• işitme kayıplarının tanı ve tedavisinin yanısıra konuşma bozukluklarıyla da ilgilenen bilim dalı.ülkemizde kbb klinikleriyle koordineli olarak çalışan bir alandır.
  • yüksek lisans seviyesinde kbb anabilim dalı altında uzmanlık veren bir bilim dalı.. bu seviyede eğitimi bitiren kişilere klinik odyolog ünvanı verilmektedir.. ikinci dünya savaşı sonrasında birçok işitme kayıplı askerin olması nedeniyle amerikada ilk adımları atılmıştır.. ülkemizde ilk olarak hacettepe üniversitesi'nde erol belgin ve arkadaşları tarafından odyoloji kliniği açılmıştır..
  • lisans programı açılmadan önce fizyoterapi, pdr, psikoloji, kbb hekimliği, hekimlik, makine mühendisliği, çocuk gelişim gibi bölümlerden, artık allah ne verdiyse diyerek söyleyelim, yüksek lisansla odyolog yetiştiren bölümdür. mesleğe gelecek olursak geleceği parlaktır. odyoloğun görevi; işitme ve denge bozukluklarının tanı ve tedavisini yürütmektir; işitme kaybını belirler, işitme cihazını verir, koklear implant amelyatlarında imzası gerekmektedir, tek başına işitme merkezi açabilir, vertigo terapisi verebilir.
  • ülkemizde eğitim ve klinik olarak iki grubu bulunan alandır. resmiyette yüksek lisans ile elde edilebilen tek meslektir ancak son yıllarda peşi sıra açılan lisans bölümlerinin ardından yüksek lisans programlarına psikolog, fizyoterapist vs. alınması ve mesleki unvan sistemi sona erecektir muhtemelen.
  • yeni açılmış olmasının etkisi ayrıca rehberlik öğretmenlerinin yanlış yönlendirmesi sayesinde universiteye giriş sınavında puanları çok uçuk olan bölüm. hakeder mi ? bence kesinlikle haketmez o puanları. yani o sıralamalara çok daha iyi üniversiteler ve bölümler bulunur. ayrıca o puanlara odyolojiyi tercih edenler, sağlık sektöründeki altın kuralı bilmediklerinden muhtemelen ilerde pişman olacaklar. o kural; türkiye'de sağlık sektöründe ya doktorsundur ya değilsindir. doktor değilsen ne olduğunun önemi yoktur.