şükela:  tümü | bugün
 • eskişehir'in ilk yerleşim yerlerinden olan odunpazarı semtinde, osmanlı dönemi'nden kalma tarihi evlerin aslına uygun olarak restore edilerek otel haline getirilmesiyle günümüzde otel olarak hizmete açılmıştır.

  bu evler (aynı zamanda şuan butik otel) safranbolu evleri'nin mimari özellik ve motifleri taşırlar. hemen yanında da çağdaş cam sanatları müzesi vardır.

  odalar genelde otel olarak tasarlanmamış olduğundan standartlara göre küçüktür. nedeni de aslında o odanın gerçekten de bu eski evin bir odası olmasındandır. zemini ahşap olup, yürürken gıcırdamalar olabilmektedir. perdeler ve diğer dekorasyon tamamen eski dönemdeki yaşantıyla birebir dizayn edilip restore edildiğinden size tarihi an be an yaşatır ama çok uzun süre kalırsanız bu odalar insanı bunaltabilir de. kahvaltı olarak da açık büfe kahvaltı yerine standart kahvaltı tabağı verilir.

  şehir merkeziyle de iç içe ve etrafı da canlı olduğundan tavsiye edilesi ve kalınası bir oteldir.
 • zamanda yolculuk yapmışım hissini bende uyandıran tarihi evler.
 • (gün.2: eskişehir)

  2012 yılından bu yana unesco dünya mirası geçici listesi’nde yer alan osmanlı evlerinin ve sokaklarının olduğu bir mahalle. eskişehir'e gelip de buraya uğramamak olmaz. sokaklarında gezmek, irili ufaklı dükkanlarında gezmek, sokaktaki teyzeler ile sohbet etmek çok zevkli.

  teyzelerden biri bana pişi ikram etti. arasına beyaz peynir ve domat katıp yedim. teyzemin ellerine sağlık...

  istanbul insanlarının dilinden konuşacak olursak instagram üzerinden oldukça çok ekmek yiyebileceğiniz bir mahalle. insan gezmeye doyamıyor. doğrusunu söylemek gerekirse, ben buraya uğramayacaktım, ama dün gece hostelde aynı odayı paylaştığımız hollandalı çift beni ayıktırdı. hostel'de arkadaşlarımı da davet ettiğim ortak kahvaltıdan sonra, buraya geldik. burası akarbaşı mahallesi olarak da biliniyormuş.

  burada fazla restoran tarzı bir yer göremedim. evlerin bazıları otele veya pansiyona dönüştürülmüş. yine de o güzelim evlerde oturanlar var. osmanlı ve türkmen mimarisinin genel örneklerini yansıtan bir mekandan bahsediyorum. her sokağında ayrı bir sürpriz sizi bekliyor. ben her alanı fotoğrafladığım, özellikle kapıların fotoğraflarını çektiğim ve ilginç bulduğum her evin hikayesini de dinlemek istediğim için buradan çıkamadık.

  bu evlerin tarihçesini, evleri yapan ustaları (varsa mimarları) çok merak ediyorum. bir ara döndüğümde bu konuda kitap varsa alacağım. eskişehir belediyesi'ne uğrayıp sorduk, bize bir takım kitaplar önerdiler, ama tam istediğim bilgi yoktu. anadolu üniversitesi'nden birileri mutlaka bu evler üzerinde çalışmıştır -- araştırıp bulurum.

  ayrıca, osmanlı evi, kasr-ı nur ve atlıhan çarşısı da görülecek yerler arasında.