şükela:  tümü | bugün
 • john steinbeck'in isim yaptığı kitaplarından biri, en iyi romanlardan, en çok uyarlaması yapılan eserlerden biri.

  biri "ödö" diğeri "fodo" isminde iki arkadaş wardır, ödö, küçük tefek bi adamdır, fodo ise dev gibi cüsseli ama 6 yaşındaki [kesin] çocuğun zekâsına sahip bi oğlancıktır. çeşitli çiftliklerde çalışarak hayatlarını devam ettiren bu ikili arasında garip bi bağ wardır, "ödö" kimi zaman "fodo"dan nefret etmekte fakat çocukluktan beri beraber büyüdükleri, anneannesi onu kendisine emanet ettiği ve asıl olarak hayatında en çok onun kendisine ilgi gösterdiği gerekçesiyle ondan ayrılamamaktadır, ayrıca para nedir bilmeyen fodo'nun da parasını kendi almaktadır...

  fodo'nun haywanlara karşın bi zaafı wardır, onları görünce okşamadan duramaz, ilgisini çeken nokta tüyleridir, en nihayetinde bir çiftliğe yerleşirler, orda garip tipler wardır, zenciler, kumarbazlar, asil veya asıl adamlar burjuvalar, aldatılan ağa oğlu, hoppa kadın falan... bu diyalogların neticesinde fodo'nun bu zekâ durumunu bilmeyen hoppa kız, fodo'yla okşaşmaya başlar, kızın saçları uzun, okşanasıdır, elinin ayarını hiç bi zaman tutturamamış olan fodo, kıza çeşitli zararlar verir ve sonra da firar eder, bu hadise çok büyük olaylar olmasına mahal verir; ödö ise, çok dertli bir seçim yapmak zorundadır.olaylar erişir.
 • en güzel arkadaşlık hikayelerinden biridir.genç yaşta okuyanın içine arkamdan alengirli dolaplar mı dönüyor demesine sebebiyet verir.
  boksör ü istemeden dövme kısmı süpperdir.
 • dünyadaki arkadaşlık oluşumunu en iyi anlatan roman. eksi ve artı kutuplar daima birbirini çeker
 • john steinbeck'in belli bi yas doneminde okunmasi gereken eseri.. ayrica yazarin diger eserlerinin de okumasini gerekli kilan yegane sebep..
 • yeryuzunde yuzyıllardır suregelen, karakterlerin nasıl birbirleriyle e$lendigini zamandan bagımsız bir $ekilde ozumsetecek; ve her $eyin olabildigince basitle$tirilmesi gerektigini anlatan okunması gereken bir kitap.
 • steinbeck'in birbirine zıt iki insan ve insanlardan birinin gözü gibi baktiği bir fare yolu ile amerikan rüyasi (bkz: american dream) ve amerikan yaşam biçimini (bkz: american way of life)yerden yere vurduğu ; amerika'nın kuruluşunda oluşan ütopik hayallerin nasılda yozlaştığını anlattığı tiyatro eseri.
  ayrica (bkz: gazap üzümleri) ve (bkz: inci)
 • nedendir bilinmez bana hep şu sözü hatırlatan roman:
  (bkz: ayı yavrusunu severken öldürürmüş)
 • bu novella’nın adının da robert burns’ün 1785 tarihli “to a mouse, on turning her up in her nest with the plough” (bir fareye, onu yuvasında sabanla ters çevirmek hakkında) şiirinin bir dizesine gönderme olduğunu hatırlayalım, şöyle ki:

  the best-laid schemes o' mice an' men
  gang aft agley,
  an' lea'e us nought but grief an' pain,
  for promis'd joy!

  farelerin de insanların da en iyi düşünülmüş planlarının çoğunlukla yolunda gitmediğini, vaad edilmiş mutluluk yerine geride sadece acı ve yas bıraktıklarını ifade etmektedir bu dizelerde burns; ki george ve lennie’nin para kazanmak, küçük bir çiftlik satın almak, bir yerde amerikan rüyası’nı gerçekleştirmek gibi tasarılarının nasıl yavaş ama kesin bir şekilde paramparça olduğunu simgelemesi bakımından hoş bir seçimdir bence bu başlık. steinbeck geçici olarak something that happened koymuştur hikayesinin adını, -küçük, sıradan adamı anlattığını, yaşananların önemsizliğini vurgulamak için bir ihtimal-, ama yakın bir arkadaşı onu burns’ün şiiriyle tanıştırmış, edebiyatın isimsiz kahramanlarından biri olmuştur bu şekilde.
  böyle adlarıyla bir başka edebi esere gönderme yapan, hemingway klasiği for whom the bell tolls (çanlar kimin için çalıyor) ve huxley klasiği brave new world (cesur yeni dünya) geliyorlar aklıma: ilki john donne’un no man is an island diye başlayan ve “and therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee” diye biten şiirine; ikincisi shakespeare’in the tempest’ında miranda’nın gördüğü garip insanlar karşısında babasına “o brave new world, that has such people in it!” demesine istinaden…
 • future sound offsaolsun,biraz geçde olsa okumakla çok iyi ettigimi dusundugum kitap.huzunlu,gerçekci,insancil...

hesabın var mı? giriş yap