şükela:  tümü | bugün
 • cok komplekslidir. (bkz: oedipus kompleksi)
 • apollon’un thebai kralı laisos için yaptığı kehanete göre kralın oğlu ileride kendisini öldürecektir ve kraliçe(annesi) ile evlenecektir.kral tarafından görevlendirilen cellat kraliçenin isteği üzerine çocuğu uzak bir yere götürür ve yalnız başına ölüme terk eder.çobanlar tarafından bulunan tek bacağı yaralı oedipus çocuğu olmayan bir krala verilir.efsaneyi öğrenen oedipus üvey ailesine zarar vermemek için evden kaçar,yolda karşılaştığı bir adamla tartışmaya girer ve bilmeden öz babası olan laisos’u öldürür.daha sonra sphinxle karşılaşan oedipus bilmeceye doğru yanıt verir ve sphinx'in intiharıyla thebai de adı ünlenir.bilmeyerek öz annesi olan kraliçe ile evlenir ve çocukları olur.durumdan hoşnut kalmayan tanrılar şehri lanetler ve şehri büyük bir sefalete mahkum ederler.şehrin kahinleri sefaletin sebebini araştırırken apollon’un kehanetinin gerçekleştiğini anlarlar.oedipus kendisini asarak intihar eden öz annesinin eteğinde bulunan süs iğnesiyle kendini kör eder.kızlarından en küçüğü olan antigone babasının isteği üzerine lanetten kurtulmak için uzaklara kaçarlar.
 • eski yunan mit.inde thebaili kahraman. thebai krali laios ile iokaste'nin ogludur. delphoi kahininin laios'a oglunun onun katili, annesinin de sevgilisi olacagini soylemesi uzerine, kral tarafindan dagda olume birakilir ama cobanlar tarafindan bulunarak korinthos krali polybas tarafindan buyutulur. ergenlik cagina gelince, delphoiye gidip, kahinden dogumundaki gizi aciklamasini ister ve kendi babasini oldurup, annesiyle evlenecegini ogrenir. bunun ustune, yurdu sandigi korinthos a donmemeye karar verip, philais'te bulundugu sirada ya$li bir yolcuyla (ki bu laios'tur) kavga ederek oldurur. thebai'nin kapilarina geldiginde, kente korku
  salan sfenks'in sordugu bilmeceyi cozup, odul olarak, laios'un dul e$iyle evlenir. gercek ortaya cikinca, iokaste kendisini asar; oidipus korle$tirilerek, ogullari tarafindan thebai'den kovulur. kizi antigone rehberliginde yollara du$up, atina dolaylarinda sirra kadem basar.

  bagintili olarak, cocugun anne ve babasina duydugu cinsel yakinliga, freud, oidipus kompleksi adini vermi$tir.
 • (bkz: oedipus rex)
 • kendi gözlerini oyduğunda "naptın olm oedipus, ne diye oydun ca'nım gözlerini?" diye sorular soran koroya, "gözlerimi oymamı isteyen apollondu, doğrudur, ama onları oradan söken bizzat benim kendi ellerim" diyerek, tragedya mevzusunda bir çığır açmış, özgür irade meselesine apayrı bir boyut kazandırmış trajik kahraman.
 • fransız ekolünden yetişenler bunu "ödip" diye okurlar ve kendileri gibi okumayanları ayıplarlar.

  bu da bir nevi komplektir.
 • ensest ilişkinin dinlerin gelmesi ile yasaklandıgı dusunulurse ,o devir için sıradan bir hikaye
 • söz konusu şahsiyetin annesiyle bilmeyerek birlikte olduğu düşünülürse, oedipus rex in ne suçu vardır ne de kendisinden sonraki olaylardan sorumlu olduğu iddia edilebilir.

  ayrıca kendisi annesiyle birlikte olduğunu öğrenince, gözlerini kör etmiştir.
 • entellektüel canafar sfenksi göt edip, bu canafarın mavi ekran vermesine ve denize atlayarak kendini intihar etmesine* neden olmuş kişidir.
  (bkz: sfenks/#2577131)

  - insan!
  - bildi!!! yok hayııır! kendimi intihar ediciim...
  - anlatım bozukluğu! "intihar edeceğim" olacak!
  - bi sus! pzevenk bi sus!
  - pzevenk değil! pezevenk
  - hayıııııırrrr... atın beni denizlere...
  - ne sandın ipne, bi yerden gubik bi ilkokul bilmecesi buldun diye bütün şehri yiyebiliceni mi zannettin!