şükela:  tümü | bugün
 • onceleri odtuyu liselere falan tanıtma gibi aktivitelerde bulunurken, bikac senedir bu gorevi odtuye bırakmıs ve kendisi yeni bir suru proje cıkartmıs bir topluluktur.. 3 alt birimi vardır: egitim, avrupa, organizasyon. egitim alt birimi gonullu egitim projesini surdurmektedir.. konuyla ilgili ayrıntılı bilgi icin (bkz: gonullu egitim projesi/2). bir de bu proje kapsamında kitap gonulluleri diye bisey baslatılmıstır, amaclanan egitim projesiyle ulasılan cocuklar icin bi kutuphane olusturmaktır. avrupa alt birimi, avrupa birligiyle falan ilgili seminerler duzenlemektedirler. bunun dısında, avrupadaki ogrencilerle iletisim icindedirler, hatta bu sene 5-12 mayıs arası yabancı ogrencilerin odtuye gelecegi ve burada konaklayacagı, aktivitelerle dolu, kulturlerin bulusması adlı proje vardır. organizasyon alt birimi ise, odtuye unlu kisileri getirip, sohbet tarzı bulusmalar duzenlerler. butun okula acık, sehir dısına geziler yaparlar. bi de bu sene ankarada, jandarmanın yardımıyla belirlenen kisilere birinci elden verilmek uzere, kıyafet ve kırtasiye malzemeleri toplamaktadırlar. butun bunların dısında, bi de, bu sene mayıs ayında mardinli genclerle bir bulusma duzenlenmistir.. evet.. toplulugun amacları ve isleyisi boyledir..
 • topluluk odası mm de bulunmaktadır.
 • topluluk odası elinden alınan topluluktur
 • gerek iki senedir bahar şenlikleri konusunda özel bir rica olmadan tepkisini koyan, gerek topluluk odalarının ellerinden alınması durumunda olayı kişiselleştirmeden tüm topluluklarla beraber sorunu çözmeye çalışan topluluk. 4 senedir bu insanları fark edememiş olmama üzüldüm.
 • odtu bahar senligi 2006'da takas standı kurup, paranın saltanatını sarsmayı deneyecek olan topluluk.
 • 2013 itibariyle, varlığına üç kol ile devam eden minik ama sevimli topluluğum. neymiş bunlar?

  1) eğitim: cumartesi günleri, inatla, o sıcacık yataktan kalkıp ankara'nın sosyo-ekonomik düzeyi düşük okul ya da okullarında (dönem başında belirli oluyor sayısı) 4 saat ingilizce - matematik - türkçe - sosyal bilgiler dersleri veriyoruz ve hemen ardından 1 saat etkinlik yapıyoruz, ufuklarını birazcık olsun açmaya çalışıyoruz. deney yapıyoruz, tiyatro oynatıyoruz, balon katlıyoruz ve daha bir sürü şey. gönüllü öğretmenlikte aradığımız en önemli iki faktör: devamlılık ve salı günleri toplantıya katılmak.

  2) paylaşım: dönemde 2-3 köy okuluna kütüphane açıyoruz. peki sadece gidip kitap mı bırakıyoruz? tabii ki hayır! 6 saat boyunca etkinlik yapıyoruz. sadece televizyonda gördüğü elektro gitarı çalıyoruz mesela. yan fülüt nedir onu gösteriyoruz. kağıttan hayvan mı yapılırmış? peki balon katlarsak patlar mıymış? 3 dönem oldu neredeyse ben katılalı, 6'sı ankara'da, biri çankırı'da 7 kütüphane açtık.

  3) organizasyon: peki biz bu kitapları nereden ediniyoruz? senede bir defa cepa'da 1 ay boyunca kitap değişim standı kuruyoruz, elimizdeki yetişkin kitaplarını çocuk kitaplarıyla takas ediyoruz. yine ugt odtü kitap fuarı'nda kitap takası yapıyoruz. tiyatrocu, müzisyen, oyuncu, yazar, şair, televizyon programcılarıyla söyleşiler yapıyoruz.

  odtü bahar şenliğinde 90'larla iletişiyoruz. hulohoplar, tasolar, leblebi tozları, salça ekmekli futbol turnuvaları, bardak çekmeler, kot ceketler ve daha neler neler. bu sene iyice genişletmek istiyoruz, bu yüzden bol bol katılımcı arıyoruz.

  ayrıca, içinden 100'lerce öğrenci geçmiş olsa da bu toplulukta hiçbir zaman değişmeyen bir şey var, entry'nin burasına kadar adı geçmedi, biz bütün bunları sponsorsuz yapıyoruz. paranın çocuklarla aramıza girmesine izin vermiyoruz. birinin emeğimizi sahiplenmesini kabullenemiyoruz. adını vermeden, bizden bir şey beklemeden bağış yapmak isteyenlerden aldığımız paralarla köye gitmekte kullandığımız servisin ücretini karşılıyoruz sadece. şenlikte değişim standı kurup, paranın egemenliğini unutturup takas yoluyla mutlu oluyoruz.

  ayrıca bu yıl ilk defa bir şey deneyip, 4 nisan'da elazığ'da 5-6 okula kütüphane açmaya gideceğiz. bu nedenle bol bol çocuk kitabına ihtiyacımız var.

  siz de paranın egemenliğine karşı durarak, gönüllüyüm diyebiliyorsanız, 2. dönem bize katılabilirsiniz. cumartesi günleri gelemem deseniz de, ön hazırlığında, organizasyonda, paylaşımında yanımızda olabilirsiniz.

  biz 20-25 kişilik, sıcacık bir topluluğuz. topluluğa katılmak ya da kitap bağışlamak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. yazar değilseniz aşağıdaki linkten de yazabilirsiniz.

  https://twitter.com/odtu_iletisim
 • 26.odtü kitap fuarında açtıkları standda, kitap takası yaparak benim ve arkadaşımın bir sürü yeni kitaba sahip olmamızı sağlamış topluluktur.
 • gençler köy okullarına kitap yardımı kampanyası başlatmışlar. ankara içinde aradığınızda evinize kadar gelerek alıyorlarmış kitapları.

  hepimizin evinde artık bir köşede durup tozlanmaktan başka işlevi kalmamış bir dolu kitabı kitap hasreti çeken köylerde yaşayan öğrencilerle buluşturmayı amaç edinmişler kendilerine.

  twtitter hesaplarında gerekli bilgiler var. sözlüğün güzel insanları eminim destek olacaklardır kendilerine.