirlediğiniz sıcaklığın altına düşmeden çalışmazlar. evin ısısının 21 derece olarak ayarladığını varsayalım; oda sıcaklığı 21 derece olunca alet kendini kapatacak ve ısı yalıtımı da bulunduğundan sıcaklık uzun süre muhafaza edilecek. aletin hassasiyetine göre ısıda meydana gelecek herhangi bir düşüşte yeniden faaliyete geçecek. oysa oda termostatı bulunmayan evde kombi belirlediğiniz hararette sürekli olarak çalışacağından ihtiyaç olandan daha az veya daha fazla ısıtma yapacak ki bu da ekstra maliyet, gereksiz harcama demek.
 • programlama ozelliği olanları işe yarayan aletlerdir. kombiniz sabah siz uyanmadan önce yanar, işe gittikten sonra söner. işten gelmeden önce yanar, yatağa girdikten yarım saat sonra söner. brülör alevini ayarlayabilen bir kombide oda sıcaklığına göre aç kapa yaptırmaya gerek yoktur. zaten kombi kazan sıcaklığına göre evinizin sıcaklığını ayarlamayı zamanla öğrenmişsinizdir. örneğin kazan termostatını 60 derecede bırakırsınız oda termostatını ise programlarken açık olmasını istediğiniz zamanlarda 30 dereceye ayarlarsınız. zaten 60 derece kazan suyu ile eviniz hiç bir zaman 30 derece olmaz. atıyorum kazan sıcaklığı 60 olduğunda ev maksimum 23 oluyorsa her zaman maksimum 23 olacak, oda termostatınızdan 30 olunca kapan komutunu gönderseniz de bu komut hiç bir zaman aktif olmayacaktır. benzetmek gerekirse bu işlem istanbul beşiktaştaki bir evde "ev -21 derece olunca çalışmaya başla" komutu vermek ile aynıdır. türkçesi çalışmadır bu örnek komutun. kombi kendi modülasyonunu yapar, termostatınız ise sadece saat ayarı görevi görür, evinizin yalıtımı iyi ise sıkı bir disiplin ve bir çift kazak ile önemli bir miktar tasarruf yaparsınız.
 • kombili evlerde oda sıcaklığını kontrol ederek kombinin çalışma düzenini ayarlayan alettir. piyasada çalışma prensibine göre on-off ve modülasyonlu olmak üzere 2 tipi bulunur. on-off tipi oda termostatları oda sıcaklığı istenen değere geldiğinde kombiyi kapatır içerisi soğuduğunda tekrar çalıştırır. on-off tip termostatlar ucuz olmakla beraber işlevsel değillerdir ve bana göre sürekli kombiyi aç kapa yaptıkları için pek ekonomik sayılmazlar.

  modülasyonlu oda termostatları ise modülasyon yapabilen bir kombi ile kullanıldıklarında kombiyi aç-kapa yapmak yerine alev boyunu termostatın bulunduğu odanın sıcaklığına göre ayarlarlar. fiyatları biraz pahalı olsa da bir sezonda bile harcadığınız parayı telafi edebilirsiniz. modülasyon yapabilen termostatlar ile (özelliklerine göre) kombiye gitmeden oda sıcaklığını, petek suyu sıcaklığını, kullanım suyu sıcaklığını ayarlayabilir aynı zamanda anlık olarak petek suyu ve kullanım suyu sıcaklıklarının kaç derece olduğunu takip edebilirsiniz.

  termostat kullanılmayan sistemlerde petek sıcaklığını 40 derece olarak ayarladığınızda kombi suyu sabit olarak 40 derecede tutar modulasyonlu sistemlerde ise oda sıcaklığı uygun değere geldiğinde kombinin alev boyu düşer ve petek suyu sıcaklığı oda sıcaklığına yakın değerlerde seyreder. tasarrufu sağlayan ana sebep budur. eğer kombiniz dış ortam sıcaklığını da ölçebiliyorsa iyi bir modülasyonlu oda termostatıyla yapmanız gereken tek şey kombiyi otomatik modda çalıştırmak ve oda sıcaklığını kaç derece istediğinizi ayarlamaktır. termostat petek suyu sıcaklığını dış ortam ve istenen değere göre otomatik olarak ayarlar ve tasarruf ve konfor maksimum seviyeye çıkar. oda termostatınızın hassasiyetinin yüksek olması da yakıt tasarrufunu olumlu yönde etkiler.
  oda termostatının kullanımına gelirsek; termostatı en çok kullandığınız odaya (genelde oturma odası) takmak mantıklı olacaktır. mutfak gibi çabuk ısınan ortamlarda sıcaklık çok çabuk istediğiniz seviyeye gelecek ve diğer odalar soğuk kalacaktır. salon gibi büyük ve ısıtması zor ortamlara taktığınızda ise salon istenen seviyeye gelene kadar diğer odalarda sıcaklık istenenden fazla yükselecek ve doğalgaz tüketimi artacaktır.

  ayrıca oda termostatı alırken mutlaka interneti araştırın. piyasada doğalgaz sistemleri mühendisliği ile ilgilen kişilerin çoğu oda termostatları konusunda yeterli bilgiye sahip değildir ve genelde yanlış yönlendirirler. son olarak yeni keşfettiğim bir şeyi de ekleyeyim petek suyu sıcaklığını termostattan ayarlarsınız ama kombinin çıkacağı maksimum değeri kombi üzerinden ayarlamanız gerekir. örnek verecek olursak kombi üzerinden 40 dereceye ayarlı bir sistemi termostat ile 50 dereceye ayarlayamazsınız. bu yüzden havanın durumuna göre kombiden 50 derece gibi bir değer ayarlayıp termostat ile 30 ila 50 derece arasında ayarlama yapabilirsiniz.
  not: bu bilgiler ve deneyim aylar süren araştırmalar ve 2 yıllık kullanım tecrübesi ile elde edilmiştir. yapacağınız tasarruf evinizin genişliğine, cephesine, kullandığınız termostat ve kombiye göre değişebilir.

  edit: imla
 • kablosuz olanını 4 kıştır kullanıyorum. bu kışa kadar sıkıntım yoktu fakat son 1 aydır kombinin kendi kendine devreye girmesi falan kıllanıyordum. içine şeytan mı girdi yoksa chucky falan mı derken en son tahminime göre bir komşum aynı model termostattan taktırmış bulunuyor. ve kendisi nasıl ayar yaptıysa hiç kapanmıyor alet ve benim alete de hükmediyormuş. benimki de ona hükmediyor tabi ilginç olan o. nedeni ise eşleşme ayarlarının fabrika ayarında kalmış olması. bu sebeple farkettim ki tek cihaza sınırsız termostat bağlamak mümkünmüş. para çoksa yapılablir tabi ama benim param değerli - 1 tane yeterli.
  tabi 30 metre civarı çekebilen bir wireless ı var bu aletlerin. demek ki yakın komşulardan biri bu sene bunu edindi.
  tabi benim 4 sene önce edindiğim bu modelin üstün eşleşme kabiliyetleri olmaması normal. şu an böyle bir cihaz alacak olsam nasıl eşleşme sistemi olduğunu da araştırırdım. benimkinde 5 tane on off switch çıktı yani baya bir seçenek mevcut. çözüm olarak dipswitchleri bir delinin ayarlayabileceği gibi ayar yapmakta buldum. o defaultta bırakan ustanın da neresine saydırsam bilemiyorum. güvenlik açısından yaptığım konfigürasyonu paylaşmıyorum.
  birilerinin de başına gelir de dertlerine derman olur umuduyla yazıyorum.
 • aslında her kombinin standart bir parçası olması gereken yurt dışında hep kullanılan, ülkemizde varlığından pek haberi olunmayan oda sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihaz. kablosuz modelinden alıp denemeye başladım tasarruf durumunu ayrıca bildireceğim. gerçi bunda da sorun kaç dereceye ayarlayacağın.... ingiltere'de ideal oda sıcaklığı 17 derece civarıymış ????? bizde 22 de donuyor herkes
 • ilk kez kombili eve taşınacağım için araştırma yaparken gördüğüm, adını duyduğum bir üründür. müteahhit eve yoğuşmalı kombi koymamış (hata bizde tabi, takılırken detayları konuşup farkını vererek değiştirtmek gerekirdi) ve kombi kullanmanın acemisi olunca eve girmeden neler yapabilirim diye bakınırken, bu ürünlerin tasarruf sağladığını gördüm. tam olarak mantığını kavrayamasam da kablosun modellerden alırsam salonda iken salonun ortam sıcaklığını ölçüp kombiyi ona göre çalıştıran, yatak odasına geçince yanımda götürürsem hop oraya göre kombiye kendiliğinden kumanda eden bir cihaz algısı oluştu kafamda. zaten bütün gün dışarıda olan insanlar olarak, sabah 24 derece ile uyanıp, evden çıkınca hop 18 dereceye inen ve eve geliş saatimde yine 22 derece ile karşılayıp uykuya kadar 24 derecede ısıtan ve uykuya geçince de 21 dereceye düşüren bir cihaz ise bunlar, işimi gerçekten görecektir. tabi aklımda deli sorular var; kombi markası ile cihaz markasının farklı olması uyum sorunu yaratır mı, kablosuz modeller cidden pahalı iken bu masrafı etmeye değer mi gibi... bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlar yeşillendirirse çok makbule geçer. yazan: ilk kez kombi kullancak adam
 • (bkz: honeywell total connect comfort)
  (bkz: baymak connect)

  her ikisi de birbirinin tıpkısının aynısıdır, cep telefonu uygulamaları da birbirinin aynısıdır; henüz içi açılmadığından tarafımdan malzeme kalitesi de benzer kabul edilmiştir.
 • modulasyonlu bir model alırsanız ve kombinizde biraz kaliteli ise tasarruf edebilirsiniz.
  not: uzman değilim. sadece kullanıcıyım.

hesabın var mı? giriş yap