• dünya da gideceğiniz yer kalmayınca gitmeniz gereken yer. hiçbir şey yok, birtek opera binası var onun için de gidilmez. not:2.dünya savaşından yeni çıkmış gibi bir ülke.
  • temmuz'un ilk haftası 1 hafta kadar kalacağım şehir.

öneri vs için yeşillendirelebilirsiniz.
  • herhangi bir sorun yaşamazsın gayet güvenli.
  • bir kere rusça bilmiyorsan bir rehberle anlaşmalısın. bence önce bir turla git neyin nerde yapıldığını öğren. ingilizceyi çok az insan anlıyor. havaalanına iner inmez taksiciler etrafını sarıyor onlardan uzak dur. şehirde uber’in olması büyük şans. sokakta gördüğün bütün güzel kızlar para ister. burada büyük bir ekonomi oluşmuş durumda. anlaştığın rehbere de dikkat etmelisin seni kazıkçı bir yere götürüp avantasını alıyor.
  • nerede eski ukrayna! eser yok artık dolar 28 tl büyük değer kaybetmiş dışarıda ukraynalıdan fazla turist görüyorsun kızların götü havada arapların para yedirmesinden dolayı odessayı tavsiye etmem kiev lvive gidin veya ukraynaya gelmeyin
  • henüz geleli 5 saat oldu pek güvenli bir yer değil gibi. kuruntu da yapıyor olabilirim tabii. umarım tatilim güzel geçer, önerilere açığım yeşillendiren olursa sevinirim.
  • "iş gezileri"nin vazgeçilmez mekanlarından biri. ukrayna biliyorsunuz dünyanın en zengin ülkesi olduğu için orada iş yapmak önemli.
  • mimarisi çok dikkatimi çekmiş (uzak) doğu avrupa ülkesi:)
    hem gotik bir tarzı var hem modern avrupa tarzı var. viski fiyatları normal yerli votkalar sudan ucuz marka votkalar normale yakın fiyatta. soğuk bir şehir bekliyordum normal hava koşulları genel olarak geçerli. güzel şehir güzel memleket gerçekten gorevim gereği bulgaristan burgaz dan sonra uğradık biz beğendik efenim.
  • homeros'in aynı adlı (bkz: odysseia) klasik eserinin fanı olan ikinci katerina tarafından ismi verilmiş şehir.
  • burada bir sene yaşadım. bir kaç deneyim anlatayım. st petersburg'dan sonra burası tabi bana köy geldi. kolay değil küçük bir yere alışmak. şehir eski yeni bölgeleri var tabi ki arkadia gibi. genel olarak çok güvenli bir yer diyemem özellikle rusça bilmeyen insanlar için. ruscaniz yoksa yaşama planlarınız varsa boşa zaman harcamayın. şehir bir çok avrupa hatta türkiye şehirlerine göre çok geri kalmış. ama temiz ve düzenli. ocak şubat cidden soğuk zamanlar. eski evlerde oturmanizi pek tavsiye etmem, hem içleri pis ve çoğu bakımsız. hamam böceği tahta kurusu gibi sevimsiz yaratıklarla karşılaşmanız mümkün. gece saatleri tek başınıza şehir merkezinde gezmenizi pek önermiyorum özellikle rusça bilmeyenler için. çünkü bir çok azeri mafyası olsun, fakirlikten kırılan ukraynali vatandaş olsun bazen saldırgan olabilmekte. özellikle yaz ayları gece klubleri çıkışı. aman dikkat fazla içip kendinizi kaybetmeyin. rent a car olaylarına hiç girmeyin. üzülürsünüz bir çok insan bunu burda yaşadı, kandirilmalar, arabaya anlaşmalı b kişisi çarpıp bütün masrafı istemeler olsun çok pis olaylar dönmekte.

gece hayatı için gelen türkiye cumhuriyeti insanları, bir kaç bilgi vereyim size. istediğin kadar yakışıklı ol kültürlü ol farketmez. eğer türk olduğunu anlarsa (türk olmasa bile olur) yabancılara karşı buranın kızları inanılmaz bir çıkarcı politika izler. senden neler alabileceğini düşünür. bunu çoğu türk kabullenir. rusça bilmiyorsan zaten işin zor, boşuna buraya gelip emek sarf etme. büyük olasılıkla elin boş döneceksin. insanların türklere karşı nefretinin sebebi malesef buraya doğu illerden gelen vatandaşlarimiz. pek temiz işlerle ugrasmadiklari için durum bu vaziyette. aslında doğu tarafından vatandaşlar bir kenara burda inanılmaz bir aptal türk öğrenci nüfusu var. bunların %90 buraya karıya kıza sarkintlik yapma ayağına gelip ilk seneden postalanan veya rüşvet verip üniversitesine devam eden tiplerden oluşuyor. bu yüzden bir çok yerel vatandaş bunu görüyor ve 3-0 geriden başlıyorsunuz. yani para verip ben işimi halledeyim kafasindaysan tamam. öbür türlü şansın az.

halktan bahsederek, genel olarak kötü insanlar diyemem. özellikle rusya'ya göre kiyaslarsak insanlar yardım sever. ama rus halkına göre kalite bir iki gömlek assagi. insanlar biraz cahil ve varoş. ukrayna rusya krizinden sonra şehir etkilenmiş olacak ki ayri iki kesim mevcut. moskova tayfası vs slava ukraine. yani rus yanlısi çok. o yüzden burada ukraynaca konuşulmaz. insanlarda kimlik sıkıntısı var. bir çoğu ne rusya'ya ait hissediyor nede mevcut ukrayna'ya.

genel olarak saygılı ve hoşgörülü bir bireyseniz canınız kolay kolay yanmaz. son olarak polisle fazla haşır neşir olmamanız hatta guvenmemeniz. ülkede malum bir çok sovyet ülkeleri gibi rüşvet hat safhada. sokaklarda mobese yok. ve bir çok dükkan market kafe olsun, çoğunu özel güvenlik şirketleri korumakta. buradan anlayın polisin bir vasfının olmadığını.
hesabın var mı? giriş yap