şükela:  tümü | bugün
  • sen, ben, biz, siz, onlar, hepimiz bu insan oluyoruz çoğu zaman. herkes vergiden şikayetçi ama kimse ne kadar vergi ödediğini bilmiyor. ödediği vergiye karşılık sahip olduğu hakları ve kullanmasını bilmiyor. sonra vergiye karşı yanlış bir algı oluşuyor ve insanlar haklı olarak vergi ödemiyorlar.

gelişmiş ülkelerde halkı vergi hakkında bilinçlendirmek ve katılımını arttırmak için basit çözümler uygulanırken bizim ülkemizde vergi sannırım tepki çekmesin diye üstü kapalı olarak alınıyor ve vatandaş ise soyulduğunu düşünerek vergi kaçırıyor.

aylık 4.000tl kazanan bir memur maaşı alırken ne kadar devlete vergi ödediğini bilmiyor
    aldığı 4.000'i harcarken de devlete ne kadar vergi verdiğini bilmiyor.

bunun karşılığında devletten ne gibi haklar kazandığını da bilmiyor ve kullanamıyor.

senin maaşını millet ödüyor diye bir devlet memuruna hatırlatma yapınca memur, senle ne alaka devlet ödüyor diye düşünüyor, halkın bir kısmı ise memur gibi devletin ödediğini zannediyor. tam tersi düşünenlerde söylediklerinin ne derece doğru olduğunu ve memurdan alacağı hizmeti bilmiyor. sonra tartış dur yıllarca.

memuru bilmiyorum ama kabaca bir asgari ücretli alırken 700 tl+ harcarken 800 tl gibi vergi ödüyor. net maaşı 1600 tl zannediyor ama 1400 tl vergi ödüyor her ay (hesap kabaca) ve haklarını bilmiyor. en iyisi amerikan sistemi her şeyin asıl fiyatı ve vergisi ayrı ayrı yazılıyor ve halk ne ödediğini biliyor.

örneğin bizde de olması gereken, halk benzinliğe gittiğinde benzin fiyatını vergiler dahil 6.28 tl olarak görmemeli, benzin fiyatı 2 tl olarak (bilemedin 3) görmeli yanına +......... vergileri diye ekleme görmeli. bu vatandaş ödediği vergiyi görürse vatanına ve haklarına daha iyi sahip çıkar. mesela bugün ben ortalama 20 tl'lik benzin alıp 30 tl de vergi ödedim ve yollarda çukur gördükçe söylendim, sonra yola çöp atan bir vatandaşı uyarıp çöpü geri aldırdım. çünkü ben bugün sürdüğüm araba için devlete 30 tl para ödedim.
  • verginin vergisini verdiğini bilmeyen insan. maaşının bilmemkaçı vergi. üstüne git herhangi birşey al vergi. paran artsın koy faize vergi. vergi oğlu vergi, vergi de vergi, vergi de vergi,vergi de vergi