şükela:  tümü | bugün
  • geçenlerde üniversiteler üzerinde yaptığım bir araştırmayla ulaştığım sonuç. dünya üniversite sıralamalarında hep önde yer almasına rağmen odtü'ye ortalama sıralardaki öğrenciler giriyor. bu çelişki ülkemizin en prestijli üniversitelerinden birinde okuduğum için dikkatimi çekti.

üniversite sıralamalarında makale atıfları büyük önem teşkil ediyor. benim hocalarım dünya çapında takdir gören makaleler yazarken otdülüler nasıl daha yüksek sıralarda yer alabiliyordu? atıf sayılarını bir internet arama motorunda araştırdım, sonuçlar şaşırtıcıydı: odtülülerin makaleleri gerçekten daha çok atıf almıştı.

ancak çok sayıda atıf almış makalelerden birine göz attığımda acı gerçekle karşılaştım. cern deki çalışmalar üzerine yazılan bu makalenin tam 200 yazarı vardı! odtü'nün cern'e beleşten gözlemciler gönderdiğini hepimiz biliyoruz. bu şekilde atıf sayısını kolayca yükselten odtü hak etmediği bir tanınırlığa ulaşıyor.

tl.dr oddü, cern sayesinde havadan atıf alıyor, sıralamalarda yükseliyor.
  • (bkz: arama motoruna bir kere sordum, en büyük uzman ben oldum)
  • hatta akademik kadrosuna alacağı kişileri cern`e lisedeyken gönderiyor;

https://tr.wikipedia.org/wiki/bilge_demirköz

tanım: zaytung haberi vari tespit.
  • terörist basmış okulu savunmaya gelmiş insanlar. milletin götünde havai fişek patlatılan bir yerde ilim irfan ne gezer? teknik üniversite itü ve yıldız teknik 'tir benim için.
  • cern'e beleşten gözlemciler gönderiyor diye "prestijli" üniversite trolleri tarafından eleştirilmeye çalışılan hem mezunu olduğum hem de "beleşten cern'e gözlemci" diye gönderilmiş bir mezunuyla evli olduğum üniversitem.

1) cern'de yapılan bir araştırma bir tek araştırma grubunun tek başına altından kalkabileceği kadar basit değildir. bu araştırmanın temelinde oradaki dedektör teknolojisinden tutun da deneyin temelindeki teoriyi kurana kadar yüzlerce kişinin emeği geçer. dolayısıyla cern büyük bir ağ olarak çalışır ve yapılan her bir üretimde o yüzlerce kişinin bazen doğrudan o makaleyi yazmak olmasa bile muhakkak emeği vardır.

2) cern'e bir kere gözlemci olarak gittiniz diye makalelerde size atıfta bulunulmaz. uzun bir süre boyunca emek vermeniz ve hatta o dedektörün başında haftalarca nöbet tutmanız gerekir en basitinden.

3) cern'e gözlemci olarak giden kişinin çalışması orada geçirdiği süre ile sınırlı değildir. bu öğrenciler ve akademisyenler oradaki gruplarla olan çalışmalarını sürekli devam ettirirler. yanılmıyorsam eşim 2012 yazında gitmişti, hala daha çalışıyor.

4) odtü öyle her önüne geleni cern'e göndermez. ancak ilgili alanda çalışıyorsanız ve başarılıysanız bu hakkı elde edebilirsiniz. zaten bu öğrenciler genellikle daha sonra çok iyi üniversitelerde doktoralarına vb devam ederler, benim tanıdıklarımdan mıt, harvard ve northwestern'e giden var mesela.

5) odtü'ye ortalama öğrenciler giriyor diye bir genelleme yapılamaz. örneğin, cern'e en çok öğrenci gönderen fizik bölümüne gerçekten bu alanda çalışmak isteyip de gelen koç yiğitler nice "prestijli" üniversitenin mühendisliğine vb. gidebilecekken bu tercihi yapmıştır. ya da özel üniversiteye gitmek istemeyen birçok dereceli öğrenci vardır odtü'de eğer başarı kriteriniz üniversite sınavındaki dereceyse.

6) odtü'nün kendine özgü bir kültürü vardır. size yardımlaşmayı, sorgulamayı, sürekli öğrenmeyi ve gerektiğinde başkaldırmayı öğretir. en önemlisi de bir kere odtülü olunca burası artık eviniz ve gerçek odtülüler de bir nevi kardeşiniz olur.

bu listeyi daha da uzatabilirim ama şu an odtü'ye karşı öyle bir karalama kampanyası yürütülüyor ki ne desem boşta kalacak ve troller baş trollerine inanmayı nasılsa ibadet sayacak...
  • 80'li yılların başında (üstelik de boykotlar moykotlarla) burada okumuş bir büyüğümden dinlemiştim. amerika'da gittiği orta karar bir üniversitede master dersi olarak okuttuklarını bunlar 3üncü sınıfta yalayıp yutmuşlar. kapak çevirmeden master yaptım derdi.

konu mühendislik.

o zamanlar öyleymiş, şimdilerde nasıldır bilmem.
  • liseden bir arkadaşımın yıllar sonra facebook profiline denk geldiğimde siyasi görüşü kısmında partido comunista de cuba yazıyordu.
    ordakiler de az çok böyledir, bir ütopya solculuğu hakim gibi geliyor bana.
    bir de klasik akp karşıtlığı aşırı öfke ile zaman zaman faşizan eylemlere dönüşüyor. bu da dede ve babalarından öğrendikleri olsa gerek.
    yani genelleme yapacak olursak odtülü kişi kemalist ebeveynin toy sosyalist çocuğudur.
  • her sene mezuniyet törenlerinde anlaşılan olgu. pankartları oluşturdukları zeka seviyesi ile bu üniversiteye girdilerse yerleştirme sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.