• artık türkiye'de %8.9 alkol oranıyla satılmaya ba$lananları mevcut.* üstelik sadece 3.5 lira ve de oldukça içilebilir bir bira. kırmızı tuborg* yerine denenebilir. normal alkollü* olan oettinger ise kesinlikle tuborgold'un* yerini tutamaz; buna dikkat edin.*
  • almanya'nın en çok satan birası. tadı sidikten hallicedir.
  • radler i epeyi basarili olan marka.
  • cumartesi aksami icin eve almistim ama yemeyi icmeye tercih edince aldigim bu biralar da gume gitti. simdi arinmis bir damak ile sunu soyleyebilirim ki malt tadi oldukca belirgin ve yumusak icimli bir bira. fiyat acisindan bir sey soyleyemeycegim zira, alirken hesabini yapamayacak durumdaydim.

ayrica benim icmekten dunyada neler olup bittigini bile bilmeyen kosebasi bakkalima bile geldiyse, yakin zamanda tum memleket sathinda bulunabilecegini dusunuyorum.
  • fiyat/tat oranı fena olmayan biradır. bence bu yüzden almanyanın en çok satan birası, yoksa bir beck's ya da krombacher gibi iyi biraların yanında öyle birinci olamazdı.
  • genel merkezi almanyanın oettingen şehrinde olan ve üretimlerini oettingen,gotha, schwerin, dessow ve mönchengladbach şehirlerinde gerçekleştiren bira markası.
    21 çeşit bira üretmektedirler.
    vollbier hell,pils,urytpexport,leicht (light),hefeweißbier,dunkles hefeweißbier,kristallweizen,leichte hefeweißbier,alkoholfrei,
    radler,alt,schwarzbier,winterbier,malz,mixed,gold,bockbier,alkoholfreies weißbier,weizen & grapefruit,weizen & erdbeere.
  • kendisiyle geçenlerde moda sahilinde tanıştık. içer içmez bana taps'in lagerini anımsattı. gerçekten de %100 malttan yapılmış, katıksız karışıksız, özellikle şerbetçi otunun tadını yoğun aldığınız uygun fiyatlı alman birası. güzel tüketilir bu.
  • almanyada bir bira markası. reklam yapmadan, düşük fiyatla ve çok satmaktadır. bierexpressonline.de de yazdığına göre 20 tanesi 8,19 euroya satılmakta imiş.
  • bu birayı yıllar önce metroda görmüştüm, ucuz da oluşundan mütevellit aldım altılı koliyi. tadı çok da kötü değildi. baya içiliyordu yani.

33'lük şişeler de olunca iki fırtta bitiyor zaten meret. birkaç saat içerisinde tükettim. yalnız bende bi haller olmaya başladı, uzun yıllardır bira içerim; kustuğumu, tıkandığımı, nefes alamayacak duruma geldiğimi bilirim ama hiç böyle bir kafa yaşamadım birayla, bi değişik oldum. gideyim yatayım bari dedim; belki uyurken düzelirim.

yattığımı hatırlıyorum. şöyle birkaç sonra kalktığımı da hatırlıyorum. çişim gelmişti çünkü. açtım kapıyı, girdim tuvalete. kaldırdım klozetin kapağını. işerken bir anda "ayyyyyy" diye bi çığlık kopmaz mı? anında kendime geldim. hafiften de üşüyorum.

meğersem kapısını açtığım yer mutfak, kaldırdığım klozet kapağı da buzdolabının kapağıymış. yalnız bi ilginçlik de şu ki; buzdolabının üst kapağını açıp oturmaya çalışarak işiyorum. baya kirletmişim ortalığı.

eşimden hiç bu kadar utandığımı hatırlamam. garibim de ne diyeceğini bilemedi ki sadece çığlık attı.

bana bu kafayı yaşatan biradır bu.

birkaç gün sonra ulan bi daha içsem şundan deyip gidip bi daha aldım bu biradan. bu sefer de yine değişik hallere girince yine yattım, yine tuvalete kalktım. yarı bilinçli yarı bilinçsizim. hissediyorum bunu. tuvalete gideceğim derken bu sefer evin dış kapısını açıp çıkacaktım ki ayıldım, allahtan ayıldım yoksa apartmanın koridoruna, kameralara şeyimi sallaya sallaya işeyecektim.

(bkz: true story)
  • tr'deki 8.9'larından bayağı bayağı etil alkol tadı almaya başladığım biradır.
    en son 1 şişe bira fiyatına aldığım bir dandik şaraptan gelmişti bu tad bana.

nasıl mayalıyorsunuz lan bunu? yoksa hız = etil deyip basıyonuz mu suya alkolü?
hesabın var mı? giriş yap