şükela:  tümü | bugün soru sor
 • danimarka'nin fyn* adasinin baskenti.
  syddansk universitet ya da southern denmark university de burda bulunur. kucuk bir $ehirdir 150 bin civari nufusu vardir. bu kucucuk $ehirde onlarca bar vardir. pub crawlla tani$tigim $ehirdir. her daim yemye$il dogasi, "ki$ di$inda" harika havasi ile bir huzur cennetidir benim icin. kaldigim sure boyunca* 12 ya$indaki cocuklardan 80 ya$inda tekerlekli sandalye ile dola$an teyzelere kadar cok iyi bir seviyede ingilizce bilmeyen ki$iye rastlamami$imdir dersem kesinlikle abartma yapmi$ sayilmam.
 • danimarkanin an itibariyle 4. buyuk kenti. yasayan insanlarin danimarkanin en buyuk kasabasi dedikleri yer. hans christian andersen in burda dogmus oldugu icin kutladiklari tum bayram festival vs ne varsa onunla ilgili. yazik ki gercekte adam burda dogup sonra kopenhag a gitmis, orda yasamis. ama yine de onun adina yaptiklari bir bahce, filmlerdeki cennetten cocuklarina el sallayan anne sahnelerinin cekildigi yer olsa gerek.
 • hans christian andersen in hatiri icin gorulebilecek sehir. sehirde en cok parayi o rezil yemekleri yapan cinli kazaniyor sanirim ...cin yemegi ile alakasi yok hic birinin ...
 • temel ulaşım aracının bisiklet olduğu, ufak ama fazlasıyla şirin danimarka şehri. adı iskandinav mitolojisi baş tanrısı odinden gelmektedir, oğdınse şeklinde telaffuz edilir. havası çok bonkördür, zira trenden iner inmez anında dondurucu bir rüzgar itinayla armağan edilir.
 • kısmetse 2012 yılında insanoğlunun en süpersonik icatlarından biri olan erasmus vesilesiyle ziyaret edeceğim ve şirin mi şirin olduğunu tahmin ettiğim, umduğum şehir. kıyamet falan da güz döneminde kopacaksa kopsun uğraşamam hiç orada. yalnız bahar aylarında havanın nasıl olacağına dair bir takım çekincelerim var, şu aralar finallere çalışmak yerine bu durumu değerlendiriyorum sık sık.
 • - türkiye'den ayrılırken çok heveskar olup trenden indiğimde türkiye'de sıcaklığın 45 derece olduğunu bilip 15 derecelde buz gibi rüzgarın yüzümü yalamasıyla" naptım lan ben" diyip geri türkiye'ye geri dönme planları yapmaya çalıştığım şehir.. (tam bir ay tek tek gün saydım fakat şu an ayrılmak istemiyorum burada)

  - ayrıca her gece farklı bir barda 1-2 saat arasında değişen bir süre için bedava bira bulabileceğiniz, yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz çok hoş küçük küçük barları olan tini minicik bir şehir..

  - lego'nun ana vatanı olan danimarka'nın adeta bir sembolü..:):) (logooooo..=)

  - erasmus öğrencilerinin istia etmiş olduğu, türkiye'deki her şeyi arkada bırakıp burada yaşamaya başlayabileceğim şehir..

  - 3 ay sonra ayrılmak zorunda olduğum fakat yüksek lisansı yapmayı planladığım en güzel şehir..

  - hayatımda gördüğüm en pahalı ve hissettirmeden minik minik olan fakat çok büyük miktarda para harcamama sebep olan en sevmli şehir..

  - perdelerini kapatmadan hayatlarını yaşayan insanların yaşadığı yer..(dürüstlük, "bizim içimiz dışımız bir" mesajı vermekmiş amaç :)

  - oyuncak evleri andıran rengarenk evleri olan en mikemmel şehir..:)

  - en önemlisi arkadaş ayağına sulanmaya başladığım küçük ayımla tanıştığım şehir..

  bu arada bahsettim mi bilmiyorum ama erasmus öğrencisi olarak bulunmaktayım burada..:)
 • izmir ile kardeş şehirdir.
 • danimarka'nın nüfus bakımından 3. en kalabalık şehri. hafta sonunu güzel bir yemek ve alışveriş yaparak geçirmek isteyen birinin fyn adasında gidebileceği tek yerdir.
 • ünlü yazar ve şair hans christian andersen'in doğduğu,173.000 nüfusu olan danimarka'nın 3. büyük sehridir.odense'ye havayolu ile doğrudan ulaşım olmadığından başkent kopenhag'tan yaklaşık 1.5 saatlik bir tren yolculuğu ile odense'ye ulaşılabilir.paris'te eyfel'den sonra avrupa'nın en uzun ikinci kulesi the odin tower(odin kulesi) buradadır.yaklaşık olarak 4000 yıllık bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir.arkeolojik kazılarda viking dönemine ait bir çok yerleşkeye ve esere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.egeskov şatosu,odense demir yolu müzesi,odense hayvanat bahçesi,odense katedrali ve tabiki hans christian andersen müzesi gezilebilecek başlıca yapılarıdır.
 • albani adında bir biraları vardır. ben glikoz şurubu kullandıkları için pek beğenmedim ama gidince bir denemek lazım. sanırım aynı firma danimarka'da süpermarketlerde satılan ucuz biraları da üretiyor.

  http://www.royalunibrew.com/default.aspx?id=220

  ayrıca buraya kadar gelmişken biraz daha gidip kaleyi mutlaka görün:

  https://upload.wikimedia.org/…b/b0/egeskov_slot.jpg