şükela:  tümü | bugün
 • 1944'te norveç'te doğmuş, oslo sanat akademisi'nde geleneksel klasik resim eğitim almış, ardından new york'ta joseph beuys'la çalışmıştır. resimlerindeki insanların üzerlerinde başka bir zamana ait kıyafetler bulunur. yine, genel yorum, alegorik çalışmalarında uygarlık sonrası bir zamanı resmettiği yönündedir. arkaplandaki manzaraları ise izlanda'da çalıştığı söylenmektedir. "on kitsch" isimli bir kitabın yazarıdır.
 • ölümle kafayi bozdugunu düsündügüm ressam. ici doldurulmus, mumyalanmis insan portreleri resimliyor adeta.
 • norveçli pentür ustası. tekniğe, malzemeye, kurguya, kompozisyona son derece hakimdir. fakat benzer figüratif damardan giden sanatçılardan konu ve resme kattığı anlam bakımından ayrılır. titizlikle hesaplanmış kompozisyon kurgusunun, sabırla katmanlar oluşturarak rölyefik etkiler elde ettiği figürlerinin alametifarikası ince eleyip sık dokuyarak yarattığı atmosfer ve karanlık ruh halidir. ustalıkla "boyadığı" ve üslup olarak anlatımdan uzak duran figüratif anlayışa yakın görünen figürler sürreal bir atmosfer içerisinde ve "olmayacak" hallerde resmedilmişlerdir. zamanı da takım çantasına katmıştır sanatçı. zira bitirmez işlerini dönüp dönüp birşeyler ekler. zaman da artık bir resim nesnesidir onun için. acayip...
 • (bkz: #12183800)
 • 2001 yılında yaptığı shit rock isimli tablosu ilginçtir.

  http://www.artnet.com/…ures/kuspit/kuspit6-10-9.asp
 • inanılmaz geç tanıştığım, bu duruma aşırı derece üzüldüğüm ressam. figüratif içeriği nedeniyle çok sevdiğim bir filmdeki tekrarlı figüratif ân meğerse odd nerdrum'dan bir replika imiş. oh, artık gözüm açık gitmem. çok geç oldu öğrenmem ama nirvana ânını yaşadım ya o yeter bana.

  şimdi eserlerinin nerede sergilendiğini öğrenmek ve kanlı canlı dünya gözü ile onları görmektir amacım.
 • odd olaf nerdrum, eserlerini sanat olarak değil kitsch olarak niteleyen ve hatta"kitsch yaşama hizmet eder" diyen, özellikle kitsch yaratan, rembrandt ve caravaggio aşığı, norveçli sıradışı ressam.

  aslında resimleri çağdaş sanatın reddidir, resimlerini, kendi dönemine karşı boyadığını söylemiştir. bu yüzden kadim sanatçılara ve barok üsluba sıklıkla döndüğü düşünülebilir.

  kıyamet vizyonları, dehşeti figüratifleştirebilmesi, zamansız ve mekansız anlatısı büyüleyicidir, ayrıca saldırgan üslubu tedirgin edebilir!

  birkaç örnek:
  dawn
  lunatics
  drifting
  five singing women
  the alien
  limbo
  the golden cape
  sole morte
  daddy's girl
  black cloud
  embrace
  map man
  the bed
  the singers

  bir de belgesel niteliğinde: the self-portrait. izlenmeli.