şükela:  tümü | bugün
  • odtü yerleşkesi içinde bulunan sağlık hizmet birimi. 2 yıldır göz doktoru yoktur. gözlük çerçeveleri okula kol gibi girdiğinden kolay kolay da göz doktoru alınmayacaktır.
  • an itibariyle odtu saglik karnesiyle gozluk cami ve cercevesi almak isteyenler icin (ogrenciler icin goz doktoru yoktur) yol yordam:

bir devlet hastanesinde goz muayenesine gidin. aldiginiz recete disinda odtu saglik karnesine de yazdirmayi unutmayin. yapabiliyorsaniz (numaraniz yeterince buyukse) her bir goz icin numarayi en az 5 olacak sekilde yazdirin ve gercek numaralari kendiniz icin baska yere yazin (sadece 5.00 ya da astigmatiniz varsa ornegin 4.25'e 0.75 gibi). boylece organik cam yazdirabilirsiniz. hastanede karnenizi ve receteyi onaylatin. daha sonra mediko tahakkukta onaylatin. gozlugunuzu ankara'daki tum gozlukculerden alabilirsiniz.

(bkz: faideli bilgiler)

edit: "odtu bulteni"ni cikaran ogrenciler bir iki haftadir oglenleri fizik bolumu ya da kutuphane onunde masa acarak hem bultenlerini satiyorlar, hem de mediko'daki kosullarin iyilestirilmesi icin ve tabi ogrenciler icin de goz doktoru olmasi icin imza toplamaktalar. gidin gorun, konusun, imza atin, hayat bayram olsun...

(bkz: faideli bilgiler) no: 2
  • hastane boyutlarında olan ve 3 ana binadan oluşan, oldukça temiz ve iyi görünüme sahip üniversite "reviri" dir. bankalarda olduğu gibi hasta muayene kabul sırası numeratör ile belirlenir. din en iso 9001: 2000 kalite belgesine sahiptir.muayene ücreti 600bin tl dir.
    ayrıntılı bilgi için:http://mc.metu.edu.tr/
  • kanli ishal, bas donmesi ve mide bulantisinin 2. gununde gittigimde "patates ye gecer" diyerek beni kapidan kovmus doktorlara sahip, bana sozlukte anlatacak sadece bir adet ani verebilmis iso 9001: 2000 kalite belgesine sahip kurum.
  • odtu yurtlarinda odalarda buzdolabi olmamasi sebebiyle yurtta agiz tadiyla raki icmek istenildiginde gidilmesi gereken yer. "hocam arkadasin bilegi burkuldu da biraz buz alabilir miyim?" dedikten ve buzlar erimeden yurda kosturduktan az sonra kadehler tokusturulur.

edit: sozkonusu firsatcilik, medikonun bi sekilde olaya uyanmasi ve buzlari artik tuzlu suyu dondurarak yapmasiyla kisa bir sureligine sikintiya girmis olsa da pizza hut calisanlarinin iyi niyeti ve bilegi burkulanlara karsi gosterdigi yardimseverlik sayesinde zorlanmadan atlatilmistir.
  • odtu bahar senlikleri sirasinda alkol komasi nedeniyle bir arkadasimi sirtimda tasiyarak goturmek zorunda kaldigim yer.ve akabinde olanlar,

hemsire: soyle biraz dogrulmaya calisin.
    arkadas kisi : ogerkk, booouvvv..
    (hemsirenin getirdigi vileda ile yerleri silmem)
    bir sure sonra...
    hemsire: biraz daha iyi misiniz hocam?
    a.k.: yanima oturmaz misiniz?
    hemsire: efendim?anlayamadim?
    a.k.: elimi tutar misiniz lutfen.cok ihtiyacim var...
    celephais:eyvah lan!!
    hemsire:(srrakkk) terbiyesiz sapik...
  • kesinlikle harika birsey, cokca faydali kurum. ilac, gozluk vs odenekleri kesinlikle cok basarilidir. defalarca yurttan medikoya ordan da devlet hastanesine tasinmis biri olarak diyebilirim ki acil servis hizmeti devlet hastanelerine ve hizir acile bin basar. iki adet birbirinden iyi aile doktoru bulunur odtu mediko'da. yanlis hatirlamiyorsam ve hala calisiyorlarsa ikisinin de ilk adi mehmettir. mehmet ungan muhtesem bir doktordur. caniniz sikkinsa finallerden daraldiysaniz psikiyatriniz, mideniz agriyorsa gastrologunuz odur. ilac yazdirmaniz lazimsa calacaginiz kapi kesinlikle onunkidir. bogaz agrisindan sikayetle gidersiniz bir bakarsiniz mehmet bey super bir hikaye anlatiyor yine: "ya gecen gun canim cok sikildi. hadi soyle bilkente dogru gideyim dedim atladim arabaya. bilkenti gectim hala gidiyorum... ya sarosa kadar gitmisim.. yelken.. yat... oyle boyle.."

psikiyatri bolumune gitmeye kalkarsaniz oncelikle size 700 soruluk test verirler*. depresyondayim diyerek havalara girdiyseniz tepeniz atar haliyle. hadi diyelim sabir gosterip testi tamamladiniz. sonrasinda doktor ile ilk ve son diyalog su sekilde gelisir:
    fira: depresyondayim ben.
    doktor: nerden anladin?
    fira: oyleyim boyleyim uyuyamiyorum 8 kilo verdim* surekli agliyorum...
    doktor: ya sen makyaj yapmissin. depresyondaki insan makyaj yapmaz hadi bakiiim..
  • psikiyatri ve dermatoloji bölümlerini kullanip gayet de mutlu ayrildigim bir yer. 60 kurusa muayene olabiliyorsunuz. psikiyatri bölümüne "ben depresyondayim" diye basvurdugunuzda, sizi daha depresif hale getirebilmek için mutlaka ön görüsme sonrasi ellimilyon soruluk bir test uyguluyorlar, tanri inancimdan hayaletlere inanir miyima kadar binbir degisik tipte soruyu yanitlayana kadar depresyon komasina girmemek isten bile degil. sahsen durumumu kritik bulmadigindan olsa gerek(oysa testi yaparken çildiriyordum) doktor dilek hanim "sana ilaç gerekli degil, git spor neyin yap açilirsin" demisti. orada sadece konusmak, derdini bir uzmana anlatmak bile adami mutlu etmeye yetiyor. dermatoloji bölümünde de gayet ilgilendiler, "kepegim var?" "o zaman sana bir klinex" "sigil çikti?" "o zaman sana bir teramidin", "yüzümde bir leke belirdi?" "o zaman sana bir depinamat", "boynum kasiniyor?" "o zaman sana bir epidermizol", "saçimda yaglanma var?" "o zaman sana bir lewex krem" vs vs seklinde gelisen oldukça komik bir diyalog yasamisligim var, fazla bakma muayene ihtiyaci hissetmedi doktor teyze ama galiba muayene edecek birsey yoktu, ne bileyim. sigil tedavisi konusnda ise yarar bir dondurma çözümleri var, gayet de güleryüzlü bir hemsireleri var filiz hanim. sonuçta tavsiye edilir, baska hangi üniversitenin tip fakültesi olmadan saglik birimi var, cankurtarani var ki zaten?
  • al.... bla bla diye bi doktoru vardir(ortopedist) ve de o heriften uzak durulmalidir. asagidaki olay tamamen gercektir:

doktor: 2 hafta sar sarmala ayagini, sur sunlari ayagina, su ilaclari ic bisey kalmaz, 3 haftaya eskisi gibi basketini oynarsin
    ben: eheh, iyiymis o zaman

1 ay gecer hala topalliyorum
    ben: hocam ben hala yuruyemiyorum, ayak duzelmedi
    doktor(ya da al... deyyusu): uzan bakalim(ayagi inceler), seni bla bla hanima yolluyorum o sana tedaviyi anlatacak.
    ben: hani 3 haftada gecerdi tohgdur bey
    doktor: sen bla bla hanima bi git de

bla bla hanim(cok tatli, cok guleryuzlu bi insandir): ayak bileginde su doku zarar gormus, su kaslar yirtilmis
    ben: iyi ama al.... bey bisi yok, duzelir demisti
    bala bla hanim: yok, yanlis soylemis, 3 ay spor yapmayacaksin, 2 hafta sonra hergun fizik tedaviye......

boyle lakayit, boyle umursamaz doktorlari vardir. olayin ustunden 2 sene gectigi icin isimleri tam hatirlayamamktayim ama tavsiyem bahsettigim ortopediste guvenilmemesidir. fizik tedavide de 'ozlem hanim' vardir, cok tatli, iyi bi insandir. hala var mi bilmiyorum.
  • vize dönemi öncelerinde üniversiteye yakinligi dolayisiyla her nekadar basariyla sonuçlanma ihtimali düsük de olsa rapor almak için ilk basvurulan saglik merkezi