şükela:  tümü | bugün
 • ev ahalisinden ergenlige kement sallamis erkek olanlarina mahsus bir gorev idi ve saniyorum ki, halen dogalgazsiz, klimasiz, katalitiksiz, elektrikli isiticisiz evlerde isinmak icin yapilmasi zaruri bir eylemdir.

  odun kirmak, ergen birey icin ayni zamanda bir erkeklik kanitlama girisimiydi de. “heeeyt ulan bizimoolana bak, buyumus de odunu bile tuz-buz eder olmus kivama gelmis” intibasi birakmanin ayri bir hazzi var idi. o baltayi, nacagi oyle bir sallamaliydi ki, odun ortasindan, soba kovasina uygun halde, birkac sekilli parcaya bolunmeli ve kendisini izleyenlere erkegin ozu nami ile karizma yapmaya dogru yol alinmaliydi.

  lakin, aylak ve de sekil yaparak aileye bir seyler kanitlama zorunda olmadigini dusunen erkekler ve biyigi yeni terlemis ergenler icinse bir angarya idi. bu yuzden “anne, bugun kolumda sancili bir agri var, midem/ basim agriyor... babam gelince bu isi halletse olmaz mi?” bahanelerine sigininan ev ahalisi de tez zamanda sahneye cikar idi.

  onu/ bunu birakalim, odun kirmak neyse de, kirilmis odunlari, kollara istifleyerek tasimak ve odunluga yigmak daha zor olan ve kaytarmaya musait olan bir mesgale idi de.

  (bkz: soba kazani)
 • bir adet balta yardimi ile sert bir zemin üzerinde yakacak olarak kullanilacak odunlari kucultme islemi. sert zemin olarak genellikle buyuk bir adet kutuk kullanilir. bu islemin gucu kanitlama gibi karizmatik yansimalarinin yaninda (ki eskilerde kiz cocuklari icin babalarinin guclu erkek yonunu kesfettikleri zamanlara tekabul ederdi) tehlikeli yansimalari da vardir; kirilan odunun etrafa sicramasi, baltanin metal kisminin sapindan firlamasi, tahta kiymiginin * batmasi, kirilacak odunu iskalamak gibi.
 • ince odunlari kirmak icin illa ki bir alet edevata gerek duyulmayabilir; kucuk bir yukselti uzerine koyulan odun ayak yardimiyla sertce basilarak, iki elle tutulan odunu bukulmus diz uzerine vurarak hatta diz kullanmadan iki elle bukerek ya da ne bileyim saglamsa kafa yardimiyla veya kil olunan birisinin uzerinde falan kirilabilir. (yaraticilik ve guc olsun yeter ki)
 • orta kalınlıktaki bir odunu taşa dayayıp bir tekmeyle kırıyorsun, o odun şahane bir şekilde tam da istediğin yerden ikiye bölünüyor ya; işte o kısa andaki mutluluğu insan başka çok az şeyde yaşıyor. bambaşka bir duygu o. bir de ince dalı alıp dizde kırması var, o da çok şahane, yoğun duygularla dolu bir şey... böyle "traaakk" diye kırılıyor, nasıl güzel...
 • bilmeyenlerin bu işe çok küçük bir balta ve ince odunlarla başlamasını tavsiye ederim. çünkü gerçekten sağlam bir bilek ve güçlü kollar istiyor. fantazi yapıp odunu dikey kırmayın. her sene şöminede yakmak için bir tona yakın odun kıran biri olarak tavsiyemi dikkate alın ey suserlar. **
 • bir zincir ve lastik yardımıyla kırılan odunu tekrar yerden toplayıp vakit harcamak yerine şu şekilde kullanarak %116 vakit kazanabilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=2vthck-idm0
  alternatif: http://www.wimp.com/chopwood/
 • çekirdek çitlemek için kullanıldığına da şahit oldum. çekirdek çitleyen şahsa napıyon lan yine mi odun kırıyon diye seslenen insanlar var. gördüm diyorum.
 • (bkz: çam devirmek)
 • odun kırmak spor yapmaktan daha erkeksi hissettiriyormuş. yapılan araştırmalarda odun kesenlerdeki testosteron oranında %46.8 artış görülmüş. bu oran futbol oynandığı zaman görülen artıştan %17 daha fazlaymış.

  http://newsfeed.time.com/…manlier-feel-than-sports/