şükela:  tümü | bugün
  • katılmak isteyen herkesin yararlanabildiği*, odtü yabanci diller yüksek okulu eğitmenlerinin ders verdiği dil kursları... odtü yerleşkesi içindedir, ankara'da yabancı dil öğrenmek isteyenlere güzel bir alternatif oluşturmaktadır görünüşte; ama bence odtü ismine yakışmayan bir kalitededir... nedenlerine gelirsek:

öncelikle pek çok dil kursunun hissettirdiği ticarethane izlenimini burada da veriyorlar... sadece ders kitabı ve çalışma kitabı* üzerinden çalışılıyor, bunlardan ödevler verilse de derslerde doğru düzgün çözülmüyor... dil öğreniminde en çok faydalanılan bol fill in the blanksli, bol paragraflı yaprak alıştırmalar hiç yok... üstüne üstlük bu kursa gittiğinizi belgeleyen sertifika sınavını, tarihi aylar önce açıklanan kpss ile aynı güne denk getirmeyi becerebiliyorlar... kursa gelen ve büyük bir kısmı güzel bir uzman yardımcılığı ya da memuriyet elde edebilmek için kpssye girmek zorunda olan ve hatta sırf bu yüzden dil kursuna iştirak eden insanlar idareye durumu bildirip sınav tarihinin değiştirilmesini talep edince de, kurs bitmeden bir hafta önce henüz işlemedikleri bazı konular da dahil olacak şekilde sınava sokulabiliyorlar...

kısacası odtü ismini taşıyabilmesi için mutlaka daha planlı ve programlı olması gereken kurslardır bunlar, demedi demeyin...
  • bu kurslar hakkında nette, ekşi duyuru'da bulabildiğim şeyleri okudum, okuyorum. orta doğu'yla ilgisi-bilgisi olan arkadaşlarımla iletişime geçtim/geçiyorum. orta doğu bünyesinde olduğu için ankara'da belli bir kaliteye, seviyeye sahip olduğunu tahmin ediyorum, ama sadece tahmin ediyorum.

asıl merak ettiğim konu ise ücret-kalite performansının uygunluğu. (aylık ücret 400 lira)

mümkünse bu kurslara katılmış ya da katılmış insanlarla tanışmış yazarlardan önümüzdeki pazara kadar bilgi talep ediyorum. ki ona göre kayıt yaptıralım/yaptırmayalım.

ekşi duyuru'dan alışkanlıkla:
    -bi' el atıverin be!
  • dersler kitaptan ünitelerle işlenir. gramell öğrenme konusunda pek tatmin edici bulmadım. tecrübeli hocalar şansınıza düşerse,onlar daha iyi anlatıyorlar. pearson'ın ders kitapları var,kalitesini bilen bilir. dinleme dersleri daha fazla olsa ve öğrenci konuşmaya zorlansa daha etkili olabilir,ben odtüyü sevdim ama 1700 lira çok iyi bir para. benim dönemimde pişman olan kurs arkadaşlarım olmuştu,karar vermeden önce bir düşünün derim.
  • konuşma kursuna katılmayı düşündüğüm kurslardır.

bu kursa daha önce gitmiş olanlar varsa beni bilgilendirirlerse sevinirim.
  • güz döneminde katılmayı düşünüyorm, bilgisi olan arkadaşlar irtibata geçerse sevinirim.
  • pre-yds kursuna katılmayı düşündğüm kurslardır ama yds için ne kadar yeterli olur bi fikrim yok.daha önceden katılmış arkadaşlar bilgilendirebilirse çok sevinirim.
  • yds kursunu düşündüğüm ve nasıl olduğunu merak ettiğim kurs. akın dil, eec gibi standartlasmis ve 50 kisinin ayni sinifta olduğu kurslardan sonra, odtu adina yakışır bir kaliteye sahip mi degil mi arastirmadayim. bilenler varsa yesillendirebilir.
  • ielts için buradan kurs alan arkadaşların yeşillendirmesini dilediğimdir.
  • ispanyolca kursu olup olmadığını merak ettiğim kurs. varsa ve içinizden biri gitmişse beni yeşillendirirse sevinirim.
  • ielts için gitmeyi düşünenler için minik şeyler paylaşayım. ben kendi tecrübemi paylaşacağım belki farklı sınıflarda farklı olmuştur.

öncelikle seviye belirleme sınavı istiyorlar. seviyesi çok yüksek olan ve düşük olanların kabul edilmediğini duydum. neden duydum çünkü ben bu sınava girmedim. eğer daha önce girdiğiniz sınavları söylerseniz bazılarını kabul edebiliyorlar ben aynı yds ye girip 81 almıştım o yüzden sınava gerek yok deyip direkt kursa kaydımı aldılar.

kursta cambridgenin complete ielts 6.5-7.5 kitabını kullanıyorlar. zaten çalışarak çıkabileceğiniz sınır bu üstü için dili kullanma hakimiyeti gerekiyor o da ancak pratikle olur.
    kurs süresince kitaptaki üniteler işleniyor. hoca yardım ediyor. bolca speaking pratiği oluyor. kurs içersinde cambridge denelemelerinden bir sayının 4 testini sırayla orada deneme olarak yaptırıyorlar. ama bunları puanlamıyorlar. asıl istediğim konuşma ve yazmamın puanlanmasıydı onu bulamadım. sadece hatalarını düzeltiyor küçük taktikler veriyorlar o kadar.

bu kurs çok açılmıyor niye böyle diye sitem ederken şunu fark ettim bizim dönemde 3 sınıf 14 kişilik açılmıştı 4 5 dersin sonunda gelen sayısı önce 7ye indi sonra sadece 3 kişi gelir oldu. sonlara doğru özel kurs gibi oluyor hoca sen ne istersen onu yapıyor.

peki kurs parasına değer mi? öncelikle kursun ücreti bence bu kurs için fazla. eğer az çok temeliniz varsa minik ücretlerle konuşma kulüplerine giderek speaking pratiği yapabilirsiniz. writinglerinizi ise para karşılığında değerlendiriyorlar. tek yazı başına ücret çok gibi gelse de kursun ücretiyle değerlendirince daha düşük gelecektir eminim. ayrıca kurs 12 haftasonu bu da çok uzun bir periyot bence