• bir konuya azami dikkat göstermek
  • bir elektronik destekli silahın hedef üzerine kilitlenmesi
  • bazi önemsiz ateşleri tutuşturabilecek bükeylikte bir cevherin varoluşa saygisi..
    (ara: konsantre*)
  • (bkz: fokus)*
  • herşeyi bir kenara bırakıp, tek bir düşüncenin peşinden gitmek.
  • çalışırken fiilinin yanında yenilmesi gereken bir meze çeşidi.*
    çalışırken yapılması gereken çalışlar** sol yanınızda birikmeye devam ederken, ortada duran bilgisayarın sağ tarafına da bi kap odak koymak odaklanabilmek için gereken tüm enerjiyi sağlar ve böylece çalışmak için geldiğiniz ofiste çay kahve içip bağıra bağıra kalp yarası söylemek durumunda kalmazsınız. *''öyle olmuuuyooorrrrr, böyleeee de olmuyorr''.*sermiyan midyat'ın sözlerini yazmış olduğu bu şarkı mükemmele yakın bu arada. bu vesileyle şeyedelim.
    diyorduk ki, odaklanmak: çalışırken fiilinin yanında yenilmesi gereken bir meze çeşidi. peki akşam içerken ne içeceğiz? bugün cumartesi, şölenimsi bir girişle rakı sofrası mı kursak, biraya mı dadansak yine. gerçi bira göbek yapıyor belli yaştan sonra diyorlar ama, daha gideri var gibi de gelmiyo değil. ya da ne zamandır votka limon yapmadık ya la. gerçi o da mide ekşitir şimdi. pazar günü alık olmayalım. alık olmayalım. alık olmayalım da napalım peki, onu da düşünmek lazım, balığa falan mı gitsek? ama dilekçelerin bitmesi lazım. oha dilekçeler. iş.
    ne diyorduk, odaklanmak: önemli ve gerekli bir şey. gerek dedim de iki bira kapıp gelsem de öyle mi başlasam lan çalışmaya? gerek deyince aklıma kurbağa değil bira gelmesi odaklanmak fiilini nasıl başarıyla algıladığımın da esaslı bir göstergesi.
    of allahım. bi el atın.
  • insanoğlunun belki de hayatta en çok değer vermesi gereken kelime, eylem.
    öyle içi dolu, öyle önemli bir kelimedir ki odaklanmak...

öyle kuru kuruya odaklanamaz insan. istese de olmaz zaten.
    önce bi kaybedecek. önce bir güzel yenilecek. ilk deneyişte de olmayacak haa.
    vazgeçsem mi diye de düşünecek hatta.
    vazgeçmeyecek tabi. vazgeçer mi hiç ? vazgeçerse bilecek çünkü kaybedenlerden olacağını.
    kalkacak ayağa bir daha deneyecek.
    bi daha olmayacak.
    sonra bir daha...

gücünü toplayacak, şöyle bir arkasına bakacak.
    '' ne yaptım ben? '' diyecek.
    hatalarını görecek, zaferden ne kadar uzak olduğunu anlayacak.
    öyle bir çözüm bulacak ki, o çözümün doğruluğundan dünya vazgeçse o vazgeçmeyecek.
    rotası belli, gözü kara kaptan!
    bakma bundan gayrı arkana, doğru yoldasın. yolun açık ola.
  • odaklanmak size mevcut koşullarda birçok noktada iyi şeyler sunacaktır zamana dayalı soru başına bir dk denk gelen sınavlarda mesela
  • tam odaklandım dersin sonra illa biri gelir o dikkatini dağıtır.
hesabın var mı? giriş yap