şükela:  tümü | bugün
 • bayrampaşa şubesi çalışanlarının müşterilerine yolunacak kaz muamelesi yaptıkları araba satış yeri. sinir harbi yaşamak istemeyenlerin ve sokağa para atmaktan kaçınanların uzak durması gereken yer.
 • bir periyodik bakımla silmek üzere olduğum yer, 1 hafta içinde arayıp kavga ederim gibime geliyor.

  uzatacak çok bir şey yok. 15 bin bakımı için aracımı buraya götürdüm. özel serviste aynı orjinal parçalarla en fazla 200 tl'ye 1 saatte yapılacak iş için 500 tl ve 4 saat süre istediler. elimiz mahkum bıraktık bunlara arabayı. işlem 5,5 saatte bitti ve 520 tl civarı bir fatura çıkarttılar. zaten beklerken içimde artan potansiyel, faturayı görünce kinetiğe döndü:

  - bana 500 tl dediniz, bu 20 tl nereden çıktı.
  + efendim işte değişen parçalar, vs burada yazıyor.
  - karter korumasının somunlarını değiştirmişsiniz.
  + evet.
  - parasını niye benden almaya çalışıyorsunuz? benim kullanımımda olan bir hatadan dolayı mı değişti somunlar?
  + efendim karter koruması sizin sonradan taktırdığınız bir parça.
  - iyi de ben bu arabayı bayiden üzerinde karter koruması takılı olarak aldım. opel'in orjinal parçası bu. sanayide taktırmadım ki.
  + (ufak bir hesap yapılır) borcunuz 480 tl o zaman.
  - e hani 500'dü?
  + kem küm.

  aracı alıp ayrıldım buradan. 2 hafta sonra farkettim ki sol ön kapının iç kaplamasının vidalarının görünmesini engelleyen kapağı geri takmamışlar. hemen aktım servise. önce sıraya almaya kalktılar, sert çıkınca saniyesinde bir teknisyeni peşime taktılar. aracın başına gittik. adam parçaya baktı ve "bu parçadan stokta yoktur, ben gelince sizi arayayım" dedi. ben de o an stok durumuna nereden baktı, acaba arabanın camına falan mı yansıyor diye merak ettim ama kavga potansiyelim yüksek olduğu için bu düşünceyi bertaraf edip oradan ayrıldım. şimdi bu muhteşem parçanın stoklarına giremesini bekliyoruz.

  zaten arabayı alırken de opel ataköy beni o kadar sinirlendirdi ki bir daha kapısından içeri girmeye tövbe etmiştim. bu gidişle odak da kara listeye girecek. opel, bayilerinin ahlaki sorunlarını çözemediği sürece bu ülkede istediği yere gelemeyecek.

  not: bundan önce vw ile muhataptık. vw servisleri de kazıkçıydı ama ahlaki problemleri yoktu.

  edit1: 1 hafta sonra kaybettikleri parça geldi, takıldı. profesyonelce davranarak benden bir artı aldılar ama o somunları bana itelemeye çalışmayacaktınız.

  edit2: 30 bin bakımında kazıklamaya kalkmadılar. halbuki ben defans yapıyordum. lakin bu sefer de garantiden değişecek başka bir parça stoklarında yoktu. ya müşterilerin "amaan sittiret değiştirmeyelim o zaman" demesini bekliyorlar ya da elde stok tutmama prensipleri var. lakin "doğru stok yönetimi ile yedek parça planlamasını yapamamak arasında ince bir çizgi vardır" derler bizim köyde.
 • opel odak'ı bilmem etmem ama far ampulü ya da silecek gibi parçalar hiçbir markada garanti kapsamına girmediğinden değiştirdikleri ampulün parasını istemelerinden doğal bir şey olamaz (arıza ampulle değil elektrik tesisatıyla ilgiliyse o başka tabi). garanti sözleşmesi okuma alışkanlığımız olmasa bile internetten ufak bir arama yaparak bunları önceden öğrenmemiz mümkündür.
 • sattığı arabanın hangi model yılı olduğu ve fiyatı konusunda net bir karar veremeyen şirket. geçen pazar günü gidip cevizlibağ odaktan opel astra 1.4 otomatik sport fiyatı aldım. satış danışmanı hanımefendi bana hazır gelmekte olan stil paketli 2012 model bir araçları olduğunu söyledi ve 50200+1800 navigasyon şeklinde fiyat verdi. ertesi gün aracı sipariş etmeye gittiğimde ise yine aynı kişi bana aracın aslında 2013 model olduğunu ve fiyatının 53000+1800(navigasyon) şeklinde olduğunu söyledi. büyük bir hayal kırıklığıyla ve bir yanlışlık olduğunu düşünerek oradan ayrıldım. ertesi gün yine aynı hanımefendi beni aradı ve gerekli araştırmayı yaptığını aslında aracın 2012 model olduğunu söyledi ve bende bir hevesle akşam tekrardan gittim odak opel'e. benimle ilgilenen hanımefendi çıkmıştı ve bende tam olarak netleştirmek için oradaki başka bir satışçı arkadaştan fiyat alıyım dedim, ancak diğer hanımefendinin bana verdiği fiyatı verebilmesinin mümkün olmadığını ve bu fiyatlandırmada bir yanlışlık olduğunu söyledi. bununla birlikte diğer hanımefendinin bana bahsettiği o şekilde bir aracın da aslında var olmadığını ve kendisinin işin içinden çıkamadığını söyleyerek ertesi gün bu kişiyle görüşmemi istedi. satış danışmanı hanımefendi ertesi gün beni aradı ve tekrardan aracın aslında 2013 model olduğunu ve mart sonunda teslim edilebileceğini söyledi. odak opel firması ve satış danışmanı günlerce beni boş yere oyaladı ve kendilerine bunu söylediğimde ise cevapları, beyfendi bu durumda yapacak bir şeyimiz yok oldu. zaten yapacak bir şeyiniz yok onu ben de biliyorum, bari bir özür dileyin bir şey yapmış olursunuz.. neyse aracımı ataköy opelden hiç bir sorun yaşamadan ve verdikleri tüm sözleri tuttuklarını gözlemledikten sonra teslim aldım, odak opelle ise bundan sonra hiç işim olmaz.. araç satın alacak arkadaşlar dikkatli olsunlar.

  3 yıl sonra gelen mesaj üzerine edit: bahsi geçen satış danışmanı hanımefendi bu yazıdan sebep büyük mağduriyet yaşamış ve bu sebeple odak opel başlığını açan en optimist humanist de mesaj atarak yazıyı kaldırmamı rica etti. yazı duruyor, ancak kimsenin ekmeğiyle oynamamak için satış danışmanının ismini çıkarttım.
 • saygısız, doğru söylemek konusunda kaygıları olmayan çalışanlara ve fahiş fiyat politikalarına sahip araba satış yer/servisi.
 • uzak durulması gereken, nasıl bir mantıkta çalıştıklarını anlayamadığım firma.
  bir fatura fotokopisi isterseniz, herkes birbirine yönlendirir, toplamda 3 kez giderseniz, yine de işinizi halledemeden geri dönersiniz.

  buradan sahibine sesleniyorum. burada çalışan hiçkimse, özellikle opel satış ve muhasebe bölümü iş yapmıyor, doğru dürüst çalışmıyor. yakında seni batıracaklar. hiç teftişe çıkmıyor musun bunları? bütün gün lak lak yapıyorlar.

  ayrıca bu saçma firma ile işi olanlara ufak bir tüyo vereyim: izmir opel merkezini arayıp sorununuzu bildirirseniz direk çözüyorlar. burada çalışan manyak takımıyla uğraşmaya gerek yok.
 • bu sabah arabamın camında bir broşür buldum. özetle, "gelin aracınıza ücretsiz check-up yapalım" diyordu.

  hemen aradım, "böyle böyle bir broşür koymuşsunuz, harbiden ücretsiz mi yoksa belli bir harcama yapanlara özel mi? "diye sordum. "tamamen ücretsiz" yanıtını alınca, "tamam o zaman ne zaman geleyim" dedim. "ne zaman müsaitsiniz" dedi. "hemen gelebilirim, zaten evime yakın sayılırsınız" dedim. "tamam gelin" dediler. buraya kadar sorun yok.

  giderken yolda da düşündüm, "hazır servise gitmişken bir de yağ değiştireyim bari" diye. (iki periyodik bakım arasında bir kez yağ değiştiririm ben.)

  neyse gittim kayıt yaptırdım, "check up yapalım bir de yağını değiştirelim" dedim. bana bir form uzattı altını imzalamamı istedi, bir baktım 345 tl yazıyor.

  "pardon bu 345 tl nedir?" dedim. yağ değişim ücretiymiş.

  "bu nasıl bir yağ tam olarak, 345 tl tutuyor" diye sordum. "işçilik ile birlikte toplam ücret bu" yanıtını aldım.

  "motor yağının en pahalısı piyasada 100 tl, yağ değişim için 245 tl işçilik mi alıyorsunuz?" dedim. "bizde motor yağı fiyatı 185 tl görünüyor" dedi eleman.

  "yani motor yağını 2 katına satıp, 160 lira da işçilik alıyorsunuz, motor yağını götürünce benzincilerde bile ücretsiz değiştiriyorlar, ayıp değil mi bu fiyatlar?" dedim. tıfıl müşteri temsilcisi (ya da kazıklama elemanı mı demeliyim) cevab veremedi.

  check-up falan da yaptırmadan ayrıldım. çünkü bu zihniyette bir şirket check-up ayağına benim sağlam parçamı bozup bana kol gibi bir fatura çıkartabilir.

  yaşadığımı birebir yazdım. uzak durup durmamak size kalmış.
 • fabrikasyon hatasından kaynaklı tavan döşemesi değişimi için gittiğim cevizlibağ servisi tam bir hayal kırıklığı oldu. günler öncesinden sabahın körüne randevu aldım. akşama aracı teslim edebileceklerini söylediler. iş çıkışı aradığımda aracın yarına kalacağını, dolu yağışından etkilenmiş araçlar sebebiyle aracımın gel işleme alındığını söylediler. randevu sistemiyle çalışan bir yerde böyle olmaması gerektiğini, benim ne olursa olsun önceliğim olduğunu söyledim. çok itiraz edince tekrar sorup 6:30'a yetiştirebileceğini, benim için mesai yapılacağını söyledi arkadaş. iş çıkışı günler öncesinden sabahın körüne randevu almış biri olarak orada bekledim. odak hasar gören araçlardan para kazansın diye kendimi feda ettim. sonunda ne mi oldu, güneşliğimin tırnağını kırdıklarını, parçanın siparişini verdiğini söyledi arkadaş. ben de böyle birşeyi kabul edemeyeceğimi ve bir daha bu servisten hizmet almak istemediğimi söyleyince iş kazası olabilir, ister gelirsiniz ister gelmezsiniz dedi. o yüzden bu gamsız insanlara arabanızı teslim etmeyin. mahallenin ustasına teslim edin bunlardan daha kibar daha anlayışlı ve daha sorumluluk sahibidir
 • buradan (topkapı) ocak ayında 2. el otomatik vites chevrolet cruze satın aldım. alırken 2. el garantisiyle sattılar. yaz mevsimi gelip sıcaklar basınca klimanın arızalı olduğunu fark ettim. götürüp garantiden yapabilirler mi diye sordum. garanti kapsamına girmediğini söylediler. daha sonra aracımda vites geçişlerinde bir sıkıntı oldu. devamında araç r konumunda geri gitmemeye başladı. tekrar götürdüm servise. şanzıman, hele birde otomatik şanzımansa zaten başlı başlına masraf kapısı. bu sıkıntımı ise garanti kapsamında, cebimden tek kuruş ücret çıkmadan hallettiler.

  bazen bu mecrada, o anın kızgınlığıyla veya siniriyle yaşamış olduğumuz olumsuzlukları aktardığımız kadar yaşadığımız olumlu şeyleri de aktarmak gerektiğini düşünüyorum. gerek serviste benimle ilgilenenler olsun, gerek servis girişinde kaydımı açanlar olsun gayet kibar ve güler yüzle işlerini yapıyorlardı. klima meselesine gelince, ikinci el araç almışım ve 2. ele rağmen garanti vermişler. e bu kadarı garanti kapsamına girmesin sıkıntı değil. kendilerine teşekkür ediyorum.