şükela:  tümü | bugün
  • kedi ve köpek gibi hayvanlara gerek tuvalet alışkanlığı edindirmek, gerek davranışlarda manipülasyona yol açmak amacıyla genellikle klasik koşullandırma eğitim tekniğine dayanarak verilen pekiştireç.
  • çalıştığım ofisin önünde bir tane köpek yaşıyor. eğitimli, cana yakın, sevimli bir yaratık. hassiele sevimliliğini sana mı soracaz, ona biz karar veririz diyenler için kendisi şöyle ve şöyle bir mahlukat.

arabada sürekli ödül bisküvisi taşırım ve sokakta gördüğüm kedi, köpek, it, kopuk gibi hayvanlara bu bisküvilerden bir tane veririm. genelde hayvanlar beni tanıyacak kadar uzun süre kalmadığım için uzun süreli etkilerini kendi gözlerimle görme imkanım olmamıştı. bu kar topuyla karşılaşana kadar.

ofise sabah ve akşam olmak üzere günde sadece 2 kere geliyorum. her gelişimde bir bisküvi vererek bu eğitimli köpeği kendime alıştırmayı başardım ama biraz abartmış olabilirim. ofise aynı model ve renkte toplam 4 araba geliyor ama nereden anlıyorsa bu köpek hangi arabanın benim olduğumu biliyor ve diğer arabalar gelince kılını kıpırdatmazken beni görünce arabanın kapısında karşılıyor. plakadan tanıdığından şüpheleniyorum.

geçtiğimiz gün sahibi kendisiyle ilgileniyordu ama benim geldiğimi görünce anında sahibini sattı ve benim önüme gelip türlü maymunluklar yapmaya başladı. sebebi bir adet ödül bisküvisi. sahibi geri yanına çağırmasına rağmen hiç sahibine bakmıyor, bisküvisini almadan beni göndermeyi düşünmüyordu. bisküvi elimdeydi ama sahibini kıskandırmamak için bisküviyi vermeden içeri girdim ama bu seferde bu it arkamdan havlamaya başladı. dışarı çıkıp "önce o ses tonuna bi dikkat et" diyecektim ama sahibi ordayken arıza çıkarmak istemedim, büyüklük bende kalsın dedim.

bu deneyimi çalıştığım şantiye köpekleri üzerinde de denedim ve sonuç benzerdi. o eğitimsiz, cahil, tipsiz, kavgacı, sevimsiz canlılar bile ödül bisküvisi karşısında sadık bir uşağa dönüşüyordu. şantiyeye geldiğimde kapının önünde bir ayağı çukurda devasa bir köpek vardı. bir taraftan ölümü beklerken bir taraftan etrafı kesiyordu "acaba ne zaman yemek saati gelirde artıkları bana verirler" diye. bir tane ödül bisküvisi vermemin ardından hayvan birden 10 yaş gençleşmiş gibi ayağa kalktı ve belkide daha önce hiç sallanmayan o kuyruğu ilk defa sallanıyordu. ikinci gün geldiğimde kendisini yine aynı yerde gördüm ve arabanın kapısından indiğimde elimdeki çantayı almaya çalışıp "abi çay, kahve ne istersin ? kahvaltı yaptın mı ?" diye yanıma yaklaştı.

velhasıl bu ödül bisküvileri eğitimsiz köpeği eğitir, eğitimli köpeğe sahip değiştirtir. kediler üzerinde henüz denemedim ama kediler büyük ihtimalle alışınca olayı haraca bağlayıp, istediğini alamazsa çizer.