şükela:  tümü | bugün
 • şurada anlatmaya çalışmıştık ama öğrenmenin yaşı yok, vergilerin gittiği yerler konusundaki bilgilerimizi güncelledik, birkaç adres daha ekledik.

  mesela, yeni öğrendik, bakan oğullarının ceplerine de gidiyormuş, kamu bankalarının genel müdürlerine de.

  böyle düşününce insan gerçekten hayret ediyor bizden aldıkları üç kuruşla ( ! ) böyle bir çarkı nasıl da maharetle çeviriyor büyüklerimiz.

  vergi yükümüzün acilen artırılması, vergi oranlarının yükseltilmesi gerekiyor. kaç boğaz bu vergilere bakıyor, ah bir bilseniz, kaç imanlı boğaz.

  (bkz: #37350555)
 • gariban halı tüccarlarının ve sarrafların asgari ücret üzerinden gelir beyan ettiği, iş adamlarının envai çeşit çakallıkla vergi ödemediği, çalışanların ücretlerinin vergi ve 'sigorta' kesintileriyle kuşa döndüğü, dolaylı vergilerin (benzinden, sigaradan, içkiden, haberleşmeden alınan ama elmastan alınmayan uçuk vergilerin yani) devletin toplam vergi gelirinin %76'sı olduğu saçma sapan bir üçüncü dünya ülkesinde, vergilerimiz sonradan görme yeni zenginin satın aldığı metresinin boynundaki kolyeye, mütedeyyin bürokratın ankara'da yaptırdığı zevk yoksunu villaya, şapşal ve bilgisiz saray soytarısı köşe yazarının oğluna hediye ettiği arabaya, bakanın çirkin kızının boktan ve pahalı düğününün masraflarına gidiyor olabilir. (cümle o kadar uzun oldu ki kurarken ciğerim soldu).

  tabii, öte yandan, böyle sorular sorarak darbecilere ve dış mihraklara hizmet etmiş olursunuz. müslüman müslümanın ayıbını örter. hadislerle de sabittir. sahih bilgi, yayınız.
 • trt'nin akp propagandası gittiği yerlerden bir tanesi.
 • devlet üniversitelerinde bedava okuyan aylak teröristlerin eğitimi için harcanıyor. onlar da roket yapacaklar ve aya gideceğiz.

  böyle sosyal devletin... yaşasın liberal kapitalizm!
 • dolaylı olarak alınıp toplumun büyük kesiminin yokmuş gibi davrandığı için gene büyük kesimi tarafından sorulmayan bir sorudur.

  gelişmiş ülkelerde halk ödediği verginin hesabını sorar. bunun başlıca sebeplerinden birisi vergilerin büyük kısmının geliri elde eden tarafından ödenmesidir. haliyle vergi mükellefleri devletin ya da yerel bir yönetimin patronu konumundadır.
  maaşınızı brüt alırsınız vergisini kendiniz ödersiniz, ödedikçe "ben bu sene şu kadar vergi vermişim devlete" diyebilir, paranın gititği yeri sorgulayabilirsiniz. başka kazançlarınız varsa da sene sonunda topluca devlete verginizi sike sike öder, sike sike de hesabını sorarsınız. mahallenizde kaldırım bozulduğunda bir sene kimse ellemezse o yöneticinin işini devam ettirme gibi bir ihtimali yoktur çünkü "ben sana para veriyorum sen bir sikim yapmıyorsun" der halk.
  markete gittiğinizde fiyatlar vergisizdir. o yüzden 100 dolarlık alışveriş yapıp kasada 120 dolar ödediğinizde alışveriş yaparken de devlete verdiğiniz paranın farkına varır, hesabını sorarsınız.

  çok uzatmadan, bu ülkede geleceğe dair insanların siyasi tercihlerinin değişimini sağlayacak, daha tutarlı kararlar verdirecek mekanizmalardan birisi eğitim ise bir diğeri verginin sorgulanması meselesidir.

  sadece maaşlı çalışanlara maaşlarının brüt ödenmeye başlanıp, kendilerinin sene sonunda toplu olarak vergilerini ödemeleri, alışverişlerde vergisiz etiketlerin konulup, kasada verginin eklenmesi politikası izlense, mevcut hükümetin şu an aldığı oyun yarısını mumla arayacağına adım gibi eminim.
 • mesela diyanet başkanının 1 milyonluk arabasına gidiyor mesela sümeyyenin düğününe gidiyor mesela tayyibin danışmanlarına gidiyor mesela korumalarına gidiyor milletvekillerine gidiyor bakanlara gidiyor gidiyor ha gidiyor bir türlü bize dönmüyor dönmez de dönmeyecekte. alışmış kudurmuştan beterdir bu millet alıştı aptal gibi yaşamaya kimse de çıkıp lan bir sivil direniş yapayım dedi mi? ben yapıyorum fakat millet tek başına mı aşacaksın diye dalga geçiyor benimle bu insanlar mı gözünü açacak? bu insanlarla mı olacak güzel mücadeleler
 • yıllık gelirde zarar gösterip vergi kaçıran esnaf, sanatkar ve üreticiden alınamayan vergilerin açığını kapatıyordur. ama asgari ücretliden çatır çatır alınan %20'lik gelir vergisi ile emekli milletvekillerine ödenen binlerle liralık maaşlar çatır çatır ödenir.

  dış borç, bakan, vekil, emekli vekil maaşlarına gidiyordur.

  dış borç faizi zaten türkiye'nin yıllardan beri kamburu olmuştur.
 • cevapsız bir soru. belki de iç sesin sorusu. cevabı basit:

  yol.

  her yola gidiyor yani.