şükela:  tümü | bugün
 • özgürce aldığımız ve bizi gelecekte bağlayan kararların felsefeciler tarafından isimlendirilmesi.
 • kişinin gelecekteki olası kimliklerinden biriyle şimdiki zamanda yaptığı anlaşma olarak tanımlanabilir.
  örneğin; ders çalışırken, bir rapor hazırlarken vs. "şu sayfaya kadar geleyim, bir sigara molası vericem." demek ya da -daha ileri gelecekten örnek vermek gerekirse- sağlıklı bireyin, komaya girmesi durumunda organ bağışlamak için form doldurması odysseus anlaşması kapsamında değerlendirilir.

  hülasa, kişinin gelecekteki kendisiyle yaptığı anlaşmadır efendim.

  kendimizle anlaşma yapmak ne kadar bürokratik la! *

  yazar notu: odysseus'un sirenlerle yaşadığı bir hikayeden almıştır adını. hikayeyi bulursam eklerim; zira, yazmaya üşendim an itibariyle.
 • anlaşma ismini yunan mitolojisindeki ithaka kralı odysseustan alır.

  odysseus, truva savaşından sonra ana yurdu ithaka adasına dönüyordu. gemisi, muhteşem güzellikteki sirenlerin, insanın aklını başından alan şarkılar mırıldandıkları sirenum scopuli adasının önünden geçecekti. sorun şuydu ki müziği duyan denizciler bu hilekar kızlara doğru ister istemez dümen kırıyor ve gemileri kayalara çarparak parçalanırken gemideki herkes de boğuluyordu.

  ama odysseus'un bir planı vardı. müziği duyunca bütün ölümlü erkekler gibi kendisinin de direnç gösteremeyeceğini bildiği için, gelecekteki kendisiyle baş etmesini sağlayacak bir fikir üretmişti. adamlarına kendisini gemi direğine sıkıca bağlamalarını emretti. sonra denizcilere, sirenlerin sesleriyle baştan çıkmamaları için kulaklarını balmumuyla kapatmalarını söyledi. ayrıca bütün yalvarmalarına kulaklarını tıkayacak ve sirenler adamakıllı geride kalmadan onu serbest bırakmayacaklardı. adamları, gemiyi bu kızlara doğru sürmeye ikna etmek için bağırıp çağıracağından, küfredeceğinden, çırpınacağından emindi. gelecekteki odysseus un doğru kararları verecek durumda olmayacağının farkındaydı. aklı başındaki odysseus böylece her şeyi, adanın önünden geçerken kendisini aptalca bir şey yapmaktan alıkoyacak biçimde yapılandırmış oluyordu. bu aslında şimdiki odysseus'la gelecekteki odysseus arasında yapılmış bir pazarlıktı.

  işte sizi gelecekte bağlayacak kararları bugünden ve özgür iradenizle aldığınız durumlar, odysseus anlasmasi olarak adlandırılır.