şükela:  tümü | bugün
 • kıs. öpüşme, depişme, pipişme.

  -- memeliler arası koklaşma sırasında, muhatapların sorumluluklarını belirleyen kurallardan biri. (bkz: incoterms)
 • katıldığım bir eylemde partiye dair tanıdığım ilk insanlardan birinin adımdan sonraki ilk sorusunun "alevi misin?" olmasıyla benim için bitmiş partidir. illa ki bir şey olmak zorunda mıyım? adımdan sonra beni tanımlayan ilk şey dinim mi? ilgilenmemin tek sebebi bir şekilde ezilen bir gruba dahil olmam mı olmalı? nasıl bir mantık bu?
 • tunceli'de mazgirt ilçesini kazanmıştır.
 • hatay'da samandağ ilçesini kazanmış sosyalist parti.
 • 2018 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde yine şaşırtmamış, yine seçime girmemiş, yine flu gri bir açıklama ile dükkanı kapatmıştır.

  ödp başkanlar kurulu adına (bkz: alper taş), seçime dair son sözü twitter üzerinden milletvekili adayı olmayacağını ifade ederek söylemiştir.

  oysa ödp'lilerin çok iyi bildiği gibi sn. alper taş, son yapılan il kongrelerinin tamamında ödp ve haziran cenahının bu seçimlerde mutlaka (bkz: cumhurbaşkanı adayı) çıkaracağını ve bunun sosyalist cenah için bir zorunluluk olduğunu deklare etmiştir.

  sonra ne oldu dersiniz ? elbette koca bir hiç.. türkiye sosyalist solunun tarihte ilk kez yüzde on barajının dışında (bkz: yüz bin) imza ile cumhurbaşkanı adayı çıkartma şansı ve bunu büyük bir propagandaya çevirme şansı varken, ne ödp ne de haziran izahı mümkün olmayacak bir şekilde bırakın bağımsız aday çıkartmayı, her zaman olduğu gibi chp'nin yeşil çayırlığına yakın yerlerde tura çıkmış, konu dönüp dolaşıp alper taş'ın chp'den aday olup olmayacağına kilitlenip kalmıştır..

  türkiye sosyalist solunun seçim stratejisi, chp'den milletvekili olup olmamak mıdır ?
  diğer yandan bir başka amansız çelişki de başucunda durmaktadır. (bkz: alper taş) bu seçimde, hayır cephesini örgütleyeceklerini ve parlamento dışı muhalefete aday olacaklarını ifade etmiştir. gülelim mi ağlayalım mı ? parti programlarında parlamenter mücadeleye dair tonla şey yazılıp çizilen, yasal bir parti şeklinde kurumsallaşan, yerel seçimlerde belediye seçimlerine bazı bölgelerden aday çıkartan bu parti, parlamento dışı muhalefete adaymış... ilginç bir skeç doğrusu.. gülecek kişi varsa..

  o halde örneğin neden (bkz: halkevleri) gibi parti formunun dışında bir bir örgütlenmeye gitmediniz ? diye sorarlar... parlamento hedefi olmayan bir partinin lideri alper taş ne hikmetse son 3 seçimdir chp ile milletvekilliği üzerinden heyetler şeklinde görüşüyor... ne için ? parlamento dışı milletvekili olmak için mi ?

  gelelim, hayır cephesinin örgütlenmesine ...geçmişte hayır cephesinde chp ve hdp bulunmakta idi. hangisi ile birliktesiniz ? zira iki parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkartmış durumda... sn. alper taş sandığa gittiğinde bu iki adaydan hangisine oy kullanacak ? bu konuda net bir açıklama yok.....

  soru şu. parti kapısından giren seçmeniniz size ;

  1 : cumhurbaşkanı adayında kime oy vereceğiz ?
  2 : milletvekili seçimlerinde hangi partiyi destekleyeceğiz ?
  3: sandığı boykot mu edeceğiz ?

  sorularını sorduğunda net ama çok net olarak ne diyeceksiniz ?
  - git bildiğini yap kardeşim mi diyeceksiniz ?

  parti olarak seçime girmeyeceksin, deklare etmene rağmen aday çıkartmayacaksın, ittifaklardan hangisini (millet ittifakında hdp yok zira) destekleyeceğini kamuoyuna açıkça ilan etmeyeceksin, parlamento dışı muhalefete adayım deyip, parlamentoya aday bir siyasi parti kuracaksın, son 6 seçimin hiç birine girmeyecek hatta gerekli evrakları sunmayacaksın, partinin beşte biri artvin'li kalmış , yahu yöre derneğine dönüyoruz!! demeyeceksin, chp'nin içinde hazirancılar olarak anılan birkaç milletvekili ile örgütsel olmayan bir siyasi hat kuracaksın, diğer partilere, örneğin, akp, mhp, hdp vs. düzenli ve sistematik bir eleştiri getirirken, (bkz: chp)'yi bundan azade tutacak tek kelime etmeyeceksin, ortada haziran meclisleri diye bir şey kalmamış, bir grup ödp, tkp vs'li aktivistin kapalı salon toplantılarını meclis diye sunup, koca haziran direnişi adına siyaset yaptığını iddia edeceksin ;

  bütün bu tembelliği, acziyeti, tutarsızlığı da , devrimci bir sos ile kamuoyuna sunmaya çalışacaksın ve bunu da bizim yememizi bekleyeceksin...devrimci olduğunu iddia eden bir siyasi partinin liderinin seçime dair deklarasyonu milletvekili adayı olmadığını açıklamaktan ibaret. vah vahap vah... bundan bir yurttaş olarak bize ne ? kendi kongre deklarasyonunun bile arkasında durmayan bir partiye ve onun liderine kim neden itimat etsin ?

  bütün tuhaflıkları, absürdlükleri, siyasal saçmalıkları ile vatan partisinin yüz bin imza çabasının yanında, koca haziran hareketi ve özelde ödp'nin bu hali izah edilemez..

  bizim yüz bin imza çıkartacak gücümüz kadromuz yok, çıkartamazsak bu moralsizlik doğurur, kamuoyuna karşı özeleştiri vermek gerekir ve siyasi rakiplerimizin tatsız eleştirilerine maruz kalırız , gibi gerekçeniz varsa bunu çıkın söyleyin öpüp başımıza koyalım. ama o da yok.

  ve sayın alper taş, sol teoriyi bilen insanların yutmayacağı şeyleri, devrimci görev gibi sunmaya kalkma, en tatsızı bu. bir seçim olduğunda seçmenlerin en doğal beklentisi; kendi siyasi partilerinin tavır ve tutumlarının net olmasıdır.

  ödp'de net ve pürüzsüz olan tek şey ; ebedi şef (bkz: oğuzhan müftüoğlu)'dur... son sözü o söyler.... alper'e de twitter'dan bunu uygun bir dille yayımlamak kalır...

  türkiye sosyalist solunun en büyük eksikliği işte bu yüzden (bkz: özeleştiri) eksikliğidir.

  gerçeklikten kopmuşlardır.
 • ufuk uras ile tanımış,sevmistik bu partiyi.