şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibariyle açıklanmış sonuçlardır.

  https://www.theguardian.com/…l-oecd-pisa?cmp=twt_gu

  2015 yılı sonunda okuduğunu anlama, matematik ve bilim dallarında dünyada 500bin öğrenci ile yapılmış değerlendirmede, türkiye olarak son sıralarda yerimizi aldık.

  işin kötüsü 3 yılda bir yapılan bu sınavda, 2012 sonuçlarına göre ülkemiz öğrencileri çok şiddetli bir düşüş gösterdi.

  https://twitter.com/…rgur/status/806076994576334848

  sonuç:
  anadolu liselerini, fen liselerini ve genel lise eğitimindeki yapılan değişikliklerin üzerine bir de imam hatip okullarına yapılan yatırımın meyvelerini anlamaya başladık hamdolsun.

  gelecekten gelecek edit:

  2029 a geldik bir tane yüksek teknoloji sınıfında markamız yok. neden yok acaba?
 • tuik istatistiği olmadığından inandırıcı gelmemiş bu sebeple negatif çıkmış istatistiktir.
 • oecd tarafından her 3 yılda bir düzenlenen sınavın bugün açıklanacak 2015 sonuçlarına göre, büyük ihtimalle yine ortalama altında kalacağımız sınavdır. bu tahminin nedenlerine gelince,

  yol ayrımındaki türkiye kitabından kısa spoiler:

  "pısa, başta oecd ülkeleri olmak üzere dünya ekonomisinin yüzde 80’ni temsil eden 65 ülkede,
  15 yaşında öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçüyor. araştırmanın masraflarını katılımcı ülkeler ödüyor (bu arada biz de 10 yıldır katılıyor ve ücret ödüyoruz). bu çalışmanın 2012 sonuçlarına göre oecd ülkeleri arasında sondan üçteki yerimizi koruduk, 65 ülke arasında ise 44. geldik. bu sonuçların bizatihi kendisi dışındaki en endişe verici yanı, siyasetçilerimizin ve medyanın ilgisini çekmemesiydi."

  eğitimle ilgili konuştuğumuz konular :

  http://www.sozcu.com.tr/…ca-dersi-basliyor-1309406/

  https://onedio.com/…tif-proje-ureten-18-kisi-710678

  sol frame'de yeterli ilgiyi çeker mi bilmiyorum; ancak katma değeri olan teknoloji ve ürünleri üretemezsek geleceğin öncüleri arasında yer almak sadece bir hayal olarak kalacak; çimento ve inşaattan daha çok, gençlerimizin özgür düşünüp hayal edebildiği ve üretebildiği koşullara ihtiyacımız var. bunun için de sorgulayan ve çözüm yaratabilen bireylere..

  fırsat bulabilirseniz özellikle matematik ve fen sorularına bir göz atın derim.
 • son 5 testteki başarı oranlarımıza göre bir sorun olduğu görülmektedir.
 • her tvde her haber bülteninde bangır bangır anlatılması gereken, üstünde haftalarca tartışılması gereken sonuçlardır, aynı zamanda da şaşırtmayan sonuçlardır. neden şaşırtmadığını ve mevcut yönetim anlayışı ile neden bu sonuçların düzelemeyeceğini sebepleri ile okumak isterseniz (bkz: yol ayrımındaki türkiye ya özgürlük ya sefalet). ha bu sonuçlar, yönetimdekiler eğer ne yaparsa düzelir diye soracak olursanız cevapları için yine (bkz: yol ayrımındaki türkiye ya özgürlük ya sefalet).
 • renkler

  şekiller

  bu sonuçlar bundan takriben 9 yıl önce ilkokul birinci sınıfa başlamış öğrencilerin. bu şekilde orta gelir tuzağı tabir edilen düşük katma değerli üretim yapabilir olmaktan nasıl çıkarız bilemedim. zibilyon kere yazılıyor; söyleniyor; ancak aldırılmıyor gibi. başka bir iş var...
 • 4+4+4 ve imam hatip sisteminden sonra 2003 yılından bile geriye gitmişiz. teşekkürler uzun, kısa ve cinali.

  2012 den sonra ani düşüş ve 4+4+4 sisteminin aynı tarihte çıkması buna en iyi kanıttır.

  edit: ekleme
 • siyasiler tarafından oyuncaiğa çevrilen eğitim sistemimizin karnesidir. fatıh projesini seçim meydanlarında kullandılar. bir kısım öğrencilere tabletler dağıtıldı ve bu tabletler sahibindan.com'da satıldığı capslerı paylaşıldı. kimse içeriğe bakmıyor. tablet verdinde aga içine koyduğun müfredat ne kadar nitelikli. ya da genel olarak okutulan müfredat modern eğitim sistemini yansıtıyor mu? tabi bu gibi soruların cevapları mega projeler ortaya çıkarmayacağı için kimsenin umrunda değil. biz ancak tablet dağıtırız.
 • velilerin eğitime harcadığı yıllık bütçenin ülke puanına bölünmesi ile bulunan bir indeks olsa, puan başına xxx € gibi, sanırım liderlik kaçınılmaz olurdu.

  üzerinde düşünülmesi gereken sonuçlardır.
 • yalan sonuclardir.

  oecd bize madik atmistir.