• içtiği biranın şişesini alıp çöpe atmaktan aciz orospu çocukları yüzünden mütemadiyen çöplüğe dönen mekan. yeni gelen öğrencilere yapılan oryantasyonda anlatılması lazım bence, "evet arkadaşlar, devrimde içki içtikten sonra insan olup şişeleri çöpe atıyoruz" diye. rektör vuracak kapıya kilidi o olacak sonunda.
  • beyler hiç öle gak guk hık mık demeyin. bariz olarak devrim'dir oranın adı. sen şimdi odtü'de çarşıya gidince ebi alışveriş merkezi'ne mi gidiyorum diyosun.. cc heykeli'nin gerçek adını söyle desem öyle bakakalırsın.

"akşam devrim'e gidelim" diyince anlamayan adamın odtü diplamasına sçarm.

- sitad mı lan burası!
  • hacılar, testi yaptım. 3 kişiyi aradım, "akşamları okulda nerede içilir" diye sordum. üçü de gıda dedi; arabalı piçler ne olacak. "o değil lan diğer taraf" diye diretince; birincisi devrim, ikincisi stad derken, üçüncüsü orman yanıtını verdi. üçüncüsünden korkuyorum ve sanırım artık arkadaş değiliz. bana kalırsa da oranın adı ya stad, ya devrim. odtü stadyumu ne olm, malatya inönü stadyumu gibi.
  • stadın merdivenleri ve alt kısımları cam kırığı doludur. istisnasız, yıllardır böyle bu. sebebi de içip içip şişeleri aşağı sallamayı marifet sana dingiller. arada temizlik işçileri temizler oraları ama çok sürmez, gene doldururlar şişe parçalarıyla.

sonra burdan "devrim stadı" diye yazsan ne olur, devrim yazısında şişe kırıyor adamlar her gün...
  • bazen bazı ilişkilerin devrimine de ev sahipliği yapan mekan. (bkz: evlenme teklifi)
    bu olayı yaşayan çiftle hiç tanışıklığımız olmadığı halde arkadaşlarımla organizasyonun içinde yer almam, mekanın ne kadar kafa olduğuna işarettir.
  • "ulen demek ki, bir biz göremedik o kuytuları da hemhal olamadık oralarda sevdiceğimizle, onca çam iğnesi boşuna mı battı neticemize" nam serzenişe insanı mazhar edebilen mekan. bir ara '"aksiyon" alınabilecek otopark mevkileri' minvalinde özverili çalışma sonuçları yayımlanıyordu. stadyum'a da sirayet etseymişti iyiymişti. artık yeni nesillere...
    halbusi biz, misalen, sağ cenahta gitar sesi, önlerde saz, aralara da coşkulu naralar serpiştirilmiş bir uzamda oturur, sarılır, karanlık da olsa varlığından gayet emin olduğumuz önümüzdeki çim denizine bakardık. sonra çevirdiler mekanın etrafını, tarkan gelip sahnede ayağı kayacak diye koca koca lambalar diktiler. bozdular huzurumuzu. ormanın masum sakinleri gibi kaçtık ordan.
    güzel hatıralar da bahşetmemiş değildir stadyum. ki ilk yılım, ilk bahar şenliği'mde anımsarım, tek bira markasınının satışı serbesti. ancak, diğer marka birayı içmek isteyenlere de bir takım abiler üzeri örtülül satışlar da yapıyorlardı. bir öğlen vakti stadyum'da oturup gerçekleşecek bir konserin hazırlıklarına bakarken, bir "hocam" oturdu yanıma. daha doğrusu o benle konuşuna dek ben bunun farkında değildim. sonra yanımdaki ses "hocam bira istermisiniz" deyu montunu açtı ve üzerine titizlikle raptedilmiş bira kutularını gösterdi. ama tüm bunları yaparken asla yüzüme bakmadı. 'miami vice'ın drug dealer'ları gibi. çok esrarlı günlerdi.
  • sihirli bir mekan. ozellikle yaz aksamustleri cimler islakken. opusenini, sevisenini icip icip sarhos naralariyla herkesi rahatsiz edeni, cesitli evlilik tekliflerini gordum ama en guzeli yalniz basina sigarani tuttururken birani icip yildizlara bakmak galiba.
  • dünden bugüne
    d e v r i m

hazır bahar şenliği dönemi gelip çatmışken bir nostalji...

1962
    inşaat

1966
    okulun sporcuları (odtü atletizm takımı)

1968
    1968-1969 öğretim yılı açılış töreni stadda hazır bulunan ismet inönü, imran öktem ve kemal satır

1969
    sinan cemgil ve hüseyin inan'ın önderlik ettiği büyük stad konuşması...
    (bkz: 1969 odtü işgali)

1971
    çatışma... teslim olan öğrencilerin stadda toplanması
    (bkz: 5 mart 1971 odtü yurtlarına baskın)

1976
    sıradan bir gün

1977
    yoğun kalabalık... (mezuniyet töreni olmadığı kesin) büyük ihtimalle bahar şenliği

1985
    inşaat mezunları...

1986
    fizik bölümü öğrencisi

1988
    dr. skull konseri

1989
    mezuniyet töreni

1991
    mimarlık mezuniyet töreni

1992
    bahar şenliklerinde bir konser

1993
    öğrenci şenliklerinde gün batarken

1996
    bahar şenlikleri açılış töreninde sıcak hava balonu

1997
    bir gösteri hazırlığı

1998
    derya köroğlu

1999
    şenlikler sebebiyle stadda konser

2003
    darkphase konseri (erkin şahin)

2004
    başka darkphase konseri için toplanmış seyirci öğrenciler

2005
    besyo yarışları...

2009
    stad sulanırken

2010
    mezuniyet töreninden

ek olarak : 1977 yılında odtü kafeteryası
  • iki senenin ardından bu sene tekrar bahar şenliklerine ev sahipliği yapacaktır.
  • odtü'lü olsan da olmasan da fark yaratmaz orası devrim stadyumudur. hatta kısacası devrim'dir. oturup biraların yuvarlandığı, elektronik bilişim genetik'in bilimum kişilerce yorumlandığı, türkülerin söylendiği mekandır. ormana bakarak sahada ki gençliği izleyerek bile çogzel zamanlar geçirebilir insan. ve günlerden pazar mevsimlerden sonbaharsa tadından yenmez.
hesabın var mı? giriş yap